Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Co je upíří spotřeba energie a jak ji omezit?

Ceny energií se šplhají k historickým maximům a další vývoj je velmi nejistý. I přes zastropování cen a energetický tarif je snahou každého z nás ušetřit na energiích co nejvíce a ulevit tak již dost našponovanému rodinnému rozpočtu. Mnozí z nás jsme již teplotu v domácnosti nastavili o nějaký ten stupínek níže, všechna svítidla jsme opatřili úspornými žárovkami a důsledně dbáme na to, abychom svítili jen tam, kde to potřebujeme, navíc neplýtváme ani vodou. Bohužel, všichni máme doma tvz. elektrické upíry, kteří dokáží spotřebovat v průměru až 9 % celkové roční spotřeby elektrické energie.

Co jsou električtí upíři?

Jako elektrické upíry označujeme domácí spotřebiče, které spotřebovávají elektrickou energii i v době, kdy je nepoužíváme. Některé spotřebiče musí být zapojeny neustále, jako třeba lednička nebo mrazák. Jiné spotřebiče přecházejí v době, kdy je nepoužíváme, do tzv. stand-by nebo-li pohotovostního režimu. Ačkoliv je v danou chvíli nepoužíváme, spotřebovávají drahou energii.

Klasickým příkladem je obyčejná televize. Vypnutím televize sice dojde k vypnutí obrazovky, resp. obrazovka zčerná, ale dole stále svítí červené světýlko, které značí, že spotřebič je ve stand-by režimu, díky kterému je možné televizi zapnout rychleji. Obraz vám tak sice naskočí bez dlouhého nabíhání, ale přístroj neustále odebírá drahou energii i v době, kdy je vypnutý. 

Kromě spotřebičů ve stand-by režimu, existují také spotřebiče, které jsou neustále zapojeny do zásuvky a mají zapnutý vypínač. Takovým spotřebičem je třeba WI-FI router, jehož spotřeba je i v době, kdy není používán dosti vysoká. To se týká např. tzv. chytrých spotřebičů a zde obecně platí, že čím "chytřejší" spotřebič, tím vyšší spotřeba ve stand-by režimu.


Proč bychom měli problém s elektrickými upíry řešit?

V době, kdy ceny energií dosahují historických maxim, je omezení jakékoliv nežádoucí spotřeby přínosné a pomůže ulehčit vaší peněžence.  

Zatímco v roce 2021 byla cena silové energie 3 Kč za 1 kWh, v roce 2022 se vyšplhala na 8 Kč za 1 kWh a prognóza na příští rok predikovala nárůst až na 12 Kč za 1 kWh.  Aby vláda předešla možnému úpadku mnohých rodin do energetické chudoby, rozhodla se ceny za energie pro rok 2023 zastropovat na 6 Kč za kWh.

Zabráníte-li upíří spotřebě, pomůžete nejen rodinnému rozpočtu, ale jak ukazují data z laboratoře Lawrence Berkeley Lab v Kalifornii, ulevíte také planetě. Energetičtí upíři mají totiž na svědomí až 1 % emisí CO2. 

Největší energetičtí upíři

Herní konzole

Herní konzole má v režimu stand-by velmi vysokou spotřebu, protože disponuje mnoha chytrými funkcemi. Proto když nehrajete, vypínejte konzoli do úsporného, nikoliv stand-by režimu.

Televize

Chytré televize s WI-FI konektivitou jsou ve stand-by režimu skutečnými žrouty energie. Proto se naučte televizi alespoň na noc vypínat úplně, tedy přímo na zařízení, nikoliv pouze dálkovým ovladačem, který ji pouze přepne do stand-by režimu.

Laptopy

Také laptopy bývají často zdrojem upíří spotřeby, protože je často necháváme napojené na nabíječce, ačkoliv je baterie plně nabitá. Bohužel, i po plném dobití dochází nadále k odběru energie. Proto je třeba se naučit počítač po dobití baterie od nabíječky odpojit a samotnou nabíječku následně vytáhnout ze zásuvky.

Wi-Fi routery

Na rozdíl od jiných spotřebičů nedochází u WI-FI routerů k přepínání do stand-by režimu. Zařízení neustále běží na plný výkon. Proto doporučujeme, abyste se naučili alespoň na noc router vypínat. Nejen, že ušetříte na energiích, ale zároveň snížíte hladinu elektrosmogu a dopřejete si kvalitnější spánek.

Kuchyňské spotřebiče 

Mikrovlnné trouby, kávovary či malé kuchyňské spotřebiče nemají jednotlivě vysokou spotřebu, dohromady však mohou promrhat nezanedbatelné množství energie. Proto, když je zrovna nepoužíváte, vypojujte domácí spotřebiče ze zásuvky.

5 způsobů, jak zabránit upíří spotřebě elektrické energie

#1 Vypněte spotřebič a vytáhněte ho ze zásuvky

Vytahování spotřebiče ze zásuvky či vypínání zásuvky, do které je spotřebič zapojen, je pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak se upíří spotřebě ubránit. 

#2 Používejte energeticky úsporný mód

Pokud některý ze spotřebičů nemůžete vypnout a vytáhnout ze zásuvky použijte úsporný mód, je-li to možné. Třeba u konzole Xbox to znamená, že se takto bude zapínat 45 sekund.

#3 Vyměňte zastaralé spotřebiče za moderní

Zastaralé spotřebiče mají zpravidla mnohem větší spotřebu než ty moderní. Při výběru nového spotřebiče se proto řiďte energetickými štítky a vybírejte pokud možno ty s nejnižší spotřebou.

#4 Investujte do chytrých zásuvek

Ne vždy je ovšem vypínání spotřebičů efektivní, zvláště pokud je během dne opakovaně používáte. Zde mohou výrazně pomoci chytré zásuvky. Chytré zásuvky se zapojují do běžných zásuvek na stěně a jsou napojeny na vaši WI-FI. Lze je ovládat na dálku prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Jakékoliv zařízení zapojené do takové chytré zásuvky lze tudíž na dálku vypnout. Díky ovládání přes mobilní telefon můžete mít provoz domácích spotřebičů snáze pod kontrolou.

#5 Používejte prodlužovačky

Abyste nemuseli samostatně vypínat a vytahovat ze zásuvky jeden spotřebič za druhým, vyplatí se investovat do prodlužovacích kabelů s vypínačem. Díky němu můžete snadno vypnout hned několik spotřebičů najednou.

03.06.2025

Vyřizujete pozůstalost? Nezapomeňte na penzijní spoření

Účet v bance, plyn a elektřina nebývá to jediné, co si člověk na své jméno během života sjedná. Proto se v tomto článku podíváme na to, jak je to s penzijním spořením v případě úmrtí klienta. 

Jak zjistit, zda měl zemřelý penzijní spoření? 

V Česku si na penzi dobrovolně spoří téměř 4 miliony lidí. Je tedy pravděpodobné, že pokud vyřizujete pozůstalost, i váš blízký penzijko během života měl. Možná vám o něm dokonce řekl. Pokud to však nevíte jistě, můžete to zjistit následujícími způsoby.  

  • Projděte osobní dokumenty – smlouvy, výpisy z účtu, e-maily nebo dopisy od penzijních společností mohou o existenci penzijka dost napovědět. 
  • Zeptejte se v bance, kde měl zesnulý účet – jako disponent můžete zjistit, na účet které penzijní společnosti příspěvky účastníka odcházely. 
  • Kontaktujte penzijní společnost – v Česku jich funguje devět, a pokud nevíte, u které měl zesnulý smlouvu, můžete je oslovit postupně. 
  • Poraďte se s notářem, který má na starosti dědické řízení – ten má přístup k majetkovým informacím zesnulého a může zjistit, zda měl sjednané penzijní spoření a u které společnosti. 
 

Penzijní spoření umožňuje připravit se i na tyto životní situace předem. Smlouva zaniká úmrtím klienta, ale nemusíte se bát, úspory na penzijním účtu se nikam neztratí, jen si o ně musí pozůstalý požádat. Co se tedy dále děje s penězi na smlouvě?  

Kdo dostane peníze? 

Penzijní spoření umožňuje klientovi určit si ve smlouvě tzv. určenou nebo oprávněnou osobu (podle typu smlouvy), které v případě úmrtí klienta vzniká nárok na vyplacení příslušné dávky. Pokud taková osoba ve smlouvě uvedena je, bez čekání na ukončení dědického řízení si o ně může požádat. Pokud ve smlouvě není uvedena, stávají se peníze součástí dědického řízení, což může výplatu peněz značně prodloužit.  

Určenou nebo oprávněnou osobou může být jakákoli fyzická osoba – manžel/ka, dítě, nebo třeba přítel/kyně. Stačí, když ji do smlouvy klient za doby svého života uvede a bude mít jistotu, že se peníze dostanou do správných rukou. Osob může být více a je třeba předem určit, v jakém poměru si peníze rozdělí. V průběhu trvání smlouvy klient může určenou/oprávněnou osobu kdykoli zdarma změnit

Generali penzijní společnost

Rozhodující je také typ penzijního produktu: 

1. Doplňkové penzijní spoření (smlouvy od 1. 1. 2013): 

  • Pokud klient ve smlouvě doplňkového penzijního spoření uvede tzv. určenou osobu, v případě jeho úmrtí bude příslušná dávka ze smlouvy vyplacena přímo jí (týká se jak úmrtí klienta v průběhu spoření, tak v době výplaty naspořených prostředků formou renty). 
  • V případě, že ve smlouvě klient neuvedl určenou osobu, jsou peníze z penzijka zahrnuty do dědického řízení, během kterého je určen nárok dědicům. 

Určeným osobám či dědicům budou prostředky z penzijního spoření vyplaceny v první případě jako odbytné. To jsou vložené peníze na smlouvě včetně výnosů, bez státních příspěvků. Nebo jako jednorázové vyrovnání včetně připsané státní podpory, pokud zesnulý klient splnil všechny podmínky, tedy mu bylo alespoň 60 let a spořil po dobu minimálně 60/120 měsíců v závislosti na podmínkách smlouvy.

Jestliže zemřelý stihl před svou smrtí čerpat pravidelnou penzi, dostane určená osoba nebo dědic jednorázově vyplacený zbytek dosud nevyplacených dávek.  

2. Penzijní připojištění (smlouvy do 31. 12. 2012): 

  • V případě, že klient za svého života ve smlouvě uvede tzv. oprávněnou osobu, bude jí z penzijka vyplácena pozůstalostní penze po dobu stanovenou penzijním plánem. Týká se to jak úmrtí klienta v průběhu spoření, tak v době výplaty naspořených peněz formou renty. 
  • Pokud klient uvedl ve smlouvě penzijního připojištění oprávněnou osobu, má oprávněná osoba právo na pravidelnou výplatu rentou, a to včetně státních příspěvků. Platí to v případě, že zemřelý spořil alespoň 36 měsíců. Ovšem pozor, nárok, zda bude pozůstalostní penze vyplacena se státními příspěvky nebo bez nich, závisí dále na podmínkách konkrétní smlouvy. Peníze ze smlouvy mohou pozůstalí dostat vyplacené i jednorázově.
  • Pokud klient oprávněnou osobu do smlouvy neuvedl, jsou peníze z penzijka zahrnuty do dědického řízení. Po určení dědice je vyplaceno odbytné, tedy naspořená suma bez státních příspěvků, a to i v případě, že zemřelý spořil minimálně 36 měsíců (viz výše).  

Pozůstalost penzijní spoření

Jaký je postup a co je potřeba doložit při vypořádání penzijka? 

Pozůstalí by měli o úmrtí klienta penzijního spoření informovat penzijní společnost, u které měl zesnulý smlouvu sjednanou. Pro vyplacení naspořených peněz je třeba doložit úmrtní list a prokázat se svým dokladem totožnosti, například občanským průkazem.

Oprávněná, určená osoba nebo dědic podají žádost o výplatu dávky z penzijního spoření zemřelého u penzijní společnosti. Pokud je těchto osob více, je potřeba, aby každá z nich vyplnila vlastní formulář. Dědicové k žádosti doloží navíc usnesení soudu o dědictví s určením, kdo nabývá prostředky naspořené v rámci penzijního spoření.  

 

Navštivte nás na kterémkoliv obchodním místě, kde vám se sepsáním žádosti pomůžeme. 

Na vypořádání penzijního spoření mají penzijní společnosti zákonnou lhůtu až 3 měsíce, u nás v Generali PS se ale snažíme vyřídit žádosti rychleji. 

Shrnutí: Na co nezapomenout? 

✅ Zjistěte, zda měl zesnulý penzijní spoření 

✅ Ověřte, zda ve smlouvě uvedl určenou nebo oprávněnou osobu 

✅ Připravte si potřebné dokumenty 

✅ Podejte žádost o výplatu  

Máte správně nastavenou smlouvu? 

Život přináší mnohdy nečekané situace a je důležité být na ně připraven. Sjednání oprávněné nebo určené osoby na vlastní smlouvě pro případ úmrtí je jednoduchý krok, který může vašim blízkým výrazně usnadnit vyřízení pozůstalosti a zajistit, že vaše peníze budou předány přesně tak, jak si přejete.

Stačí navštívit kterékoliv z obchodních míst, kde vám s doplněním do smlouvy rádi pomůžeme. Sjednání určené či oprávněné osoby si můžete kdykoli zkontrolovat i na Klientském portále.  

Přečtěte si:

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Jak se finančně zajistit na penzi

Rizika předčasného ukončení životního pojištění

Nebo si poslechněte podcast: „Bavme se s našimi blízkými také o tom, jak chtějí umřít.“

Vyberte kategorii