Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii