Vykradené byty či domy nejsou žádnou novinkou, zvláště pak v letních měsících, kdy lidé velmi často a rádi jezdí na dovolenou. Ročně je přitom těchto případů na tisíce. Právě v těchto chvílích se vyplatí uvažovat o tom, jakým způsobem můžeme dům zabezpečit, aby k podobným incidentům nedocházelo.
Uzavřete všechna okna a ukryjte cennosti
Otevřené okno se může velmi lehce stát vstupenkou k vám domů, zvláště pak u rodinných domů. Vloupání oknem však není výjimkou ani u panelových domů, zloději jsou „lidé mazaní“.
Málokdo má doma trezor na cennosti, pokud ale máte, rozhodně jej využijte! Pokud jej však nevlastníte, uschovejte svůj majetek alespoň tak, aby nebyl, pokud možno, na očích.
Vsaďte na bezpečnostní dveře
Už pohled na masivní bezpečnostní dveře většinu zlodějů spolehlivě odradí. Ne vždy se jedná o levnou investici, nicméně můžete nám věřit, že se vám vždy vrátí!
Tyto dveře mají několik bezpečnostních tříd, vybírejte proto takové, které pasují pro vaše konkrétní potřeby.
Nedávejte o svém odjezdu vědět
Je nám jasné, že se svou dovolenou rádi pochlubíte, nic by se však nemělo přehánět.
V ideálním případě je výhodné, pokud se domluvíte s vašimi sousedy na vybírání schránky a necháte si nezatažené žaluzie. Vše tak bude budit dojem, že je v domě neustále někdo přítomen. Mimo vybírání schránky je také žádoucí, aby dům někdo čas od času zkontroloval (např. někdo z rodiny či blízkých, kterým důvěřujete).
Zkuste detektory pohybu
Detektory/čidla mohou fungovat pro různé situace – otevření dveří/oken, jejich rozbití apod.
Nákupem vhodného pomocníka tak rozhodně chybu neuděláte. Mnohé z nich svému uživateli okamžitě posílají zprávy o tom, že se doma něco děje, díky kamerám naopak můžete získat fotografie daného místa a informovat patřičné subjekty.
Pojistěte se
Pojištění domácnosti/majetku by mělo být, logicky, tím vůbec prvním krokem. Cena pojištění přitom závisí především na dané lokalitě – jak se u vás krade.
V Generali Česká pojištovna pro tyto případy nabízíme pojištění vybavení vaší domácnosti. To je využíváno nejen proti zlodějům, ale i přírodním živlům. Jeden produkt vás tak ochrání před většinou problémů, které mohou nastat kdykoli, kdy to zrovna nečekáte.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.