Pálení listí má svá pravidla. Znáte je?

Podzim už je skoro za námi, a tak spousta lidí řeší otázku, co s hromadami spadaného listí, které se jim nahromadily na zahradě. Nabízí se poměrně logická možnost – spálit ho. Jenomže jak na to, abyste nikoho a nic neohrozili a postupovali podle zákona?

Ověřte si, jestli vůbec pálit listí můžete

Ze všeho nejdříve je potřeba zjistit, jestli je v daný okamžik, kdy se k pálení listí chystáte, tato činnost povolena obecní vyhláškou. Některé obce totiž povolují pálení jen v určité dny.

Kromě obecní vyhlášky může dočasně pálení zakázat i Český hydrometeorologický ústav. Ověřte si tedy i tuto možnost.

Samozřejmostí by ale mělo být také kritické zhodnocení momentálního počasí. Pokud pálení zakázáno není, ale vám se meteorologické podmínky stejně nepozdávají (např. fouká vítr, je dlouhodobé sucho, …), k pálení listí byste přistupovat neměli.

 

Jaké jsou zásady správného pálení?

Pokud zhodnotíte, že jsou k pálení rostlinného odpadu všechny podmínky vhodné a nic vám v této činnosti nebrání, nezapomeňte dodržovat několik bezpečnostních zásad. Ty jsou následující:

  • Místo pro ohniště musí být vzdáleno minimálně 50 m od okraje lesa a zároveň musí být v dostatečné vzdálenosti od budov i dalších (především hořlavých) věcí
  • Ohniště musí být bezpečně odděleno nehořlavým materiálem od okolního prostředí
  • Nutná je přítomnost dospělé osoby
  • Oheň se nesmí rozdělávat za pomoci silně hořlavých materiálů (např. benzín)
  • Oheň nesmí být ponechán bez dozoru (místo je možné opustit až ve chvíli, kdy je oheň zcela uhašený)
  • K dispozici musí být dostatečné množství vody na hašení
  • U ohniště nesmí být bez dozoru ponechány děti ani zvířata

 

Co dělat, pokud se oheň vymkne kontrole?

Pokud se z jakýchkoli důvodů oheň rozšíří a vy nejste schopni ho dostat pod kontrolu vlastními silami a přichystanými prostředky (voda, zemina na udusání, …), je vaší povinností požár ihned nahlásit na lince 150 (případně 112) a přivolat hasiče.

V případě, že by se oheň náhodou rozšířil i na vás a došlo by ke vznícení vašeho oděvu, neutíkejte – tím se oheň ještě více rozšíří. Vhodným řešením je lehnout si na zem, chránit obličej a kutálením se snažit oheň „udusat“ o zem.

 

Evidence pálení rostlinného odpadu

Jste-li vlastníci či správci lesa či ovocného sadu, měli byste pálení rostlinného odpadu předem nahlásit, a to prostřednictvím registrace do aplikace Evidence pálení.

Tato aplikace slouží k ohlášení pálení příslušnému Hasičskému záchrannému sboru, který jej tak eviduje a následně může ověřit. Registrací nedochází ke schválení pálení, pokud by však v nahlášeném termínu byl vyhlášen zákaz pálení, budete informováni na váš kontaktní email.

 

31.10.2022

Může se mobilní telefon vznítit?

  • Nabíjení telefonu bez dozoru
  • Nabíjení telefonu na nevětraném a stísněném místě (např. pod polštářem)
  • Nabíjení telefonu na přímém slunečním záření
  • Používání telefonu při jeho nabíjení

I přes všechna preventivní opatření se ale může stát, že vám telefon vzplane. Jak postupovat v tomto případě? I to se dozvíte v našem videu.

Sjednejte si pojištění nemovitosti nebo vybavení domácnosti od Generali Česká pojištovna a získejte tak komplexní ochranu vašeho domova.

 

 

Vyberte kategorii