Snažíme se o to, abychom vám u nás pravidelně předávali nové zajímavé informace, které můžete využít prakticky v každé situaci života. I přes všechnu naši snahu se však jedná jen o „nutné minimum“, které by měl člověk znát. Pro získání podrobnějších znalostí je nutné využít jiných cest, například certifikovaných kurzů.
Kurzy jsou vhodné nejen pro osobní informační obohacení, ale i v situacích, kdy hledáte novou práci nebo když chcete mít náskok před ostatními. Existuje mnoho možností vzdělávání – na internetu byste například mohli nalézt mnoho kurzů z oblastí jako marketing, podnikání, práce s počítačem. Pro „praktické dovednosti“ však budete muset zavítat zřejmě někam jinam.
Proč hledat kurzy s certifikátem
Certifikát je především dokladem toho, že jste pro své vzdělání něco udělali a získáváte tak značný náskok před těmi, kteří „nemají co doložit“. Mimo svůj dobrý pocit tak navíc získáte hezký „módní doplněk“ k vašemu životopisu.
A co lektoři?
To, jak kvalitní budou vaše nové znalosti, přímo úměrně ovlivňují i ti, kteří je předávají – vaši lektoři. Můžete mít skvělý kurz, ale pokud se setkáte s někým, kdo dané informace neumí předat, pak si z něj odnášíte jen polovinu.
Správný lektor by neměl mít pouze informace o dané problematice (oborové), ale i znalosti o vzdělávání jiných (strategie, přístupy, prostředky…) a musí především umět vhodně komunikovat – verbálně i neverbálně.
Lektoři by si měli tyto kompetence umět osvojit a využít je pak následně i v praxi, proto platí, že i samotní lektoři by měli podstupovat nutná školení/kurzy.
Neméně důležitým faktorem je i to, že by měl být lektor „dobrý člověk“ – měl by tedy být čestný ke všem stranám, se kterými přichází do styku. Instituci, pod kterou pracuje, by měl reprezentovat jen v dobrém světle, a to nejen svou profesionalitou, ale i vystupováním na veřejnosti a chováním. Měl by plnit cíle, které si určil a při jejich plnění respektovat přání svých klientů. Nikoho však do práce nemůžete nutit, zvláště pak v tomto případě – lektor by svou práci měl vykonávat s radostí, úsměvem a zkrátka tak, aby školení bavilo nejen jeho, ale i všechny přítomné účastníky.
Vzdělávání je běžná součást našich životů a nemusíme přitom sedět ve školní lavici. Pokud se tedy rozhodujete pro některé z forem vzdělávání, vybírejte takové, které dávají smysl, a které vás budou především bavit.
Nezapomeňte, že za kvalitou daného kurzy stojí také ten, který jej zprostředkovává. Ptejte se na reference, zkušenosti jiných – všechny tyto informace vám mohou při výběru značně pomoci.
Do předčasného důchodu pouze 3 roky před řádným důchodem – Dosud bylo možné do předčasného důchodu odejít už 5 let před datem řádného starobního důchodu. Nově si budou muset zájemci o předčasný důchod počkat o dva roky déle. Odejít do něj bude možné až 3 roky před řádným termínem.
Lidé v předčasném důchodu budou pobírat nižší penzi – Nově se důchod sníží o 1,5 % z výpočtového základu za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Doposud se důchod krátil o 0,9–1,2 % podle počtu dnů, které zbývají do řádného důchodového věku. Dřívější odchod do důchodu by dle nových podmínek mohl znamenat pokles výše důchodu i o několik stovek měsíčně. Pokud se například rozhodnete odejít do předčasného důchodu o 3 roky dříve, přijdete až o 18 % z výpočtového základu (12×90 dní).
Předčasný důchod nebude až do dosažení řádného důchodového věku valorizován – Důchody se budou i nadále pravidelně každý rok navyšovat. Toto navyšování však bude omezeno pro předčasné důchodce až do dosažení řádného důchodového věku pouze o zvýšení základní výměry důchodu.
Pro vznik nároku na předčasný důchod bude potřeba odpracovat 40 let doby důchodového pojištění – Nově bude pro odchod do předčasného důchodu potřeba získat 40 let doby důchodového pojištění místo dosavadních 35 let. Tato změna začne platit od podzimu 2024.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky „cílem těchto změn je omezit vysoký počet odchodů do předčasného důchodu a zajistit, aby byla tato možnost využita pouze ve specifických případech, nikoli jako standardní volba pro vysoké procento žadatelů o důchod. Zabrání se také tomu, aby odchod do předčasného důchodu byl výhodnější než odchod do důchodu řádného“.
Jedno je jisté. Podmínky pro předčasné důchody budou přísnější a pro žadatele o předčasný důchod méně výhodné než před novelou zákona.
Pokud však máte doplňkové penzijní spoření a chcete si začít užívat důchodu dříve, možným a výhodným řešením je pro vás předdůchod. Předdůchod umožňuje dřívější výběr naspořených prostředků bez nutnosti žádat o předčasný důchod. Ten by znamenal trvalé snížení státního důchodu. Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění.
Čerpat předdůchod je navíc možné až 5 let před dosažením věku potřebného ke vzniku nároku na starobní důchod.
Zatímco u předčasného důchodu nesmíte vykonávat činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění, u předdůchodu je jen na vás, jestli se rozhodnete dále pracovat.
Předdůchod mohou využít lidé, kteří mají sjednané doplňkové penzijní spoření (smlouvy založené od 1. 1. 2013). Jedná o specifickou výhodu tohoto produktu a z něj se pak také měsíčně předdůchod vyplácí. I zde platí několik podmínek pro jeho čerpání:
Předdůchod lze čerpat maximálně 5 let před vyměřeným věkem pro odchod do důchodu.
Je třeba mít zaplaceno minimálně 60 měsíců na doplňkovém penzijním spoření.
Dostatek prostředků pro výplatu předdůchodu na každý měsíc. Minimálně se jedná o 30 % průměrné hrubé mzdy.
Pokud na svém penzijním spoření nemáte dostatek prostředků pro měsíční výplatu alespoň minimální výše předdůchodu, tak můžeme prostředky na účet smlouvy dodatečně vložit.
Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění. Jedná se o dva zcela nezávislé produkty. S předdůchodem si začnete užívat o několik let dříve, a navíc si můžete být jisti, že po dosažení důchodového věku dostanete od státu měsíční důchod v plné výši.
https://www.generalipenze.cz/vse-o-penzich/predduchody
https://www.staci-malo.cz/detail/znate-rozdil-mezi-predduchodem-a-predcasnym-duchodem