Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Co je upíří spotřeba energie a jak ji omezit?

Ceny energií se šplhají k historickým maximům a další vývoj je velmi nejistý. I přes zastropování cen a energetický tarif je snahou každého z nás ušetřit na energiích co nejvíce a ulevit tak již dost našponovanému rodinnému rozpočtu. Mnozí z nás jsme již teplotu v domácnosti nastavili o nějaký ten stupínek níže, všechna svítidla jsme opatřili úspornými žárovkami a důsledně dbáme na to, abychom svítili jen tam, kde to potřebujeme, navíc neplýtváme ani vodou. Bohužel, všichni máme doma tvz. elektrické upíry, kteří dokáží spotřebovat v průměru až 9 % celkové roční spotřeby elektrické energie.

Co jsou električtí upíři?

Jako elektrické upíry označujeme domácí spotřebiče, které spotřebovávají elektrickou energii i v době, kdy je nepoužíváme. Některé spotřebiče musí být zapojeny neustále, jako třeba lednička nebo mrazák. Jiné spotřebiče přecházejí v době, kdy je nepoužíváme, do tzv. stand-by nebo-li pohotovostního režimu. Ačkoliv je v danou chvíli nepoužíváme, spotřebovávají drahou energii.

Klasickým příkladem je obyčejná televize. Vypnutím televize sice dojde k vypnutí obrazovky, resp. obrazovka zčerná, ale dole stále svítí červené světýlko, které značí, že spotřebič je ve stand-by režimu, díky kterému je možné televizi zapnout rychleji. Obraz vám tak sice naskočí bez dlouhého nabíhání, ale přístroj neustále odebírá drahou energii i v době, kdy je vypnutý. 

Kromě spotřebičů ve stand-by režimu, existují také spotřebiče, které jsou neustále zapojeny do zásuvky a mají zapnutý vypínač. Takovým spotřebičem je třeba WI-FI router, jehož spotřeba je i v době, kdy není používán dosti vysoká. To se týká např. tzv. chytrých spotřebičů a zde obecně platí, že čím "chytřejší" spotřebič, tím vyšší spotřeba ve stand-by režimu.


Proč bychom měli problém s elektrickými upíry řešit?

V době, kdy ceny energií dosahují historických maxim, je omezení jakékoliv nežádoucí spotřeby přínosné a pomůže ulehčit vaší peněžence.  

Zatímco v roce 2021 byla cena silové energie 3 Kč za 1 kWh, v roce 2022 se vyšplhala na 8 Kč za 1 kWh a prognóza na příští rok predikovala nárůst až na 12 Kč za 1 kWh.  Aby vláda předešla možnému úpadku mnohých rodin do energetické chudoby, rozhodla se ceny za energie pro rok 2023 zastropovat na 6 Kč za kWh.

Zabráníte-li upíří spotřebě, pomůžete nejen rodinnému rozpočtu, ale jak ukazují data z laboratoře Lawrence Berkeley Lab v Kalifornii, ulevíte také planetě. Energetičtí upíři mají totiž na svědomí až 1 % emisí CO2. 

Největší energetičtí upíři

Herní konzole

Herní konzole má v režimu stand-by velmi vysokou spotřebu, protože disponuje mnoha chytrými funkcemi. Proto když nehrajete, vypínejte konzoli do úsporného, nikoliv stand-by režimu.

Televize

Chytré televize s WI-FI konektivitou jsou ve stand-by režimu skutečnými žrouty energie. Proto se naučte televizi alespoň na noc vypínat úplně, tedy přímo na zařízení, nikoliv pouze dálkovým ovladačem, který ji pouze přepne do stand-by režimu.

Laptopy

Také laptopy bývají často zdrojem upíří spotřeby, protože je často necháváme napojené na nabíječce, ačkoliv je baterie plně nabitá. Bohužel, i po plném dobití dochází nadále k odběru energie. Proto je třeba se naučit počítač po dobití baterie od nabíječky odpojit a samotnou nabíječku následně vytáhnout ze zásuvky.

Wi-Fi routery

Na rozdíl od jiných spotřebičů nedochází u WI-FI routerů k přepínání do stand-by režimu. Zařízení neustále běží na plný výkon. Proto doporučujeme, abyste se naučili alespoň na noc router vypínat. Nejen, že ušetříte na energiích, ale zároveň snížíte hladinu elektrosmogu a dopřejete si kvalitnější spánek.

Kuchyňské spotřebiče 

Mikrovlnné trouby, kávovary či malé kuchyňské spotřebiče nemají jednotlivě vysokou spotřebu, dohromady však mohou promrhat nezanedbatelné množství energie. Proto, když je zrovna nepoužíváte, vypojujte domácí spotřebiče ze zásuvky.

5 způsobů, jak zabránit upíří spotřebě elektrické energie

#1 Vypněte spotřebič a vytáhněte ho ze zásuvky

Vytahování spotřebiče ze zásuvky či vypínání zásuvky, do které je spotřebič zapojen, je pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak se upíří spotřebě ubránit. 

#2 Používejte energeticky úsporný mód

Pokud některý ze spotřebičů nemůžete vypnout a vytáhnout ze zásuvky použijte úsporný mód, je-li to možné. Třeba u konzole Xbox to znamená, že se takto bude zapínat 45 sekund.

#3 Vyměňte zastaralé spotřebiče za moderní

Zastaralé spotřebiče mají zpravidla mnohem větší spotřebu než ty moderní. Při výběru nového spotřebiče se proto řiďte energetickými štítky a vybírejte pokud možno ty s nejnižší spotřebou.

#4 Investujte do chytrých zásuvek

Ne vždy je ovšem vypínání spotřebičů efektivní, zvláště pokud je během dne opakovaně používáte. Zde mohou výrazně pomoci chytré zásuvky. Chytré zásuvky se zapojují do běžných zásuvek na stěně a jsou napojeny na vaši WI-FI. Lze je ovládat na dálku prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Jakékoliv zařízení zapojené do takové chytré zásuvky lze tudíž na dálku vypnout. Díky ovládání přes mobilní telefon můžete mít provoz domácích spotřebičů snáze pod kontrolou.

#5 Používejte prodlužovačky

Abyste nemuseli samostatně vypínat a vytahovat ze zásuvky jeden spotřebič za druhým, vyplatí se investovat do prodlužovacích kabelů s vypínačem. Díky němu můžete snadno vypnout hned několik spotřebičů najednou.

05.06.2024
2 minuty

5 faktů o penzijku, které jste možná nevěděli

Penzijko nejen pro dospělé, ale i děti

Začít spořit na stáří se dá v jakémkoli věku. Avšak ten, kdo se začne zajištovat dříve, získá značný náskok a v cílové rovince bude mít naspořenou pěknou sumu. Proto je penzijní spoření vhodné nejen pro dospělé, ale i děti. Svým ratolestem penzijko jednoduše sjedná jeden z rodičů a posílat na něj peníze může kdokoli z rodiny. Lépe se daří korunkám na penzijním účtu než v kasičce, protože stát k úložkám ještě přihodí nějakou kačku navíc v podobě státní podpory. Stačí si spořit minimálně pětistovku měsíčně a s podporou od státu můžete počítat. Všechny peníze na penzijku se navíc průběžně zhodnocují.

Že se děti k penězům z penzijního spoření dostanou až za dlouho? Přístup k nim budou mít daleko dříve, než byste možná čekali. Až třetinu úspor mohou děti z penzijka vybrat už v 18 letech, pokud jim rodiče spoření založili do osmých narozenin. Použít je pak mohou na studium, cestování nebo třeba první bydlení. Usnadní jim to vstup do dospěláckého života i zajištění se na pozdější časy.

Jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu se státní podporou

Na trhu je jen málo finančních produktů, na které přispívá stát. U penzijka dokonce letos podpora od státu vzroste na historické maximum. Od 1. 7. 2024 je možné získat státní příspěvky ve výši 20 % z vlastní úložky, a to při spoření alespoň 500 Kč měsíčně. Na maximální státní příspěvek 340 Kč měsíčně dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč za každý zaplacený měsíc. To znamená až 4 080 Kč ročně navíc k vašim vkladům. Na ty, kteří budou spořit více než 1 700 Kč, čeká ještě další výhoda v podobě úspory na daních. Od daňového základu si letos můžete odečíst až 48 000 Kč. Ze zaplacených daní je tak možné získat zpět až 7 200 Kč ročně. Suma sumárum, od státu můžete získat podporu ve výši až 11 280 Kč ročně.

Ani ne tak spoření, jako investice

Samotný název produktu může být trochu matoucí.  Prakticky totiž funguje penzijní spoření na principu investování. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. Penzijní spoření vám tak může přinést vyšší zhodnocení než jen běžné odkládání peněz stranou do prasátka, pod matraci, nebo na běžný či spořicí účet. Penzijko je proto ve skutečnosti kombinace spoření a investování se státní podporou a každý klient se tak stává v podstatě investorem.

Můžete sami ovlivnit, kolik vám penzijko vydělává

S penzijkem si můžete hrát a během jeho životnosti upravovat nastavení svého spoření tak, jak to zrovna vyhovuje vaší finanční a životní situaci. Jste na začátku kariéry a peněz nemáte nazbyt? Odkládejte si klidně menší pravidelné částky. Až se vaše finanční situace zlepší, měsíční vklad si navýšíte dle potřeby. Zadařilo se a přemýšlíte, co udělat s penězi, aby ještě nabobtnaly? Na penzijku mohou pravidelné i jednorázové vklady růst a zhodnocovat se.

Obecné platí, že v mládí můžeme být v investicích odvážnější a s přibývajícím věkem se doporučuje hrát více na jistotu. Pokud vám zbývá do důchodu ještě dost času, můžete si zvolit dynamičtější strategii spoření, díky které máte šanci na větší zhodnocení peněz a zajímavější výnos. Pokud preferujete jistotu, máme pro vás i konzervativnější fondy.

Peníze si můžete vybrat kdykoli, vyplatí se však počkat

Peníze z penzijního spoření můžete vybrat i předčasně. Už po dvou letech spoření je máte k dispozici úplně kdykoli. Tedy klidně i dříve, než se dostanete do penze, a to včetně příspěvků zaměstnavatele a zajímavého zhodnocení. Použít je pak můžete na cokoli.

Abyste nepřišli předčasným výběrem o státní příspěvky a nemuseli vracet úsporu na daních, vyplatí se počkat a spoření vybrat nejdříve v 60 letech při současném splnění podmínky alespoň 60 naspořených měsíců (pro nové smlouvy od roku 2024 je minimální doba spoření 120 měsíců).

Vyberte kategorii