Co je upíří spotřeba energie a jak ji omezit?

Ceny energií se šplhají k historickým maximům a další vývoj je velmi nejistý. I přes zastropování cen a energetický tarif je snahou každého z nás ušetřit na energiích co nejvíce a ulevit tak již dost našponovanému rodinnému rozpočtu. Mnozí z nás jsme již teplotu v domácnosti nastavili o nějaký ten stupínek níže, všechna svítidla jsme opatřili úspornými žárovkami a důsledně dbáme na to, abychom svítili jen tam, kde to potřebujeme, navíc neplýtváme ani vodou. Bohužel, všichni máme doma tvz. elektrické upíry, kteří dokáží spotřebovat v průměru až 9 % celkové roční spotřeby elektrické energie.

Co jsou električtí upíři?

Jako elektrické upíry označujeme domácí spotřebiče, které spotřebovávají elektrickou energii i v době, kdy je nepoužíváme. Některé spotřebiče musí být zapojeny neustále, jako třeba lednička nebo mrazák. Jiné spotřebiče přecházejí v době, kdy je nepoužíváme, do tzv. stand-by nebo-li pohotovostního režimu. Ačkoliv je v danou chvíli nepoužíváme, spotřebovávají drahou energii.

Klasickým příkladem je obyčejná televize. Vypnutím televize sice dojde k vypnutí obrazovky, resp. obrazovka zčerná, ale dole stále svítí červené světýlko, které značí, že spotřebič je ve stand-by režimu, díky kterému je možné televizi zapnout rychleji. Obraz vám tak sice naskočí bez dlouhého nabíhání, ale přístroj neustále odebírá drahou energii i v době, kdy je vypnutý. 

Kromě spotřebičů ve stand-by režimu, existují také spotřebiče, které jsou neustále zapojeny do zásuvky a mají zapnutý vypínač. Takovým spotřebičem je třeba WI-FI router, jehož spotřeba je i v době, kdy není používán dosti vysoká. To se týká např. tzv. chytrých spotřebičů a zde obecně platí, že čím "chytřejší" spotřebič, tím vyšší spotřeba ve stand-by režimu.

Proč bychom měli problém s elektrickými upíry řešit?

V době, kdy ceny energií dosahují historických maxim, je omezení jakékoliv nežádoucí spotřeby přínosné a pomůže ulehčit vaší peněžence.  

Zatímco v roce 2021 byla cena silové energie 3 Kč za 1 kWh, v roce 2022 se vyšplhala na 8 Kč za 1 kWh a prognóza na příští rok predikovala nárůst až na 12 Kč za 1 kWh.  Aby vláda předešla možnému úpadku mnohých rodin do energetické chudoby, rozhodla se ceny za energie pro rok 2023 zastropovat na 6 Kč za kWh.

Zabráníte-li upíří spotřebě, pomůžete nejen rodinnému rozpočtu, ale jak ukazují data z laboratoře Lawrence Berkeley Lab v Kalifornii, ulevíte také planetě. Energetičtí upíři mají totiž na svědomí až 1 % emisí CO2. 

Největší energetičtí upíři

Herní konzole

Herní konzole má v režimu stand-by velmi vysokou spotřebu, protože disponuje mnoha chytrými funkcemi. Proto když nehrajete, vypínejte konzoli do úsporného, nikoliv stand-by režimu.

Televize

Chytré televize s WI-FI konektivitou jsou ve stand-by režimu skutečnými žrouty energie. Proto se naučte televizi alespoň na noc vypínat úplně, tedy přímo na zařízení, nikoliv pouze dálkovým ovladačem, který ji pouze přepne do stand-by režimu.

Laptopy

Také laptopy bývají často zdrojem upíří spotřeby, protože je často necháváme napojené na nabíječce, ačkoliv je baterie plně nabitá. Bohužel, i po plném dobití dochází nadále k odběru energie. Proto je třeba se naučit počítač po dobití baterie od nabíječky odpojit a samotnou nabíječku následně vytáhnout ze zásuvky.

Wi-Fi routery

Na rozdíl od jiných spotřebičů nedochází u WI-FI routerů k přepínání do stand-by režimu. Zařízení neustále běží na plný výkon. Proto doporučujeme, abyste se naučili alespoň na noc router vypínat. Nejen, že ušetříte na energiích, ale zároveň snížíte hladinu elektrosmogu a dopřejete si kvalitnější spánek.

Kuchyňské spotřebiče 

Mikrovlnné trouby, kávovary či malé kuchyňské spotřebiče nemají jednotlivě vysokou spotřebu, dohromady však mohou promrhat nezanedbatelné množství energie. Proto, když je zrovna nepoužíváte, vypojujte domácí spotřebiče ze zásuvky.

5 způsobů, jak zabránit upíří spotřebě elektrické energie

#1 Vypněte spotřebič a vytáhněte ho ze zásuvky

Vytahování spotřebiče ze zásuvky či vypínání zásuvky, do které je spotřebič zapojen, je pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak se upíří spotřebě ubránit. 

#2 Používejte energeticky úsporný mód

Pokud některý ze spotřebičů nemůžete vypnout a vytáhnout ze zásuvky použijte úsporný mód, je-li to možné. Třeba u konzole Xbox to znamená, že se takto bude zapínat 45 sekund.

#3 Vyměňte zastaralé spotřebiče za moderní

Zastaralé spotřebiče mají zpravidla mnohem větší spotřebu než ty moderní. Při výběru nového spotřebiče se proto řiďte energetickými štítky a vybírejte pokud možno ty s nejnižší spotřebou.

#4 Investujte do chytrých zásuvek

Ne vždy je ovšem vypínání spotřebičů efektivní, zvláště pokud je během dne opakovaně používáte. Zde mohou výrazně pomoci chytré zásuvky. Chytré zásuvky se zapojují do běžných zásuvek na stěně a jsou napojeny na vaši WI-FI. Lze je ovládat na dálku prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Jakékoliv zařízení zapojené do takové chytré zásuvky lze tudíž na dálku vypnout. Díky ovládání přes mobilní telefon můžete mít provoz domácích spotřebičů snáze pod kontrolou.

#5 Používejte prodlužovačky

Abyste nemuseli samostatně vypínat a vytahovat ze zásuvky jeden spotřebič za druhým, vyplatí se investovat do prodlužovacích kabelů s vypínačem. Díky němu můžete snadno vypnout hned několik spotřebičů najednou.

19.03.2023

Jak spravovat své finance, když studujete

Když jste student, snadno se vám nahromadí dluhy – pokud nemůžete během studia pracovat, půjčky na studium či bydlení se mohou rychle nasčítat. Mnoho studentů, kteří studují v zahraničí nebo na soukromých vysokých školách, končí studium s výrazným dluhem, který musí splatit. Existují ale způsoby, jak si tuto situaci o něco ulehčit. O tom, jak ušetřit při studiu, jsme hovořili s Davidem Hanksem, finančním poradcem společnosti Improb.

Jak si v mládí osvojit správné finanční návyky

Studentům Hanks radí, aby si vždy uvědomili, že pokud si vzali půjčku, neutrácejí vlastní peníze, a tudíž by se neměli zadlužit příliš. 

A pokračuje: „Chápu, že když jste poprvé pryč od rodičů a můžete vést neomezený společenský život, zdá se, že nastal ideální čas na utrácení, ale raději se držte na uzdě, abyste toho brzy nemuseli hořce litovat.

Hanks také doporučuje sledovat své výdaje: „Než si začnete dávat peníze stranou, musíte vědět, kam jdou, když je utrácíte. Nemá smysl budovat úspory, když nemáte spočítané životní výdaje.

Jak ušetřit peníze při studiu

Jakmile víte, kolik a za co utrácíte, je snazší dávat si peníze stranou na spoření.

„Vždycky začněte alespoň s málem, a jak váš plat poroste, můžete své úspory navyšovat,“ radí Hanks. „Zní to jednoduše a ze začátku vám to může připadat nicotné, ale je úžasné, jak rychle se peníze začnou hromadit, když máte dobrý plán, jak své výdaje udržet v rozumných mezích.

Hanks dodává, že kdo chce začít spořit ještě při studiu, měl by si pokud možno najít práci na částečný úvazek.

Nejlepší aplikace, které vám pomohou splatit dluh

Pro účely spoření Hanks doporučuje aplikace jako Monzo, protože jsou „ideální pro mladé lidi, kteří chtějí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“. 

Umožňují vám stanovit si cíle, ukazují, kolik měsíčně utratíte, a hlavně za co,“ dodává.

Další oblíbenou aplikací, kterou Hanks doporučuje, je ChangEd, která sbírá vaše drobné a používá je na splácení půjček.

Další tipy, jak udržet peníze pod kontrolou

1. Sestavte si rozpočet: Napište si seznam příjmů a výdajů a naplánujte si utrácení tak, abyste se vešli do rozpočtu.

2. Ušetřete peníze na základních věcech: Snažte se šetřit i na nezbytnostech, jako je jídlo a nájemné.

3. Utrácejte méně za jídlo: Nechoďte jíst do restaurací, ale vařte si doma, kupujte levnější potraviny nebo se si rozdělte služby se spolubydlícími a vařte společně pro všechny.

4. Jezděte veřejnou dopravou: Nekupujte si auto, ale jezděte MHD. Ušetříte za pohonné hmoty, údržbu a servis vozidla i parkovné.

5. Omezte výdaje na zábavu: Nechoďte do drahých podniků, raději vyrazte na výlet do přírody nebo na místní akce.

6. Využívejte studentské slevy: Držitelé karet ISIC mají například nárok na slevy na různé zboží a služby, například na vstupenky, nákup elektroniky nebo potravin.

7. Plaťte včas: Opožděné splátky půjček s sebou často nesou poplatky z prodlení, které vám náklady výrazně zvýší.

8. Sledujte, zač utrácíte: Zapisujte si výdaje, abyste viděli, kam vaše peníze jdou a kde můžete ušetřit.

9. Neberte si půjčky: Je-li to možné, vyhýbejte se půjčkám a utrácejte jen peníze, které máte k dispozici.

10. Pracujte na plný úvazek: Pokud to jde, pracujte na plný úvazek o prázdninách nebo ve volném čase, abyste vydělali peníze, které si uložíte do budoucna.

 

Autor: Laura Hampson
Vyberte kategorii