Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Koupání v přírodě: znáte všechna jeho rizika?

Ne každý je vyznavačem městských koupališť a spíše volí cestu koupání v přírodě na otevřených vodních plochách. To s sebou však může nést značná rizika.

Aktuální vedra přímo vybízejí k návštěvě vody, plavání je totiž dokonalá aktivita vedoucí k psychickému odpočinku, a ještě při tom člověk shodí nějaké to kilo! I při koupání bychom však neměli zapomínat na hrozící nebezpečí, která s sebou vodní plochy přináší.

Obuv do vody je základ

Tím nejčastějším, s čím se během koupání ve volné přírodě setkáte, jsou především zdravotní úrazy či smrt v důsledku utonutí. Kvůli znečištění či neznalosti terénu také často dochází k řezným ranám, které jsou způsobeny nejen kameny, ale i sklem a dalším odpadem, který lidé do vody běžně odhazují. Pro tyto případy je záhodno používat nějaké boty vhodné do vody. Těch lidé využívají typicky při koupání v moři, kde vás mimo odpadky mohou ohrožovat i další živočichové (ježci apod.).

Vodu neznečišťují jen lidé

Problémem, o kterém se v rámci znečištění vod mluví snad nejvíce, je výskyt sinic. Sinice jsou hrozbou především pro lidi náchylné k alergickým reakcím, většinou se jejich nežádoucí účinky projeví ve formě rýmy, vyrážek nebo podrážděných očí.

Mimo alergie však mohou mít sinice na člověka i mnohem horší vliv. Pokud se vám totiž do těla dostanou toxiny, které sinice běžně vypouští, mohou vás docela rychle potrápit různé žaludeční a střevní potíže. V nejhorším případě může dojít až k otravě. Po koupání v podobném typu vod pak hygienici důsledně doporučují sprchu čistou vodou.

Před koupáním si prověřte stav dané vodní plochy

Abyste se vyhnuli případným zdravotním problémům, vyplatí se sledovat, zda jsou dané vody vůbec vhodné ke koupání – to můžete učinit prostřednictvím krajských hygienických stanic daného kraje. Velmi snadno tak zjistíte, zda koupáním v daném objektu riskujete zdraví či nikoli.

Ve vodách, které nejsou tímto způsobem kontrolovány, se pak většinou koupete na vlastní nebezpečí. Koupání je obecně nejlepší na začátku a v polovině prázdnin, konec léta s sebou obvykle přináší mnohem horší výsledky kvality, může za to především enormní teplo, které je pro konec prázdnin typické.

Doporučení

Vždy byste měli zvážit možná rizika koupání v přírodních vodních plochách, rozhodně nedoporučujeme koupat se ve vodách, které jsou již od pohledu znečištěny ať už odpadky nebo sinicemi (zelený kal).

Pokud se i přesto rozhodnete do vody zamořené sinicemi vypravit, důkladně se po koupání osprchujte.

 

20.07.2024

5 tipů, co dělat, když se zraníte na dovolené

Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.

Co dělat, když…

1 ...si zlomíte nohu nebo ruku

Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.

Asistenční služba

2 ...dostanete úžeh

Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.

3 ...si pořídíte hlubokou řeznou ránu

Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.

4 ...vás postihne těžká alergická reakce

Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.

5 ...utrpíte úraz hlavy

Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.

 

Akutní zubní ošetření

Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.

Jak se připravit před cestou

Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:

  1. Cestovní pojištění: Mějte sjednané kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá lékařské výlohy, úrazy a repatriaci.
  2. Lékárnička: Mějte u sebe základní lékárničku obsahující obvazy, dezinfekci, léky proti bolesti a antihistaminika.
  3. Informace o místních zdravotnických zařízeních: Předem si zjistěte, kde se nachází nejbližší nemocnice nebo klinika, a mějte po ruce kontakty na místní záchranné služby.
  4. Jazyky: Pokud cestujete do země, kde se nemluví anglicky, naučte se několik základních frází v místním jazyce, které vám mohou pomoci při komunikaci s lékaři.

Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!

 

Přečtěte si

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?

Kam na ferraty v České republice a zahraničí?

Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“

Vyberte kategorii