Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak si pronajmout byt, když mám domácího mazlíčka?

Najít finančně dostupné nájemní bydlení je poslední dobou těžký úkol. Dostupných bytů je málo a v atraktivních lokalitách se mohou o volný byt ucházet desítky zájemců. Na vině jsou mimo jiné ztížené podmínky pro poskytování hypoték a migrační vlna z válkou postižené Ukrajiny. Čím méně je na trhu bytů, tím vyšší je nájemné, které jejich majitelé požadují. Průměrné měsíční nájemné v Praze se pohybuje kolem 28 tisíc Kč. A už tak náročný úkol, jako sehnat vhodné bydlení, se zdá jako naprostá utopie, když jste majitelem domácího zvířete.

Někteří pronajímatelé bytů už v inzerátu zmiňují, že domácí mazlíčci nejsou povoleni. To však odporuje zákonu. Podle občanského zákoníku z roku 2014 vám totiž pronajímatel nesmí zakazovat chovat v bytě domácí zvíře. Při výběru z potenciálních pronájemců vás nesmí diskriminovat na základě toho, že jste majitelem zvířete, a nemůže vám zvířata ani zakázat podmínkami v nájemní smlouvě.

Mnozí pronajímatelé však – často po nepříjemné zkušenosti – nevidí zvířata ve svých bytech rádi, a to z více důvodů:

- zdevastované nebo poškozené zařízení bytu – poškrábané podlahy a omítky, poničené čalounění a nábytek

- znečištění bytu nebo společných prostor (bláto, které psi nosí z procházky ve špatném počasí, neuklizené výkaly, značkování močí)

- zápach ze zvířat, o jejichž hygienu a čistotu majitel dostatečně nedbá

- hluk (časté štěkání, vytí psů, kteří zůstanou sami doma, hlasité zvuky, které vyluzují někteří ptáci)

- agrese – většinou psů ve vztahu k jiným psům nebo obyvatelům domu.

Když pronajímatel s negativní zkušeností zjistí, že máte domácí zvíře, může vám odmítnout prohlídku bytu bez uvedení pravého důvodu.

Někteří pronajímatelé se chrání speciálně upravenou nájemní smlouvou. Pro případ škod, které domácí mazlíček může způsobit, mohou do smluvních podmínek zahrnout poplatek nebo zvýšenou kauci až do zákonného maxima, které činí trojnásobek měsíčního nájmu. Přítomnost zvířete může zvýšit náklady na údržbu společných prostor nebo používání výtahu, a pronajímatel tak může požadovat větší částku, aby tyto náklady pokryl.

Jak tedy postupovat, když se chcete do pronajatého bytu nastěhovat i se svým mazlíčkem?

Jednejte s pronajímatelem na rovinu a vlastnictví zvířete nezatajujte. Zkuste si obstarat reference z předchozího bydliště, jimiž doložíte, že váš mazlíček není hlučný nebo obtížný a soužití s ním nepředstavuje závažný problém.

Myslete na své zvíře při výběru bytu –- pokud jsou v něm podlahy z choulostivých materiálů nebo drahé koberce a vy máte velkého psa, bude lepší hledat nějakou odolnější variantu. Je-li v bytě drahé vybavení nebo nábytek, který by zvíře mohlo poškodit, hledejte spíše prázdný byt, který si sami zařídíte s ohledem na potřeby vašeho miláčka.

Domluvte se s pronajímatelem na detailech bydlení se zvířetem a na tom, jak se budou řešit případné škody. Opatrnosti nikdy nezbývá, a i když dosud probíhalo soužití s vaším mazlíčkem bez sebemenších problémů, nejlepší možnost je pořídit si pojištění odpovědnosti za škodu, kterou vaše zvíře může způsobit. 

Toto pojištění může být buď součástí pojištění odpovědnosti občana, nebo pojištění speciálně určeného pro domácí mazlíčky. Generali česká nabízí produkt mazlíček, které kryje nejen léčení úrazů nebo nemocí zvířete, pojištění jeho uhynutí či utracení, ale právě i pojištění odpovědnosti za škodu, která v souvislosti s jeho existencí vznikla.

 

13.09.2023
3 minuty

Inovativní a stylové způsoby, jak zajistit dům či byt proti řádění zvířecích mazlíčků

Podlahy

Hezký koberec může sloužit nejen jako stylový doplněk, ale pomáhá chránit podlahu před poškrábáním od drápků i znečištěním od chlupů. Na trhu existuje široká nabídka koberců pro domácí mazlíčky. Vyznačují se nízkým vlasem, protiskluzovou úpravou a dají se snadno vyprat. Rozhodně doporučujeme koberce v tmavších barvách, na kterých nejsou ihned vidět skvrny.

Čalounění

Kočky a psy nesnášejí parfémy ani silné citrusové vůně. Proto, když je vetřete do čalounění, může to pomoci udržet jejich tlapky v bezpečné vzdálenosti. Stačí jen pár kapek parfému, osvěžovače vzduchu nebo esenciálních olejů na bázi citrusů smíchaných s vodou. Pokud však ani silná vůně vašeho mazlíčka neodradí od označkování vaší oblíbené pohovky, pak smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1 a příslušné místo tímto roztokem vyčistěte. Ocet totiž výborně pohlcuje pach moči.

Nábytek

Police, otevřené šuplíky, nebo skříňky mohou být lákavými schovkami. Košíčky naplněné drobnostmi mohou snadno stáhnout nenechavé drápky. Různé závěsy, třásně nebo zavěšené ozdoby jsou neodolatelným lákadlem pro vaše kočičí mazlíčky. Nábytek se zavřenými dvířky a šuplíky bez úchytek a knopek vypadá úhledně a moderně a chrání vaše cennosti před nenechavými tlapkami a bolavými zoubky. Průhledná fólie pak může pomoci ochránit povrchy před poškrábáním.

Tady mají pré

A co takhle vytvořit pro své miláčky místo, kde se mohou do sytosti vyřádit, aby nedělali neplechu jinde? Kočkám můžete pořídit hezké škrabadlo, na které mohou i šplhat. Pro pejsky je zase dobré připravit různé kousací hračky či pamlsky, které mohou třeba hledat ve čmuchacím koberci. Důležité je nechávat zvířecí záchod vždy na stejném místě, abyste zabránili nehodám. Aby se zvířata nepohybovala po celém domě či bytě, jak se jim zlíbí, je možné instalovat i různé zábrany. V některých případech se může hodit i klec.

Užitečné aplikace

Na trhu je již velké množství aplikací, které vám pomohou udržet vašeho mazlíčka v bezpečí. Mezi takové patří třeba PupTox, obsahující seznam asi 250 potravin či rostlin, které mohou být pro vašeho pejska škodlivé. Mnozí majitelé psů i koček netuší, že nebezpečí představují i běžné potraviny, drogistické zboží nebo třeba pokojové rostliny. 

Další užitečnou aplikací je třeba Tractive, která vám pomáhá monitorovat polohu vašeho mazlíčka pomocí GPS.  Aplikace Barkio: Psí chůvička vám umožní zkontrolovat svého domácího mazlíčka prostřednictvím vašeho chytrého telefonu, ať jste kdekoliv. Ve výchově vám pak může být nápomocná aplikace EveryDoggy: Výcvik psů

Vyberte kategorii