Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Aplikace, které ochrání při cestování

Chytré mobilní telefony jsou fantastickou pomocí, pokud potřebujete kamkoliv vyrazit. Jedno zda do okolí svého bydliště nebo snad na druhý konec světa. Pomoci vám v tom mohou některé užitečné aplikace.

Mapy od Google, Apple či Seznamu se hodí pro zkoumání kam pojedete, plánování cesty i navigaci, pokud jedete autem či na kole. Cyklistické mapy se budou hodit zejména v tom druhém případě. Pro vyhnutí se zácpám je k nezaplacení Waze. Nezapomeňte si před odjezdem stáhnout mapy pro offline použití, ať nečerpáte zbytečně roaming. Zajímavé offline mapy jsou například Maps.me.

Mapy zastanou i roli turistického průvodce, ale nic vám nebrání si nějaké konkrétnější opatřit v App Store či Google Play. 

Při cestování do cizokrajných destinací se mohou hodit i aplikace s konkrétnimi informacemi o tamních zvycích i omezeních. Dobře poslouží i TripAdvisor. 

V Česku je velmi praktické mít v telefonu aplikaci Záchranka. V zahraničí existuje podobná - Emergency App od Červeného kříže. 

Na cestách se bezpečně připojíte ideálně pomocí VPN, virtuálních privátních sítí. 

Velmi se mohou hodit jazykové/překládací aplikace. Můžete si vystačit s Google Translate, ale užitečná varianta je například TripLingo.

Zásadní budou chatovací aplikace, na jakých vás mohou kontaktovat příbuzný či přátele - WhatsApp, Signal, Messenger, Telegram

Velmi se hodí i sdílení polohy s přáteli či rodinou. Umí to Android (přes Mapy Google) i iPhone (přes aplikaci Najít). 

České Ministerstvo zahraničí má jednu dost podstatnou aplikaci - DROZD.  Tu si zcela určitě pořiďte a naučte se ji používat, než vyrazíte. 

Do telefonu je dobré si i uložit pas, kartičky pojištění a další potřebné doklady, včetně například letenek a jízdenek. Stačí je vyfotit a uložit.

Selže-li ubytování, tak může hodně pomoci Airbnb či Booking.com. Samozřejmě, až pominou omezení daná koronavirem. 

Autor: Daniel Dočekal
19.07.2024

Cestovní pojištění: Je lepší přes platební kartu, nebo pojišťovnu?

Pojištění na platební kartu může být pohodlnou a levnou možností, ovšem pojištění přes pojišťovnu nabízí mnohem širší a variabilnější krytí. Vyšší limity, komplexní asistenční služby a možnost přizpůsobení pojištění vašim potřebám dělá z této volby spolehlivější řešení. Před vaší příští cestou zvažte, co je pro vás a vaše blízké důležitější – popřípadě, co se vám lépe vyplatí.

Pojištění na platební kartu

Mnoho bank nabízí cestovní pojištění jako součást balíčku služeb k platebním kartám. Tento typ pojištění může být lákavý svou jednoduchostí a často nízkou cenou nebo dokonce bezplatností. Vybírat lze z variant pro jednotlivce i pro celou rodinu. Důležité je si uvědomit, co vše zahrnuje a jaké má limity.

 

Pokud si vyberete například kartu od Moneta Money Bank nebo od Fio banky, můžete se spolehnout na pojištění přímo od Generali České.

Výhody:

  1. Jednoduchost a rychlost: Pojištění je automaticky součástí balíčku služeb k vaší platební kartě, takže nemusíte řešit žádné další formality.
  2. Cena: V některých případech je toto pojištění zdarma nebo za velmi nízký poplatek.

Nevýhody:

  1. Omezené krytí: Pojištění na platební kartu často zahrnuje nižší limity krytí a méně zahrnutých rizik. Například může mít omezené krytí léčebných výloh nebo nepokrývat některé aktivity, jako jsou adrenalinové sporty.
  2. Podmínky: Pojištění na platební kartu může mít specifické podmínky, například, že musíte zaplatit cestu touto kartou, aby pojištění platilo.
  3. Asistenční služby: Asistenční služby mohou být méně kvalitní nebo dostupné pouze v omezeném rozsahu.

Žena v červených šatech na Santorini

Pojištění přes pojišťovnu

Pojištění sjednané přímo přes pojišťovnu, jako je například Generali České, nabízí mnohem širší spektrum služeb a vyšší limity krytí. Toto pojištění je navrženo tak, aby pokrývalo různé situace, které vás mohou během cestování potkat. A díky celoročnímu pojištění odpadá potřeba sjednat ho před každou cestou.

Výhody:

  1. Široké krytí: Pojištění přes pojišťovnu obvykle zahrnuje vyšší limity krytí léčebných výloh, repatriaci, ztrátu zavazadel, odpovědnost za škodu a další rizika. Například Generali Česká nabízí pojistné krytí až do výše 100 000 000 Kč a zahrnuje přes 77 sportů bez příplatku.
  2. Kvalitní asistenční služby: Nonstop asistenční služba v češtině je k dispozici, což je obrovská výhoda v krizových situacích.
  3. Flexibilita: Možnost přizpůsobit si pojištění dle vlastních potřeb, včetně připojištění pro různé aktivity, vašeho mazlíčka nebo specifické situace, jako je pojištění nevydařeného počasí  pro pojistné smlouvy s datem sjednání a zároveň pojistnou dobou v termínu 15. 6. – 31. 8. 2024.
  4. Bezpečnost a jistota: Vyšší kvalita a spolehlivost služeb poskytovaných pojišťovnou, včetně pokrytí hospitalizace, trvalých následků úrazu a dalších nepředvídatelných událostí.

Generali Česká pojišťovna

Nevýhody:

  1. Cena: Pojištění přes pojišťovnu může být dražší než pojištění na platební kartu. Nicméně, za vyšší cenu získáte podstatně širší a kvalitnější krytí. Pokud ovšem využijete cestovní pojištění jako součást pojištění majetku, váš obchodní poradce dokáže cenu srazit na minimum.

Pamatujte, že nejlevnější pojištění nemusí být vždy to nejlepší. Ale ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, nezapomeňte, že cestovní pojištění je to investice do klidné a bezstarostné dovolené. Díky němu se budete moci plně soustředit na odpočinek a zážitky a nebudete se muset obávat nepříjemných překvapení.

 

Přečtěte si

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

7 kroků: Co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami

Zdravotní péče v Chorvatsku zdražila, zařiďte si cestovní pojištění

Poslechněte si cestovatelský díl podcastu Stačí málo: Kutrová, Šroller: „Na trailu v Arizoně na nás dvakrát skočil chřestýš.“

Vyberte kategorii