Časté dotazy: Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků

Platíme celou řadu různých pojištění, tak proč bychom měli zvažovat ještě pojištění domácích mazlíčků? Ale, co když váš psí nebo kočičí miláček onemocní a vy si pak jeho ošetření nebudete moct dovolit v takovém rozsahu, v jakém byste si přáli? Proto jsme pro vás shrnuli, co vše toto pojištění zahrnuje, abyste se mohli informovaně rozhodnout, jestli je právě pro vás vhodné.

Potřebuji pojištění domácích mazlíčků?

Hlavním důvodem, proč si sjednat pojištění domácích mazlíčků, je pokrytí nenadálých výdajů za veterinární ošetření nebo nevyhnutelné operace, které se mohou vyšplhat až k desítkám tisíců korun. Bez tohoto pojištění musíte veškeré veterinární úkony platit z vlastní kapsy.

Při rozhodování o sjednání pojištění domácích mazlíčků je tedy klíčové si uvědomit, do jaké míry jste schopni nenadálé výdaje za veterinární péči pokrýt z vlastních nákladů. Zároveň je důležité zvážit, jaká je délka dožití vašeho domácího mazlíčka a jaká je zde pravděpodobnost, že se u něj v průběhu života rozvine závažné, chronické onemocnění, jehož léčba si může vyžádat nemalé finanční prostředky.


Vyplatí se pojištění domácích mazlíčků?

V průběhu života vašeho mazlíčka je pravděpodobné, že prodělá nějakou chorobu nebo úraz, který bude vyžadovat veterinární péči. Bohužel se může často jednat i o dosti vysoké částky.

Poplatky za veterinární péči nejsou standardizované a ceníky jednotlivých ordinací se proto liší. Zatímco někde platíte pouze za samotné ošetření, jinde můžete zaplatit i za samotnou konzultaci, která bude ošetření předcházet. Ne každý majitel má to štěstí, že je jeho mazlíček zdravý po celý život. Až dvě pětiny majitelů psů musí za výdaje na veterinární péči vydat 5 až 20 tisíc korun ročně.


Co všechno pojištění domácích mazlíčků zahrnuje?

Pojištění domácích mazlíčků zpravidla zahrnuje více než jen pokrytí nákladů za veterinární péči spojenou s diagnostikou a léčbou úrazu či nemoci. Jedná se třeba o náhradu škody při uhynutí nebo utracení zvířete nebo náhradu škody způsobenou zvířetem na zdraví či majetku. U některých pojistek je možné zahrnout i náhradu nákladů spojených s ubytováním při hospitalizaci majitele nebo také krytí výdajů za inzerci spojenou s hledáním mazlíčka při jeho ztrátě či zaběhnutí. Většina pojišťoven nabízí také cestovní pojištění, které vám pomůže uhradit akutní ošetření zvířete v cizině. V některých případech je možné sjednat i zvláštní pojištění, např. pro psy ve služebním výkonu nebo psí sportovce.
 

Co není v pojištění domácích mazlíčků zahrnuto?

Pojištění se obvykle nevztahuje na ošetření či léčbu nemocí a úrazů, kterými zvíře v době sjednání pojištění již trpělo. Dále se nevztahuje na běžné a preventivní veterinární úkony, jako třeba očkování, sterilizaci či kastraci, pořízení přípravků na odčervení, insekticidní přípravky proti blechám a klíšťatům, péči o drápky a o srst či běžnou dentální péči. Zároveň se pojištění zpravidla nevztahuje na výdaje spojené s březostí, porodem a péčí o novorozená mláďata.


Jaké druhy pojištění domácích mazlíčků jsou na trhu k dispozici?

Existují tři základní typy pojištění domácích mazlíčků:

 • Pojištění léčení úrazů nebo nemoci
 • Pojištění úhynu nebo utracení
 • Pojištění odpovědnosti za škodu

Některé pojišťovny navíc nabízejí také pojištění pro případ odcizení či ztráty a nákladů na nalezení.


Kolik stojí pojištění domácích mazlíčků?

Nejčastěji se jedná o pojištění psů a koček. Výši nákladů za pojištění ovlivňuje jednak výběr pojišťovny, ale také výše pojistného krytí, které se odvíjí od druhu zvířete, věku, plemene, ale také velikosti. Řádově se může jednat o několik desítek až stovek korun měsíčně


Mohu si v souvislosti s pojištěním mazlíčků vybrat libovolného veterináře? 

Stejně jako u běžného zdravotního pojištění, ani u pojištění domácích mazlíčků pojišťovna nehradí úkony provedené nesmluvním lékařem. Výjimkou je pouze akutní ošetření v případě, že se zvíře ocitne v bezprostředním ohrožení života. Seznam smluvních lékařů je zpravidla uveden na stránkách pojišťovny.

 

Kdy je vhodné si pojištění mazlíčků pořídit? 

Chcete-li získat to nejvýhodnější krytí a nejlepší benefity, pak obecně platí, že je nejlepší pojistit svého mazlíčka hned jak si ho pořídíte. Jakmile totiž onemocní nebo se zraní, pak u většiny pojišťoven nezískáte v tomto ohledu žádné finanční krytí, protože bude tato nemoc či zranění klasifikováno jako již dříve existující.

 

Mohu pojistit svého mazlíčka, pokud již má nějaké existující zranění či nemoc?

Většina pojišťoven neposkytuje krytí veterinární péče poskytované v souvislosti s onemocněním či zraněním, ke kterému došlo před začátkem platnosti pojistné smlouvy. 


Vztahuje se pojištění mazlíčků také na pojištění při cestě do zahraničí?

To záleží na konkrétním nastavení vaší smlouvy. Většina pojišťoven však tento typ pojištění nabízí.


Je možné pojistit i starší mazlíčky?

Každá pojišťovna má stanovený věkový limit, do kterého je možné pojistnou smlouvu sjednat. Obecně platí, že mazlíčky starší než osm let již většina pojišťoven nepojistí. Horní věková hranice však závisí na druhu zvířete, a také velikosti plemene. Podrobnosti je třeba hledat na stránkách jednotlivých pojišťoven. 


Existují nějaké alternativy k pojištění mazlíčků?

Samozřejmě si můžete dávat peníze stranou. Avšak existuje zde poměrně vysoké riziko, že účty za veterináře budou nakonec vyšší než vaše úspory. Můžete se také obrátit na různé charity, ale ty pomáhají především nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva. Případně se můžete pokusit uspořádat sbírku.


Je pojištění domácích mazlíčků povinné?

V České republice neexistuje zákonná povinnost na pojištění domácích mazlíčků. I tak doporučujeme alespoň pojištění na úhradu škody.


Jakým způsobem je propláceno pojistné krytí?

Zatímco u některých pojišťoven je krytí pojistky propláceno přímo, jinde musíte náklady spojené s ošetřením zaplatit a následně je budete u pojišťovny nárokovat.

 

Jak mohu na pojištění domácího mazlíčka ušetřit? 

Nejvýhodnější a nejlevnější pojištění získáte, když svého mazlíčka pojistíte dokud je ještě mladý a zdravý. Náklady ušetříte také kastrací či sterilizací zvířete, jelikož ochráníte svého mazlíčka s komplikacemi spojenými s porodem a březostí.  V případě, že jste majiteli více mazlíčků, vyplatí se hromadná pojistka.

08.09.2023

Jak změna klimatu dopadá na domácí mazlíčky?

Dopady změny klimatu na naše domácí mazlíčky

I když se to může zdát nepodložené, změna rytmu ve střídání ročních období má dopad na celý ekosystém včetně domácích zvířat. V důsledku výkyvů teplot se množí paraziti a dochází ke změnám jejich fyziologických rytmů.

Lidé snášejí změny počasí lépe než mnohá zvířata. Uvádíme zde přehled účinků změny klimatu na vaše domácí mazlíčky, abyste mohli předcházet nemocem a zdravotním problémům, které by je mohly potkat.

Zvýšený výskyt parazitů a hmyzu

Vyšší teploty způsobují větší množení kolonií parazitů v prostředí. Nárůst je tak výrazný, že se až 83 % veterinářů domnívá, že změna klimatu má negativní dopad na zdraví domácích mazlíčků.

Teplo je živná půda pro všechny druhy škodlivých parazitů. Změna klimatu zejména prodloužila délku života blech a klíšťat a vedla k tomu, že tito cizopasníci vytvářejí větší kolonie. To samé platí o komárech, kteří žijí v rybnících a místech se stojatou vodou. Riziko představují i další paraziti, jako jsou srdeční červi a střevní paraziti, kteří žijí v orgánech zvířat a způsobují závažná onemocnění.

Paraziti mohou domácí zvířata nepříjemně pokousat, ale mohou také přenášet nemoci. Například lymeská borelióza je bakteriální infekce přenášená klíštětem, která může způsobit artritidu, deformaci kloubů nebo horečku. Nemluvě o leishmanióze, která je rozšířená zejména ve Středomoří, přičemž kousnutí komára, který ji přenáší, způsobuje domácím zvířatům chronické zdravotní problémy.

A věděli jste, že kanárci a andulky jsou náchylní k červům? Tito střevní paraziti se množí při vysokých teplotách a mohou u ptáků způsobovat celou řadu onemocnění. Jasným příznakem jsou malé bílé skvrnky v trusu ptáků.

Máme pro vás tip! Dbejte na pravidelné odčervování svého mazlíčka. Vhodné přípravky na odčervení zakoupíte u svého veterináře. Můžete také používat repelenty ve formě kapek (prodávají se v pipetách a aplikují se na kůži) nebo obojku, které vaše mazlíčky ochrání před potíží s klíšťaty a blechami.

Dýchací potíže

Vysoká úroveň znečištění ve městech v kombinaci se změnami teplot oslabuje dýchací systém našich domácích zvířat. Častá jsou onemocnění dýchací soustavy, například zánět hltanu, zánět hrtanu, psincový kašel a zápal plic u psů.

Jak jim předcházet? Vyhýbejte se náhlým změnám teplot, zejména v chladných měsících. Pokud berete svého psa ven za deště, nezapomeňte ho poté důkladně osušit! Psa můžete také obléci do nepromokavého oblečení, které ho ochrání před vlhkem a chladem.

Změny plodnosti

Stále proměnlivější počasí ovlivňuje také plodné období některých zvířat. U koček trvá říje na jaře, v létě a na podzim obvykle jen čtrnáct dní. V důsledku změny klimatu se však plodné období postupem času prodlužuje.

Pár tipů! Pokud je vaše kočka v říji, nezapomínejte udržovat její záchod v co největší čistotě. Také ji častěji češte a hlaďte, protože v tomto období potřebuje více vaší pozornosti a náklonnosti.

Úpal

Slyšeli jste někdy o úpalu u psů? Ve stoupajících letních teplotách psi nedokážou regulovat svou tělesnou teplotu. Chcete-li zjistit, zda váš pes trpí úpalem, zaměřte se na následující příznaky:

 • lapání po dechu a namáhavé dýchání
 • potácení se a potíže s pohybem 
 • promodralé sliznice a jazyk
 • zvýšené slinění

Úpal nepostihuje pouze zvířata, která chodí ven. Králíci a hlodavci trpí vysokými teplotami výrazněji, protože jejich srst je určena k ochraně před chladnou zimou, nikoliv před horkem. Teploty mezi 27 a 30 ºC jsou pro ně parné, zejména v období březosti.

Problémy s kůží a srstí

U mnoha domácích zvířat dochází k cyklickým změnám srsti. Obecně platí, že psi a kočky mají tendenci shazovat srst v létě a na podzim. Měnící se roční období však mohou způsobit, že srst líná i několikrát do roka.

Také ptáci často přepeřují. V závislosti na druhu k tomu může docházet každé dva až tři roky, ale změna klimatu a nepravidelné teploty mohou způsobit ztrátu peří a tvorbu lysin na kůži.

Potíže s hibernací 

Některé druhy plazů, například želvy, mohou mít v důsledku extrémního počasí problémy s hibernací. Jsou potom velmi ospalé, přestanou přijímat potravu a mohou dokonce zemřít hlady.

Změny počasí mohou ovlivnit hibernaci také u některých hlodavců. Obecně však platí, že tyto druhy by neměly mít potřebu hibernovat, pokud je chováte v interiéru.

Tip! Pokud váš křeček nebo morče upadne do hibernace, znamená to, že teplota v místnosti je příliš nízká. Doporučujeme, abyste zvířátko probudili jemným třením a zahříváním. Může trvat tři až čtyři hodiny, než bude váš mazlíček opět plně aktivní. A samozřejmě se vyhýbejte teplotám pod 15 °C!

Množení bakterií v akváriu

Vysoké teploty ovlivňují i metabolismus ryb v akváriu. Vzniká také větší množství škodlivého odpadu, což zvyšuje riziko infekcí. Dbejte na to, abyste v akváriu udržovali stálou teplotu vody, a braňte jejímu přehřátí. Pokud máte tropické ryby, ideální teplota je 25 °C, zatímco útesovým rybám vyhovuje spíše 24 °C.

Pozor! Pokud je akvárium příliš teplé, nepřidávejte do něj studenou vodu nebo led. Náhlé změny teploty vašim rybičkám či želvám vadí. Snažte se vodu ochladit tím, že zakryjete přímé sluneční světlo.

 

Další obecné tipy pro bezpečnost domácích mazlíčků

Přečtěte si naše tipy, jak pečovat o domácí mazlíčky a udržovat je ve zdraví! 

 • Nechte svému domácímu mazlíčkovi aplikovat mikročip. Když se zvíře ztratí, snadněji ho najdete. U psů je od roku 2020 čipování povinné. Pořizovací cena mikročipu se pohybuje cca mezi 120–450 Kč a závisí na jeho typu. Další částku si veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. Nezapomeňte psa po aplikaci čipu registrovat v některé z databází, které najdete např. na webu Komory veterinárních lékařů. Pokud se zaběhne nebo ztratí, policie nebo městský útulek vás rychle identifikují jako majitele a váš mazlíček se brzy dostane domů.
 • Dbejte na to, aby váš domácí odpad byl bezpečný. Rozkládající se potraviny mohou být jedovaté, zejména v horkém počasí. Nedovolte zejména psům hrabat se v odpadkovém koši, předejdete tak závažným otravám a onemocněním.
 • Uklízejte plastové sáčky! Všichni víme, že mazlíčci si rádi hrají se vším, co jim přijde do tlapek, ale plastové sáčky s sebou nesou riziko udušení. 
 • Chraňte domácí zvířata před nízkými teplotami. Zejména rybičky a želvy jsou na chlad náchylné. Nainstalujte do akvária ohřívač vody.
 • Pravidelně mazlíčka odčervujte. Požádejte veterináře, aby vám doporučil pravidelný rozvrh odčervování. Tak své zvíře ochráníte před všemožnými parazity!
 • Dávejte pozor, jaké obojky používáte! Některé obojky pro psy mohou způsobit podráždění kůže nebo zvýšit riziko udušení. Používejte jen kvalitní obojky od prověřených výrobců. Rovněž se nedoporučuje vybavovat kočky obojky s rolničkami. Kočky mají velmi citlivé uši a rolničky jim mohou poškodit sluch.
 • Vybavte ptačí klec. Aby se ptáci v kleci zabavili, namontujte do ní hrazdičky. Nikdy je však nedávejte do blízkosti krmítek nebo pítek, protože ptačí výkaly by mohly zamořit potravu nebo vodu parazity.

Ještě svého mazlíčka nemáte pojištěného? V Generali České nabízíme pojištění mazlíček, které vám ušetří spoustu starostí, když váš pes nebo kočka onemocní. Požádejte o nezávaznou nabídku ještě dnes!

 

Vyberte kategorii