Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Časté dotazy: Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků

Platíme celou řadu různých pojištění, tak proč bychom měli zvažovat ještě pojištění domácích mazlíčků? Ale, co když váš psí nebo kočičí miláček onemocní a vy si pak jeho ošetření nebudete moct dovolit v takovém rozsahu, v jakém byste si přáli? Proto jsme pro vás shrnuli, co vše toto pojištění zahrnuje, abyste se mohli informovaně rozhodnout, jestli je právě pro vás vhodné.

Potřebuji pojištění domácích mazlíčků?

Hlavním důvodem, proč si sjednat pojištění domácích mazlíčků, je pokrytí nenadálých výdajů za veterinární ošetření nebo nevyhnutelné operace, které se mohou vyšplhat až k desítkám tisíců korun. Bez tohoto pojištění musíte veškeré veterinární úkony platit z vlastní kapsy.

Při rozhodování o sjednání pojištění domácích mazlíčků je tedy klíčové si uvědomit, do jaké míry jste schopni nenadálé výdaje za veterinární péči pokrýt z vlastních nákladů. Zároveň je důležité zvážit, jaká je délka dožití vašeho domácího mazlíčka a jaká je zde pravděpodobnost, že se u něj v průběhu života rozvine závažné, chronické onemocnění, jehož léčba si může vyžádat nemalé finanční prostředky.


Vyplatí se pojištění domácích mazlíčků?

V průběhu života vašeho mazlíčka je pravděpodobné, že prodělá nějakou chorobu nebo úraz, který bude vyžadovat veterinární péči. Bohužel se může často jednat i o dosti vysoké částky.

Poplatky za veterinární péči nejsou standardizované a ceníky jednotlivých ordinací se proto liší. Zatímco někde platíte pouze za samotné ošetření, jinde můžete zaplatit i za samotnou konzultaci, která bude ošetření předcházet. Ne každý majitel má to štěstí, že je jeho mazlíček zdravý po celý život. Až dvě pětiny majitelů psů musí za výdaje na veterinární péči vydat 5 až 20 tisíc korun ročně.


Co všechno pojištění domácích mazlíčků zahrnuje?

Pojištění domácích mazlíčků zpravidla zahrnuje více než jen pokrytí nákladů za veterinární péči spojenou s diagnostikou a léčbou úrazu či nemoci. Jedná se třeba o náhradu škody při uhynutí nebo utracení zvířete nebo náhradu škody způsobenou zvířetem na zdraví či majetku. U některých pojistek je možné zahrnout i náhradu nákladů spojených s ubytováním při hospitalizaci majitele nebo také krytí výdajů za inzerci spojenou s hledáním mazlíčka při jeho ztrátě či zaběhnutí. Většina pojišťoven nabízí také cestovní pojištění, které vám pomůže uhradit akutní ošetření zvířete v cizině. V některých případech je možné sjednat i zvláštní pojištění, např. pro psy ve služebním výkonu nebo psí sportovce.
 

Co není v pojištění domácích mazlíčků zahrnuto?

Pojištění se obvykle nevztahuje na ošetření či léčbu nemocí a úrazů, kterými zvíře v době sjednání pojištění již trpělo. Dále se nevztahuje na běžné a preventivní veterinární úkony, jako třeba očkování, sterilizaci či kastraci, pořízení přípravků na odčervení, insekticidní přípravky proti blechám a klíšťatům, péči o drápky a o srst či běžnou dentální péči. Zároveň se pojištění zpravidla nevztahuje na výdaje spojené s březostí, porodem a péčí o novorozená mláďata

 

Jaké druhy pojištění domácích mazlíčků jsou na trhu k dispozici?

Existují tři základní typy pojištění domácích mazlíčků:

  • Pojištění léčení úrazů nebo nemoci
  • Pojištění úhynu nebo utracení
  • Pojištění odpovědnosti za škodu

Některé pojišťovny navíc nabízejí také pojištění pro případ odcizení či ztráty a nákladů na nalezení.


Kolik stojí pojištění domácích mazlíčků?

Nejčastěji se jedná o pojištění psů a koček. Výši nákladů za pojištění ovlivňuje jednak výběr pojišťovny, ale také výše pojistného krytí, které se odvíjí od druhu zvířete, věku, plemene, ale také velikosti. Řádově se může jednat o několik desítek až stovek korun měsíčně


Mohu si v souvislosti s pojištěním mazlíčků vybrat libovolného veterináře? 

Stejně jako u běžného zdravotního pojištění, ani u pojištění domácích mazlíčků pojišťovny většinou nehradí úkony provedené nesmluvním lékařem. Výjimkou je pouze akutní ošetření v případě, že se zvíře ocitne v bezprostředním ohrožení života. Seznam smluvních lékařů je zpravidla uveden na stránkách pojišťovny. Generali Česká však hradí úkony provedené jakýmkoliv veterinářem.


Kdy je vhodné si pojištění mazlíčků pořídit? 

Chcete-li získat to nejvýhodnější krytí a nejlepší benefity, pak obecně platí, že je nejlepší pojistit svého mazlíčka hned jak si ho pořídíte. Jakmile totiž onemocní nebo se zraní, pak u většiny pojišťoven nezískáte v tomto ohledu žádné finanční krytí, protože bude tato nemoc či zranění klasifikováno jako již dříve existující.

Mohu pojistit svého mazlíčka, pokud již má nějaké existující zranění či nemoc?

Většina pojišťoven neposkytuje krytí veterinární péče poskytované v souvislosti s onemocněním či zraněním, ke kterému došlo před začátkem platnosti pojistné smlouvy. 


Vztahuje se pojištění mazlíčků také na pojištění při cestě do zahraničí?

To záleží na konkrétním nastavení vaší smlouvy. Většina pojišťoven však tento typ pojištění nabízí. Produkt Mazlíček od Generali platí po celé Evropě. Pokud cestujete mimo Evropu, doporučujeme sjednat veterinární péči k cestovnímu pojištění.


Je možné pojistit i starší mazlíčky?

Každá pojišťovna má stanovený věkový limit, do kterého je možné pojistnou smlouvu sjednat. Obecně platí, že mazlíčky starší než osm let již většina pojišťoven nepojistí. Horní věková hranice však závisí na druhu zvířete, a také velikosti plemene. Podrobnosti je třeba hledat na stránkách jednotlivých pojišťoven. V Generali České pojistíme vašeho psa do 6–10 let dle plemene a kočku do 8 let.


Existují nějaké alternativy k pojištění mazlíčků?

Samozřejmě si můžete dávat peníze stranou. Avšak existuje zde poměrně vysoké riziko, že účty za veterináře budou nakonec vyšší než vaše úspory. Můžete se také obrátit na různé charity, ale ty pomáhají především nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva. Případně se můžete pokusit uspořádat sbírku.


Je pojištění domácích mazlíčků povinné?

V České republice neexistuje zákonná povinnost na pojištění domácích mazlíčků. I tak doporučujeme alespoň pojištění na úhradu škody.


Jakým způsobem je propláceno pojistné krytí?

Zatímco u některých pojišťoven je krytí pojistky propláceno přímo, jinde musíte náklady spojené s ošetřením zaplatit a následně je budete u pojišťovny nárokovat.


Snadné vyřízení přes aplikaci Moje Generali

S aplikací Moje Generali oznámíte pojistnou událost kdykoliv a odkudkoliv, stačí jen pár kliknutí v telefonu. Navíc zde můžete sledovat průběh řešení škody, mít po ruce důležité dokumenty a využít asistenční služby.

 

Jak mohu na pojištění domácího mazlíčka ušetřit? 

Nejvýhodnější a nejlevnější pojištění mazlíčků získáte, když svého mazlíčka pojistíte dokud je ještě mladý a zdravý. Náklady ušetříte také kastrací či sterilizací zvířete, jelikož ochráníte svého mazlíčka s komplikacemi spojenými s porodem a březostí.  V případě, že jste majiteli více mazlíčků, vyplatí se hromadná pojistka. V Generali Česká pojistíme na jedné smlouvě až 5 zvířat najednou.

 

Přečtěte si:

7 tipů pro pojištění zvířat

Jak si pronajmout byt, když mám domácího mazlíčka?

Jak si vybrat nenáročné zvíře do bytu

22.04.2025

Jak chránit kočku před klíšťaty?

Kdy nastává sezóna klíšťat a kde se schovávají?

Vzhledem k mírnějším zimám se sezóna klíšťat prodlužuje. Jakmile teploty vystoupají nad 5°C, země je suchá a po ledu a sněhu ani památky, začnou se klíšťata probouzet a vyhlížejí svého hostitele. Klíšťatům totiž svědčí teplé a vlhké počasí. Nejvyšší aktivity dosahují v období od jara až do podzimu. To však neznamená, že v zimě klíšťata mizí. Při nízkých teplotách klíšťata hybernují a jsou schopna několik měsíců čekat bez potravy na svého hostitele.

Klíšťata se vyskytují na nejrůznějších místech. Skrývají se ve vysoké trávě, křoví a lesním podrostu, ale také na nízkých větvích stromů nebo třeba v živých plotech. Ačkoliv měří jen několik málo milimetrů, tento parazit je schopen vyšplhat do výšky 15 cm až 1 m. Proto může vaše kočka chytit klíště i při exkurzi po vaší zahradě, na poli i v lese nebo v parku.

4jsUQUX9BL-2578030_GeneraliCzechiaMiniGraphics_01_040725.jpg

 

Jaká rizika hrozí kočkám při kousnutí klíštětem?

Vzhledem k tomu, že klíšťata přenášejí řadu závažných onemocnění, představují nebezpečí pro člověka i zvířata. Při přisátí klíštěte hrozí vaší kočce následující rizika:

1. přenos těchto 5 onemocnění:

  • Lymská borelióza;
  • klíšťová encefalitida;
  • infekční anémie koček;
  • ehrlichióza (nebo-li anaplasmóza);
  • kočičí babesiosa.

2. alergická reakce: u vaší kočky může přisáté klíště způsobit alergickou reakci způsobenou slinami parazita, která následně vede ke kožním problémům jako kopřivka, dermatitida či otok. Ve vážných případech může u kočky vyvolat anafylaktický šok, tj. vážnou alergickou reakci, která může ohrozit život vašeho mazlíčka;

3. anémie: pokud se na vaši kočku přisálo najednou větší množství klíšťat, pak v případě, že je včas neodstraníte, hrozí zvířeti větší ztráta krve, která může vést až k anémii.

 

K přenosu onemocnění může dojít už po 2 hodinách od přisátí klíštěte. Po uplynutí 24 hodin se však riziko přenosu výrazně zvyšuje. Proto je důležité kočku co nejčastěji kontrolovat a přisátá klíšťata ihned odstraňovat.

Jaké symptomy se po přisátí klíštěte mohou u kočky objevit?

Pokud i přes pravidelné kontroly nějaké klíště uteče vaší pozornosti, je třeba sledovat, zda se u kočky neobjeví některý z následujících symptomů.

  • velká únava,
  • ztráta chuti,
  • bledé sliznice,
  • horečka,
  • zvracení,
  • bolesti kloubů (jejichž přítomnost může kočka dávat najevo agresivním chováním),
  • selhání ledvin,
  • srdeční selhání,
  • zduřelé lymfatické uzliny.

Jakmile se u vaší kočky objeví některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte veterináře.

I pro takové případy je vhodné zvážit pojištění domácích mazlíčků od Generali Česká. Toto pojištění pokryje náklady také na veterinární úkony (léčbu, vyšetření, konzultace, apod.) související s komplikacemi v důsledku infekcí způsobených kousnutí klíštěte nebo blechy.

Může klíště samo odpadnout?

Klíště zůstane na kočce přisáté zpravidla několik dní až několik týdnů a živí se její krví. Délka přisátí záleží převážně na druhu klíštěte, vývojové fázi, ale také na tom, kolik času potřebuje, aby se do sytosti nakrmilo. Jakmile bude klíště napité, samo odpadne. Čím dříve však klíště vyjmete, tím snižujete riziko přenosu některé z infekčních chorob.

Jak odstranit kočce klíšťata?

Pro odstranění klíšťat postupujte podle tohoto jednoduchého návodu.

  1. Rozhrňte srst kolem klíštěte.
  2. K vyjmutí použijte speciální pinzetu nebo kleštičky na odstraňování klíšťat. Pokud je nemáte, použijte klasickou pinzetu s jemnou špičkou.
  3. Uchopte klíště za hlavičkou co nejblíž kůži.
  4. Jemně točte pinzetou, dokud se hlavička neuvolní.
  5. Klíště utopte v trošce alkoholu.
  6. Místo přisátí pečlivě umyjte mýdlem a vodou a následně vydesinfikujte.
  7. Ránu pár dní pečlivě sledujte a pozorujte, zda se neobjeví známky infekce nebo podráždění kůže. Zároveň sledujte celkový zdravotní stav vaší kočky. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, kontaktujte svého veterináře.

Čeho se vyvarovat:

  • Neodstraňujte klíšťata holýma rukama.
  • Tělo klíště nikdy nemačkejte, jelikož tak můžete u parazita vyvolat zvracení. Zvratky parazita jsou vysoce infekční a při kontaktu s nimi se můžete nakazit i vy sami.
  • Nikdy se nesnažte vytáhnout klíště silou, protože můžete utrhnout hlavičku, která pak zůstane kočce pod kůží.
  • Nesnažte se klíště udusit pomocí alkoholu nebo masti, ani se ho nesnažte upálit. V obou případech totiž vyvoláte u klíštěte zvracení a zvýšíte tak riziko přenosu infekce.

Máte obavy, že to nezvládnete? Pokud ano, obraťte se s pomocí na veterináře.

Co dělat, když se klíštěti při odstraňování utrhne hlavička a zůstane pod kůží?

Někdy se stane, že se klíště přetrhne a hlavička zůstane pod kůží. Nesnažte se ji z kůže odstranit. Jedná se vlastně jen o kusadla klíštěte, která nejsou zdrojem infekce, takže není třeba panikařit. Kusadla drží pevně v kůži a pokud byste se je snažili za každou cenu odstranit, mohli byste do rány zanést sekundární infekci. Ve většině případů si tělo kočky s kusadly poradí a přirozeně je vytlačí jako cizí předmět. Občas se však může stát, že oblast kolem rány oteče, vytvoří se malá cysta a místo se zanítí. V takovém případě se obraťte na svého veterináře. 

Jak kočky před klíšťaty chránit? 

Na trhu je řada přípravků, které mohou vaši kočku před klíšťaty ochránit.

4jsUQUWtGJ-2578030_GeneraliCzechiaMiniGraphics_02_040725.jpg

  • Antiparazitní pipety: Jedná se o roztok, který se pomocí pipety nanáší na kůži kočky, specificky v oblasti kohoutku, mezi lopatky. Tyto přípravky jsou účinné nejen proti klíšťatům, ale také proti blechám nebo všenkám, a působí několik týdnů. Poté je třeba aplikaci opakovat.
  • Repelentní obojky proti klíšťatům: Tyto obojky postupně uvolňují aktivní látky, které odpuzují klíšťata i blechy a chrání vaši kočku po několik měsíců.
  • Repelentní pudry: Pudry se nanášejí do kočičí srsti. Při aplikaci je nutné vyhnout se oblasti očí a čumáku. Pudr je třeba důkladně vetřít proti srsti a zbytky vyčesat. Aplikaci je třeba opakovat jednou až dvakrát týdně.
  • Repelentní spreje: Spreje proti klíšťatům se používají k preventivním i léčebným účelům. Nanášejí se na srst zvířat a chrání kočku před parazity po dobu přibližně 30 dnů.
  • Tablety: Po požití tablety se do krevního oběhu kočky uvolní repelentní látky, které klíště zabijí, jakmile se napije. Některé tablety s okamžitou účinností jsou schopny ochránit vaši kočku už 2 hodiny po podání. Jiné jsou účinné proti parazitům po dobu jednoho až tří měsíců. Tyto přípravky nejsou volně prodejné a lze je zakoupit pouze u veterináře.
 

Než se rozhodnete pro koupi volně prodejného antiparazitika, doporučujeme, abyste se poradili se svým veterinářem. Případně ho můžete požádat o pomoc s aplikací.

Jak zbavíte kotě klíšťat? 

Klíšťata u koťat odstraníte stejným způsobem jako u dospělých koček. Použijte speciální pinzetu nebo kleštičky a klíště vytočte. Postupujte opatrně, aby nedošlo k jeho přetržení. Místo po kousnutí pečlivě omyjte a vydezinfikujte a následně sledujte ránu a celkový zdravotní stav koťátka po několik dalších dnů.

Pokud zjistíte, že se u vaší kočky po kousnutí klíštětem objeví zdravotní obtíže, obraťte se neprodleně na svého veterináře. Většinu onemocnění, která klíšťata přenášejí, lze léčit antibiotiky, je však nutné léčbu nasadit co nejdříve, aby se zabránilo trvalým následkům.

Přečtěte si:

Jak správně pečovat o kočičí srst

Je lepší mít kočku v bytě, nebo venku?

Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků

Podcast Stačí málo: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“

Vyberte kategorii