Jak si pronajmout byt, když mám domácího mazlíčka?

Najít finančně dostupné nájemní bydlení je poslední dobou těžký úkol. Dostupných bytů je málo a v atraktivních lokalitách se mohou o volný byt ucházet desítky zájemců. Na vině jsou mimo jiné ztížené podmínky pro poskytování hypoték a migrační vlna z válkou postižené Ukrajiny. Čím méně je na trhu bytů, tím vyšší je nájemné, které jejich majitelé požadují. Průměrné měsíční nájemné v Praze se pohybuje kolem 28 tisíc Kč. A už tak náročný úkol, jako sehnat vhodné bydlení, se zdá jako naprostá utopie, když jste majitelem domácího zvířete.

Někteří pronajímatelé bytů už v inzerátu zmiňují, že domácí mazlíčci nejsou povoleni. To však odporuje zákonu. Podle občanského zákoníku z roku 2014 vám totiž pronajímatel nesmí zakazovat chovat v bytě domácí zvíře. Při výběru z potenciálních pronájemců vás nesmí diskriminovat na základě toho, že jste majitelem zvířete, a nemůže vám zvířata ani zakázat podmínkami v nájemní smlouvě.

Mnozí pronajímatelé však – často po nepříjemné zkušenosti – nevidí zvířata ve svých bytech rádi, a to z více důvodů:

- zdevastované nebo poškozené zařízení bytu – poškrábané podlahy a omítky, poničené čalounění a nábytek

- znečištění bytu nebo společných prostor (bláto, které psi nosí z procházky ve špatném počasí, neuklizené výkaly, značkování močí)

- zápach ze zvířat, o jejichž hygienu a čistotu majitel dostatečně nedbá

- hluk (časté štěkání, vytí psů, kteří zůstanou sami doma, hlasité zvuky, které vyluzují někteří ptáci)

- agrese – většinou psů ve vztahu k jiným psům nebo obyvatelům domu.

Když pronajímatel s negativní zkušeností zjistí, že máte domácí zvíře, může vám odmítnout prohlídku bytu bez uvedení pravého důvodu.

Někteří pronajímatelé se chrání speciálně upravenou nájemní smlouvou. Pro případ škod, které domácí mazlíček může způsobit, mohou do smluvních podmínek zahrnout poplatek nebo zvýšenou kauci až do zákonného maxima, které činí trojnásobek měsíčního nájmu. Přítomnost zvířete může zvýšit náklady na údržbu společných prostor nebo používání výtahu, a pronajímatel tak může požadovat větší částku, aby tyto náklady pokryl.

Jak tedy postupovat, když se chcete do pronajatého bytu nastěhovat i se svým mazlíčkem?

Jednejte s pronajímatelem na rovinu a vlastnictví zvířete nezatajujte. Zkuste si obstarat reference z předchozího bydliště, jimiž doložíte, že váš mazlíček není hlučný nebo obtížný a soužití s ním nepředstavuje závažný problém.

Myslete na své zvíře při výběru bytu –- pokud jsou v něm podlahy z choulostivých materiálů nebo drahé koberce a vy máte velkého psa, bude lepší hledat nějakou odolnější variantu. Je-li v bytě drahé vybavení nebo nábytek, který by zvíře mohlo poškodit, hledejte spíše prázdný byt, který si sami zařídíte s ohledem na potřeby vašeho miláčka.

Domluvte se s pronajímatelem na detailech bydlení se zvířetem a na tom, jak se budou řešit případné škody. Opatrnosti nikdy nezbývá, a i když dosud probíhalo soužití s vaším mazlíčkem bez sebemenších problémů, nejlepší možnost je pořídit si pojištění odpovědnosti za škodu, kterou vaše zvíře může způsobit. 

Toto pojištění může být buď součástí pojištění odpovědnosti občana, nebo pojištění speciálně určeného pro domácí mazlíčky. Generali česká nabízí produkt mazlíček, které kryje nejen léčení úrazů nebo nemocí zvířete, pojištění jeho uhynutí či utracení, ale právě i pojištění odpovědnosti za škodu, která v souvislosti s jeho existencí vznikla.

 

08.09.2023

Jak změna klimatu dopadá na domácí mazlíčky?

Dopady změny klimatu na naše domácí mazlíčky

I když se to může zdát nepodložené, změna rytmu ve střídání ročních období má dopad na celý ekosystém včetně domácích zvířat. V důsledku výkyvů teplot se množí paraziti a dochází ke změnám jejich fyziologických rytmů.

Lidé snášejí změny počasí lépe než mnohá zvířata. Uvádíme zde přehled účinků změny klimatu na vaše domácí mazlíčky, abyste mohli předcházet nemocem a zdravotním problémům, které by je mohly potkat.

Zvýšený výskyt parazitů a hmyzu

Vyšší teploty způsobují větší množení kolonií parazitů v prostředí. Nárůst je tak výrazný, že se až 83 % veterinářů domnívá, že změna klimatu má negativní dopad na zdraví domácích mazlíčků.

Teplo je živná půda pro všechny druhy škodlivých parazitů. Změna klimatu zejména prodloužila délku života blech a klíšťat a vedla k tomu, že tito cizopasníci vytvářejí větší kolonie. To samé platí o komárech, kteří žijí v rybnících a místech se stojatou vodou. Riziko představují i další paraziti, jako jsou srdeční červi a střevní paraziti, kteří žijí v orgánech zvířat a způsobují závažná onemocnění.

Paraziti mohou domácí zvířata nepříjemně pokousat, ale mohou také přenášet nemoci. Například lymeská borelióza je bakteriální infekce přenášená klíštětem, která může způsobit artritidu, deformaci kloubů nebo horečku. Nemluvě o leishmanióze, která je rozšířená zejména ve Středomoří, přičemž kousnutí komára, který ji přenáší, způsobuje domácím zvířatům chronické zdravotní problémy.

A věděli jste, že kanárci a andulky jsou náchylní k červům? Tito střevní paraziti se množí při vysokých teplotách a mohou u ptáků způsobovat celou řadu onemocnění. Jasným příznakem jsou malé bílé skvrnky v trusu ptáků.

Máme pro vás tip! Dbejte na pravidelné odčervování svého mazlíčka. Vhodné přípravky na odčervení zakoupíte u svého veterináře. Můžete také používat repelenty ve formě kapek (prodávají se v pipetách a aplikují se na kůži) nebo obojku, které vaše mazlíčky ochrání před potíží s klíšťaty a blechami.

Dýchací potíže

Vysoká úroveň znečištění ve městech v kombinaci se změnami teplot oslabuje dýchací systém našich domácích zvířat. Častá jsou onemocnění dýchací soustavy, například zánět hltanu, zánět hrtanu, psincový kašel a zápal plic u psů.

Jak jim předcházet? Vyhýbejte se náhlým změnám teplot, zejména v chladných měsících. Pokud berete svého psa ven za deště, nezapomeňte ho poté důkladně osušit! Psa můžete také obléci do nepromokavého oblečení, které ho ochrání před vlhkem a chladem.

Změny plodnosti

Stále proměnlivější počasí ovlivňuje také plodné období některých zvířat. U koček trvá říje na jaře, v létě a na podzim obvykle jen čtrnáct dní. V důsledku změny klimatu se však plodné období postupem času prodlužuje.

Pár tipů! Pokud je vaše kočka v říji, nezapomínejte udržovat její záchod v co největší čistotě. Také ji častěji češte a hlaďte, protože v tomto období potřebuje více vaší pozornosti a náklonnosti.

Úpal

Slyšeli jste někdy o úpalu u psů? Ve stoupajících letních teplotách psi nedokážou regulovat svou tělesnou teplotu. Chcete-li zjistit, zda váš pes trpí úpalem, zaměřte se na následující příznaky:

 • lapání po dechu a namáhavé dýchání
 • potácení se a potíže s pohybem 
 • promodralé sliznice a jazyk
 • zvýšené slinění

Úpal nepostihuje pouze zvířata, která chodí ven. Králíci a hlodavci trpí vysokými teplotami výrazněji, protože jejich srst je určena k ochraně před chladnou zimou, nikoliv před horkem. Teploty mezi 27 a 30 ºC jsou pro ně parné, zejména v období březosti.

Problémy s kůží a srstí

U mnoha domácích zvířat dochází k cyklickým změnám srsti. Obecně platí, že psi a kočky mají tendenci shazovat srst v létě a na podzim. Měnící se roční období však mohou způsobit, že srst líná i několikrát do roka.

Také ptáci často přepeřují. V závislosti na druhu k tomu může docházet každé dva až tři roky, ale změna klimatu a nepravidelné teploty mohou způsobit ztrátu peří a tvorbu lysin na kůži.

Potíže s hibernací 

Některé druhy plazů, například želvy, mohou mít v důsledku extrémního počasí problémy s hibernací. Jsou potom velmi ospalé, přestanou přijímat potravu a mohou dokonce zemřít hlady.

Změny počasí mohou ovlivnit hibernaci také u některých hlodavců. Obecně však platí, že tyto druhy by neměly mít potřebu hibernovat, pokud je chováte v interiéru.

Tip! Pokud váš křeček nebo morče upadne do hibernace, znamená to, že teplota v místnosti je příliš nízká. Doporučujeme, abyste zvířátko probudili jemným třením a zahříváním. Může trvat tři až čtyři hodiny, než bude váš mazlíček opět plně aktivní. A samozřejmě se vyhýbejte teplotám pod 15 °C!

Množení bakterií v akváriu

Vysoké teploty ovlivňují i metabolismus ryb v akváriu. Vzniká také větší množství škodlivého odpadu, což zvyšuje riziko infekcí. Dbejte na to, abyste v akváriu udržovali stálou teplotu vody, a braňte jejímu přehřátí. Pokud máte tropické ryby, ideální teplota je 25 °C, zatímco útesovým rybám vyhovuje spíše 24 °C.

Pozor! Pokud je akvárium příliš teplé, nepřidávejte do něj studenou vodu nebo led. Náhlé změny teploty vašim rybičkám či želvám vadí. Snažte se vodu ochladit tím, že zakryjete přímé sluneční světlo.

 

Další obecné tipy pro bezpečnost domácích mazlíčků

Přečtěte si naše tipy, jak pečovat o domácí mazlíčky a udržovat je ve zdraví! 

 • Nechte svému domácímu mazlíčkovi aplikovat mikročip. Když se zvíře ztratí, snadněji ho najdete. U psů je od roku 2020 čipování povinné. Pořizovací cena mikročipu se pohybuje cca mezi 120–450 Kč a závisí na jeho typu. Další částku si veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. Nezapomeňte psa po aplikaci čipu registrovat v některé z databází, které najdete např. na webu Komory veterinárních lékařů. Pokud se zaběhne nebo ztratí, policie nebo městský útulek vás rychle identifikují jako majitele a váš mazlíček se brzy dostane domů.
 • Dbejte na to, aby váš domácí odpad byl bezpečný. Rozkládající se potraviny mohou být jedovaté, zejména v horkém počasí. Nedovolte zejména psům hrabat se v odpadkovém koši, předejdete tak závažným otravám a onemocněním.
 • Uklízejte plastové sáčky! Všichni víme, že mazlíčci si rádi hrají se vším, co jim přijde do tlapek, ale plastové sáčky s sebou nesou riziko udušení. 
 • Chraňte domácí zvířata před nízkými teplotami. Zejména rybičky a želvy jsou na chlad náchylné. Nainstalujte do akvária ohřívač vody.
 • Pravidelně mazlíčka odčervujte. Požádejte veterináře, aby vám doporučil pravidelný rozvrh odčervování. Tak své zvíře ochráníte před všemožnými parazity!
 • Dávejte pozor, jaké obojky používáte! Některé obojky pro psy mohou způsobit podráždění kůže nebo zvýšit riziko udušení. Používejte jen kvalitní obojky od prověřených výrobců. Rovněž se nedoporučuje vybavovat kočky obojky s rolničkami. Kočky mají velmi citlivé uši a rolničky jim mohou poškodit sluch.
 • Vybavte ptačí klec. Aby se ptáci v kleci zabavili, namontujte do ní hrazdičky. Nikdy je však nedávejte do blízkosti krmítek nebo pítek, protože ptačí výkaly by mohly zamořit potravu nebo vodu parazity.

Ještě svého mazlíčka nemáte pojištěného? V Generali České nabízíme pojištění mazlíček, které vám ušetří spoustu starostí, když váš pes nebo kočka onemocní. Požádejte o nezávaznou nabídku ještě dnes!

 

Vyberte kategorii