Aktuální vedra přímo vybízejí k návštěvě vody, plavání je totiž dokonalá aktivita vedoucí k psychickému odpočinku, a ještě při tom člověk shodí nějaké to kilo! I při koupání bychom však neměli zapomínat na hrozící nebezpečí, která s sebou vodní plochy přináší.
Obuv do vody je základ
Tím nejčastějším, s čím se během koupání ve volné přírodě setkáte, jsou především zdravotní úrazy či smrt v důsledku utonutí. Kvůli znečištění či neznalosti terénu také často dochází k řezným ranám, které jsou způsobeny nejen kameny, ale i sklem a dalším odpadem, který lidé do vody běžně odhazují. Pro tyto případy je záhodno používat nějaké boty vhodné do vody. Těch lidé využívají typicky při koupání v moři, kde vás mimo odpadky mohou ohrožovat i další živočichové (ježci apod.).
Vodu neznečišťují jen lidé
Problémem, o kterém se v rámci znečištění vod mluví snad nejvíce, je výskyt sinic. Sinice jsou hrozbou především pro lidi náchylné k alergickým reakcím, většinou se jejich nežádoucí účinky projeví ve formě rýmy, vyrážek nebo podrážděných očí.
Mimo alergie však mohou mít sinice na člověka i mnohem horší vliv. Pokud se vám totiž do těla dostanou toxiny, které sinice běžně vypouští, mohou vás docela rychle potrápit různé žaludeční a střevní potíže. V nejhorším případě může dojít až k otravě. Po koupání v podobném typu vod pak hygienici důsledně doporučují sprchu čistou vodou.
Před koupáním si prověřte stav dané vodní plochy
Abyste se vyhnuli případným zdravotním problémům, vyplatí se sledovat, zda jsou dané vody vůbec vhodné ke koupání – to můžete učinit prostřednictvím krajských hygienických stanic daného kraje. Velmi snadno tak zjistíte, zda koupáním v daném objektu riskujete zdraví či nikoli.
Ve vodách, které nejsou tímto způsobem kontrolovány, se pak většinou koupete na vlastní nebezpečí. Koupání je obecně nejlepší na začátku a v polovině prázdnin, konec léta s sebou obvykle přináší mnohem horší výsledky kvality, může za to především enormní teplo, které je pro konec prázdnin typické.
Doporučení
Vždy byste měli zvážit možná rizika koupání v přírodních vodních plochách, rozhodně nedoporučujeme koupat se ve vodách, které jsou již od pohledu znečištěny ať už odpadky nebo sinicemi (zelený kal).
Pokud se i přesto rozhodnete do vody zamořené sinicemi vypravit, důkladně se po koupání osprchujte.
Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat.
Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet.
Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli.
Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.
V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.