Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Časté dotazy: Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků

Platíme celou řadu různých pojištění, tak proč bychom měli zvažovat ještě pojištění domácích mazlíčků? Ale, co když váš psí nebo kočičí miláček onemocní a vy si pak jeho ošetření nebudete moct dovolit v takovém rozsahu, v jakém byste si přáli? Proto jsme pro vás shrnuli, co vše toto pojištění zahrnuje, abyste se mohli informovaně rozhodnout, jestli je právě pro vás vhodné.

Potřebuji pojištění domácích mazlíčků?

Hlavním důvodem, proč si sjednat pojištění domácích mazlíčků, je pokrytí nenadálých výdajů za veterinární ošetření nebo nevyhnutelné operace, které se mohou vyšplhat až k desítkám tisíců korun. Bez tohoto pojištění musíte veškeré veterinární úkony platit z vlastní kapsy.

Při rozhodování o sjednání pojištění domácích mazlíčků je tedy klíčové si uvědomit, do jaké míry jste schopni nenadálé výdaje za veterinární péči pokrýt z vlastních nákladů. Zároveň je důležité zvážit, jaká je délka dožití vašeho domácího mazlíčka a jaká je zde pravděpodobnost, že se u něj v průběhu života rozvine závažné, chronické onemocnění, jehož léčba si může vyžádat nemalé finanční prostředky.


Vyplatí se pojištění domácích mazlíčků?

V průběhu života vašeho mazlíčka je pravděpodobné, že prodělá nějakou chorobu nebo úraz, který bude vyžadovat veterinární péči. Bohužel se může často jednat i o dosti vysoké částky.

Poplatky za veterinární péči nejsou standardizované a ceníky jednotlivých ordinací se proto liší. Zatímco někde platíte pouze za samotné ošetření, jinde můžete zaplatit i za samotnou konzultaci, která bude ošetření předcházet. Ne každý majitel má to štěstí, že je jeho mazlíček zdravý po celý život. Až dvě pětiny majitelů psů musí za výdaje na veterinární péči vydat 5 až 20 tisíc korun ročně.


Co všechno pojištění domácích mazlíčků zahrnuje?

Pojištění domácích mazlíčků zpravidla zahrnuje více než jen pokrytí nákladů za veterinární péči spojenou s diagnostikou a léčbou úrazu či nemoci. Jedná se třeba o náhradu škody při uhynutí nebo utracení zvířete nebo náhradu škody způsobenou zvířetem na zdraví či majetku. U některých pojistek je možné zahrnout i náhradu nákladů spojených s ubytováním při hospitalizaci majitele nebo také krytí výdajů za inzerci spojenou s hledáním mazlíčka při jeho ztrátě či zaběhnutí. Většina pojišťoven nabízí také cestovní pojištění, které vám pomůže uhradit akutní ošetření zvířete v cizině. V některých případech je možné sjednat i zvláštní pojištění, např. pro psy ve služebním výkonu nebo psí sportovce.
 

Co není v pojištění domácích mazlíčků zahrnuto?

Pojištění se obvykle nevztahuje na ošetření či léčbu nemocí a úrazů, kterými zvíře v době sjednání pojištění již trpělo. Dále se nevztahuje na běžné a preventivní veterinární úkony, jako třeba očkování, sterilizaci či kastraci, pořízení přípravků na odčervení, insekticidní přípravky proti blechám a klíšťatům, péči o drápky a o srst či běžnou dentální péči. Zároveň se pojištění zpravidla nevztahuje na výdaje spojené s březostí, porodem a péčí o novorozená mláďata.


Jaké druhy pojištění domácích mazlíčků jsou na trhu k dispozici?

Existují tři základní typy pojištění domácích mazlíčků:

  • Pojištění léčení úrazů nebo nemoci
  • Pojištění úhynu nebo utracení
  • Pojištění odpovědnosti za škodu

Některé pojišťovny navíc nabízejí také pojištění pro případ odcizení či ztráty a nákladů na nalezení.


Kolik stojí pojištění domácích mazlíčků?

Nejčastěji se jedná o pojištění psů a koček. Výši nákladů za pojištění ovlivňuje jednak výběr pojišťovny, ale také výše pojistného krytí, které se odvíjí od druhu zvířete, věku, plemene, ale také velikosti. Řádově se může jednat o několik desítek až stovek korun měsíčně


Mohu si v souvislosti s pojištěním mazlíčků vybrat libovolného veterináře? 

Stejně jako u běžného zdravotního pojištění, ani u pojištění domácích mazlíčků pojišťovna nehradí úkony provedené nesmluvním lékařem. Výjimkou je pouze akutní ošetření v případě, že se zvíře ocitne v bezprostředním ohrožení života. Seznam smluvních lékařů je zpravidla uveden na stránkách pojišťovny.

 

Kdy je vhodné si pojištění mazlíčků pořídit? 

Chcete-li získat to nejvýhodnější krytí a nejlepší benefity, pak obecně platí, že je nejlepší pojistit svého mazlíčka hned jak si ho pořídíte. Jakmile totiž onemocní nebo se zraní, pak u většiny pojišťoven nezískáte v tomto ohledu žádné finanční krytí, protože bude tato nemoc či zranění klasifikováno jako již dříve existující.

 

Mohu pojistit svého mazlíčka, pokud již má nějaké existující zranění či nemoc?

Většina pojišťoven neposkytuje krytí veterinární péče poskytované v souvislosti s onemocněním či zraněním, ke kterému došlo před začátkem platnosti pojistné smlouvy. 


Vztahuje se pojištění mazlíčků také na pojištění při cestě do zahraničí?

To záleží na konkrétním nastavení vaší smlouvy. Většina pojišťoven však tento typ pojištění nabízí.


Je možné pojistit i starší mazlíčky?

Každá pojišťovna má stanovený věkový limit, do kterého je možné pojistnou smlouvu sjednat. Obecně platí, že mazlíčky starší než osm let již většina pojišťoven nepojistí. Horní věková hranice však závisí na druhu zvířete, a také velikosti plemene. Podrobnosti je třeba hledat na stránkách jednotlivých pojišťoven. 


Existují nějaké alternativy k pojištění mazlíčků?

Samozřejmě si můžete dávat peníze stranou. Avšak existuje zde poměrně vysoké riziko, že účty za veterináře budou nakonec vyšší než vaše úspory. Můžete se také obrátit na různé charity, ale ty pomáhají především nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva. Případně se můžete pokusit uspořádat sbírku.


Je pojištění domácích mazlíčků povinné?

V České republice neexistuje zákonná povinnost na pojištění domácích mazlíčků. I tak doporučujeme alespoň pojištění na úhradu škody.


Jakým způsobem je propláceno pojistné krytí?

Zatímco u některých pojišťoven je krytí pojistky propláceno přímo, jinde musíte náklady spojené s ošetřením zaplatit a následně je budete u pojišťovny nárokovat.

 

Jak mohu na pojištění domácího mazlíčka ušetřit? 

Nejvýhodnější a nejlevnější pojištění získáte, když svého mazlíčka pojistíte dokud je ještě mladý a zdravý. Náklady ušetříte také kastrací či sterilizací zvířete, jelikož ochráníte svého mazlíčka s komplikacemi spojenými s porodem a březostí.  V případě, že jste majiteli více mazlíčků, vyplatí se hromadná pojistka.

13.09.2023
3 minuty

Inovativní a stylové způsoby, jak zajistit dům či byt proti řádění zvířecích mazlíčků

Podlahy

Hezký koberec může sloužit nejen jako stylový doplněk, ale pomáhá chránit podlahu před poškrábáním od drápků i znečištěním od chlupů. Na trhu existuje široká nabídka koberců pro domácí mazlíčky. Vyznačují se nízkým vlasem, protiskluzovou úpravou a dají se snadno vyprat. Rozhodně doporučujeme koberce v tmavších barvách, na kterých nejsou ihned vidět skvrny.

Čalounění

Kočky a psy nesnášejí parfémy ani silné citrusové vůně. Proto, když je vetřete do čalounění, může to pomoci udržet jejich tlapky v bezpečné vzdálenosti. Stačí jen pár kapek parfému, osvěžovače vzduchu nebo esenciálních olejů na bázi citrusů smíchaných s vodou. Pokud však ani silná vůně vašeho mazlíčka neodradí od označkování vaší oblíbené pohovky, pak smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1 a příslušné místo tímto roztokem vyčistěte. Ocet totiž výborně pohlcuje pach moči.

Nábytek

Police, otevřené šuplíky, nebo skříňky mohou být lákavými schovkami. Košíčky naplněné drobnostmi mohou snadno stáhnout nenechavé drápky. Různé závěsy, třásně nebo zavěšené ozdoby jsou neodolatelným lákadlem pro vaše kočičí mazlíčky. Nábytek se zavřenými dvířky a šuplíky bez úchytek a knopek vypadá úhledně a moderně a chrání vaše cennosti před nenechavými tlapkami a bolavými zoubky. Průhledná fólie pak může pomoci ochránit povrchy před poškrábáním.

Tady mají pré

A co takhle vytvořit pro své miláčky místo, kde se mohou do sytosti vyřádit, aby nedělali neplechu jinde? Kočkám můžete pořídit hezké škrabadlo, na které mohou i šplhat. Pro pejsky je zase dobré připravit různé kousací hračky či pamlsky, které mohou třeba hledat ve čmuchacím koberci. Důležité je nechávat zvířecí záchod vždy na stejném místě, abyste zabránili nehodám. Aby se zvířata nepohybovala po celém domě či bytě, jak se jim zlíbí, je možné instalovat i různé zábrany. V některých případech se může hodit i klec.

Užitečné aplikace

Na trhu je již velké množství aplikací, které vám pomohou udržet vašeho mazlíčka v bezpečí. Mezi takové patří třeba PupTox, obsahující seznam asi 250 potravin či rostlin, které mohou být pro vašeho pejska škodlivé. Mnozí majitelé psů i koček netuší, že nebezpečí představují i běžné potraviny, drogistické zboží nebo třeba pokojové rostliny. 

Další užitečnou aplikací je třeba Tractive, která vám pomáhá monitorovat polohu vašeho mazlíčka pomocí GPS.  Aplikace Barkio: Psí chůvička vám umožní zkontrolovat svého domácího mazlíčka prostřednictvím vašeho chytrého telefonu, ať jste kdekoliv. Ve výchově vám pak může být nápomocná aplikace EveryDoggy: Výcvik psů

Vyberte kategorii