Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Co je upíří spotřeba energie a jak ji omezit?

Ceny energií se šplhají k historickým maximům a další vývoj je velmi nejistý. I přes zastropování cen a energetický tarif je snahou každého z nás ušetřit na energiích co nejvíce a ulevit tak již dost našponovanému rodinnému rozpočtu. Mnozí z nás jsme již teplotu v domácnosti nastavili o nějaký ten stupínek níže, všechna svítidla jsme opatřili úspornými žárovkami a důsledně dbáme na to, abychom svítili jen tam, kde to potřebujeme, navíc neplýtváme ani vodou. Bohužel, všichni máme doma tvz. elektrické upíry, kteří dokáží spotřebovat v průměru až 9 % celkové roční spotřeby elektrické energie.

Co jsou električtí upíři?

Jako elektrické upíry označujeme domácí spotřebiče, které spotřebovávají elektrickou energii i v době, kdy je nepoužíváme. Některé spotřebiče musí být zapojeny neustále, jako třeba lednička nebo mrazák. Jiné spotřebiče přecházejí v době, kdy je nepoužíváme, do tzv. stand-by nebo-li pohotovostního režimu. Ačkoliv je v danou chvíli nepoužíváme, spotřebovávají drahou energii.

Klasickým příkladem je obyčejná televize. Vypnutím televize sice dojde k vypnutí obrazovky, resp. obrazovka zčerná, ale dole stále svítí červené světýlko, které značí, že spotřebič je ve stand-by režimu, díky kterému je možné televizi zapnout rychleji. Obraz vám tak sice naskočí bez dlouhého nabíhání, ale přístroj neustále odebírá drahou energii i v době, kdy je vypnutý. 

Kromě spotřebičů ve stand-by režimu, existují také spotřebiče, které jsou neustále zapojeny do zásuvky a mají zapnutý vypínač. Takovým spotřebičem je třeba WI-FI router, jehož spotřeba je i v době, kdy není používán dosti vysoká. To se týká např. tzv. chytrých spotřebičů a zde obecně platí, že čím "chytřejší" spotřebič, tím vyšší spotřeba ve stand-by režimu.


Proč bychom měli problém s elektrickými upíry řešit?

V době, kdy ceny energií dosahují historických maxim, je omezení jakékoliv nežádoucí spotřeby přínosné a pomůže ulehčit vaší peněžence.  

Zatímco v roce 2021 byla cena silové energie 3 Kč za 1 kWh, v roce 2022 se vyšplhala na 8 Kč za 1 kWh a prognóza na příští rok predikovala nárůst až na 12 Kč za 1 kWh.  Aby vláda předešla možnému úpadku mnohých rodin do energetické chudoby, rozhodla se ceny za energie pro rok 2023 zastropovat na 6 Kč za kWh.

Zabráníte-li upíří spotřebě, pomůžete nejen rodinnému rozpočtu, ale jak ukazují data z laboratoře Lawrence Berkeley Lab v Kalifornii, ulevíte také planetě. Energetičtí upíři mají totiž na svědomí až 1 % emisí CO2. 

Největší energetičtí upíři

Herní konzole

Herní konzole má v režimu stand-by velmi vysokou spotřebu, protože disponuje mnoha chytrými funkcemi. Proto když nehrajete, vypínejte konzoli do úsporného, nikoliv stand-by režimu.

Televize

Chytré televize s WI-FI konektivitou jsou ve stand-by režimu skutečnými žrouty energie. Proto se naučte televizi alespoň na noc vypínat úplně, tedy přímo na zařízení, nikoliv pouze dálkovým ovladačem, který ji pouze přepne do stand-by režimu.

Laptopy

Také laptopy bývají často zdrojem upíří spotřeby, protože je často necháváme napojené na nabíječce, ačkoliv je baterie plně nabitá. Bohužel, i po plném dobití dochází nadále k odběru energie. Proto je třeba se naučit počítač po dobití baterie od nabíječky odpojit a samotnou nabíječku následně vytáhnout ze zásuvky.

Wi-Fi routery

Na rozdíl od jiných spotřebičů nedochází u WI-FI routerů k přepínání do stand-by režimu. Zařízení neustále běží na plný výkon. Proto doporučujeme, abyste se naučili alespoň na noc router vypínat. Nejen, že ušetříte na energiích, ale zároveň snížíte hladinu elektrosmogu a dopřejete si kvalitnější spánek.

Kuchyňské spotřebiče 

Mikrovlnné trouby, kávovary či malé kuchyňské spotřebiče nemají jednotlivě vysokou spotřebu, dohromady však mohou promrhat nezanedbatelné množství energie. Proto, když je zrovna nepoužíváte, vypojujte domácí spotřebiče ze zásuvky.

5 způsobů, jak zabránit upíří spotřebě elektrické energie

#1 Vypněte spotřebič a vytáhněte ho ze zásuvky

Vytahování spotřebiče ze zásuvky či vypínání zásuvky, do které je spotřebič zapojen, je pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak se upíří spotřebě ubránit. 

#2 Používejte energeticky úsporný mód

Pokud některý ze spotřebičů nemůžete vypnout a vytáhnout ze zásuvky použijte úsporný mód, je-li to možné. Třeba u konzole Xbox to znamená, že se takto bude zapínat 45 sekund.

#3 Vyměňte zastaralé spotřebiče za moderní

Zastaralé spotřebiče mají zpravidla mnohem větší spotřebu než ty moderní. Při výběru nového spotřebiče se proto řiďte energetickými štítky a vybírejte pokud možno ty s nejnižší spotřebou.

#4 Investujte do chytrých zásuvek

Ne vždy je ovšem vypínání spotřebičů efektivní, zvláště pokud je během dne opakovaně používáte. Zde mohou výrazně pomoci chytré zásuvky. Chytré zásuvky se zapojují do běžných zásuvek na stěně a jsou napojeny na vaši WI-FI. Lze je ovládat na dálku prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Jakékoliv zařízení zapojené do takové chytré zásuvky lze tudíž na dálku vypnout. Díky ovládání přes mobilní telefon můžete mít provoz domácích spotřebičů snáze pod kontrolou.

#5 Používejte prodlužovačky

Abyste nemuseli samostatně vypínat a vytahovat ze zásuvky jeden spotřebič za druhým, vyplatí se investovat do prodlužovacích kabelů s vypínačem. Díky němu můžete snadno vypnout hned několik spotřebičů najednou.

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii