Ze všeho nejdříve je potřeba zjistit, jestli je v daný okamžik, kdy se k pálení listí chystáte, tato činnost povolena obecní vyhláškou. Některé obce totiž povolují pálení jen v určité dny.
Kromě obecní vyhlášky může dočasně pálení zakázat i Český hydrometeorologický ústav. Ověřte si tedy i tuto možnost.
Samozřejmostí by ale mělo být také kritické zhodnocení momentálního počasí. Pokud pálení zakázáno není, ale vám se meteorologické podmínky stejně nepozdávají (např. fouká vítr, je dlouhodobé sucho, …), k pálení listí byste přistupovat neměli.
Pokud zhodnotíte, že jsou k pálení rostlinného odpadu všechny podmínky vhodné a nic vám v této činnosti nebrání, nezapomeňte dodržovat několik bezpečnostních zásad. Ty jsou následující:
Pokud se z jakýchkoli důvodů oheň rozšíří a vy nejste schopni ho dostat pod kontrolu vlastními silami a přichystanými prostředky (voda, zemina na udusání, …), je vaší povinností požár ihned nahlásit na lince 150 (případně 112) a přivolat hasiče.
V případě, že by se oheň náhodou rozšířil i na vás a došlo by ke vznícení vašeho oděvu, neutíkejte – tím se oheň ještě více rozšíří. Vhodným řešením je lehnout si na zem, chránit obličej a kutálením se snažit oheň „udusat“ o zem.
Jste-li vlastníci či správci lesa či ovocného sadu, měli byste pálení rostlinného odpadu předem nahlásit, a to prostřednictvím registrace do aplikace Evidence pálení.
Tato aplikace slouží k ohlášení pálení příslušnému Hasičskému záchrannému sboru, který jej tak eviduje a následně může ověřit. Registrací nedochází ke schválení pálení, pokud by však v nahlášeném termínu byl vyhlášen zákaz pálení, budete informováni na váš kontaktní email.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.