Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.
Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.
Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.
Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.
Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.
Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.
To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?
Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!
Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.
Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.
A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.