Proč jsou vzdělávací kurzy důležité a na co při jejich výběru myslet?

Snažíme se o to, abychom vám u nás pravidelně předávali nové zajímavé informace, které můžete využít prakticky v každé situaci života. I přes všechnu naši snahu se však jedná jen o „nutné minimum“, které by měl člověk znát. Pro získání podrobnějších znalostí je nutné využít jiných cest, například certifikovaných kurzů.

Kurzy jsou vhodné nejen pro osobní informační obohacení, ale i v situacích, kdy hledáte novou práci nebo když chcete mít náskok před ostatními. Existuje mnoho možností vzdělávání – na internetu byste například mohli nalézt mnoho kurzů z oblastí jako marketing, podnikání, práce s počítačem. Pro „praktické dovednosti“ však budete muset zavítat zřejmě někam jinam.

Proč hledat kurzy s certifikátem

Certifikát je především dokladem toho, že jste pro své vzdělání něco udělali a získáváte tak značný náskok před těmi, kteří „nemají co doložit“. Mimo svůj dobrý pocit tak navíc získáte hezký „módní doplněk“ k vašemu životopisu.

A co lektoři?

To, jak kvalitní budou vaše nové znalosti, přímo úměrně ovlivňují i ti, kteří je předávají – vaši lektoři. Můžete mít skvělý kurz, ale pokud se setkáte s někým, kdo dané informace neumí předat, pak si z něj odnášíte jen polovinu.

Správný lektor by neměl mít pouze informace o dané problematice (oborové), ale i znalosti o vzdělávání jiných (strategie, přístupy, prostředky…) a musí především umět vhodně komunikovat – verbálně i neverbálně.

Lektoři by si měli tyto kompetence umět osvojit a využít je pak následně i v praxi, proto platí, že i samotní lektoři by měli podstupovat nutná školení/kurzy.

Neméně důležitým faktorem je i to, že by měl být lektor „dobrý člověk“ – měl by tedy být čestný ke všem stranám, se kterými přichází do styku. Instituci, pod kterou pracuje, by měl reprezentovat jen v dobrém světle, a to nejen svou profesionalitou, ale i vystupováním na veřejnosti a chováním. Měl by plnit cíle, které si určil a při jejich plnění respektovat přání svých klientů. Nikoho však do práce nemůžete nutit, zvláště pak v tomto případě – lektor by svou práci měl vykonávat s radostí, úsměvem a zkrátka tak, aby školení bavilo nejen jeho, ale i všechny přítomné účastníky.

Vzdělávání je běžná součást našich životů a nemusíme přitom sedět ve školní lavici. Pokud se tedy rozhodujete pro některé z forem vzdělávání, vybírejte takové, které dávají smysl, a které vás budou především bavit.

Nezapomeňte, že za kvalitou daného kurzy stojí také ten, který jej zprostředkovává. Ptejte se na reference, zkušenosti jiných – všechny tyto informace vám mohou při výběru značně pomoci.

 

30.10.2023

Důchodová reforma: Vyplatí se jít do předčasného důchodu?

Co se v předčasných důchodech od října mění?

  • Do předčasného důchodu pouze 3 roky před řádným důchodem – Dosud bylo možné do předčasného důchodu odejít už 5 let před datem řádného starobního důchodu. Nově si budou muset zájemci o předčasný důchod počkat o dva roky déle. Odejít do něj bude možné až 3 roky před řádným termínem.

  • Lidé v předčasném důchodu budou pobírat nižší penzi – Nově se důchod sníží o 1,5 % z výpočtového základu za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Doposud se důchod krátil o 0,9–1,2 % podle počtu dnů, které zbývají do řádného důchodového věku.  Dřívější odchod do důchodu by dle nových podmínek mohl znamenat pokles výše důchodu i o několik stovek měsíčně. Pokud se například rozhodnete odejít do předčasného důchodu o 3 roky dříve, přijdete až o 18 % z výpočtového základu (12×90 dní).

  • Předčasný důchod nebude až do dosažení řádného důchodového věku valorizován – Důchody se budou i nadále pravidelně každý rok navyšovat. Toto navyšování však bude omezeno pro předčasné důchodce až do dosažení řádného důchodového věku pouze o zvýšení základní výměry důchodu.

  • Pro vznik nároku na předčasný důchod bude potřeba odpracovat 40 let doby důchodového pojištění – Nově bude pro odchod do předčasného důchodu potřeba získat 40 let doby důchodového pojištění místo dosavadních 35 let. Tato změna začne platit od podzimu 2024.

Vyplatí se ještě předčasný důchod nebo jsou i jiné možnosti?

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky „cílem těchto změn je omezit vysoký počet odchodů do předčasného důchodu a zajistit, aby byla tato možnost využita pouze ve specifických případech, nikoli jako standardní volba pro vysoké procento žadatelů o důchod. Zabrání se také tomu, aby odchod do předčasného důchodu byl výhodnější než odchod do důchodu řádného“.

Jedno je jisté. Podmínky pro předčasné důchody budou přísnější a pro žadatele o předčasný důchod méně výhodné než před novelou zákona.

Pokud však máte doplňkové penzijní spoření a chcete si začít užívat důchodu dříve, možným a výhodným řešením je pro vás předdůchod. Předdůchod umožňuje dřívější výběr naspořených prostředků bez nutnosti žádat o předčasný důchod. Ten by znamenal trvalé snížení státního důchodu. Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění.

Čerpat předdůchod je navíc možné až 5 let před dosažením věku potřebného ke vzniku nároku na starobní důchod.

Zatímco u předčasného důchodu nesmíte vykonávat činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění, u předdůchodu je jen na vás, jestli se rozhodnete dále pracovat.

Změny v penzijku

Jaké jsou podmínky předdůchodu?

Předdůchod mohou využít lidé, kteří mají sjednané doplňkové penzijní spoření (smlouvy založené od 1. 1. 2013). Jedná o specifickou výhodu tohoto produktu a z něj se pak také měsíčně předdůchod vyplácí. I zde platí několik podmínek pro jeho čerpání:

  • Předdůchod lze čerpat maximálně 5 let před vyměřeným věkem pro odchod do důchodu.

  • Je třeba mít zaplaceno minimálně 60 měsíců na doplňkovém penzijním spoření.

  • Dostatek prostředků pro výplatu předdůchodu na každý měsíc. Minimálně se jedná o 30 % průměrné hrubé mzdy.

  • Pokud na svém penzijním spoření nemáte dostatek prostředků pro měsíční výplatu alespoň minimální výše předdůchodu, tak můžeme prostředky na účet smlouvy dodatečně vložit.

Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění. Jedná se o dva zcela nezávislé produkty. S předdůchodem si začnete užívat o několik let dříve, a navíc si můžete být jisti, že po dosažení důchodového věku dostanete od státu měsíční důchod v plné výši.

Další informace o předdůchodu naleznete zde:

https://www.generalipenze.cz/vse-o-penzich/predduchody

https://www.staci-malo.cz/detail/znate-rozdil-mezi-predduchodem-a-predcasnym-duchodem

Vyberte kategorii