Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Proč jsou vzdělávací kurzy důležité a na co při jejich výběru myslet?

Snažíme se o to, abychom vám u nás pravidelně předávali nové zajímavé informace, které můžete využít prakticky v každé situaci života. I přes všechnu naši snahu se však jedná jen o „nutné minimum“, které by měl člověk znát. Pro získání podrobnějších znalostí je nutné využít jiných cest, například certifikovaných kurzů.

Kurzy jsou vhodné nejen pro osobní informační obohacení, ale i v situacích, kdy hledáte novou práci nebo když chcete mít náskok před ostatními. Existuje mnoho možností vzdělávání – na internetu byste například mohli nalézt mnoho kurzů z oblastí jako marketing, podnikání, práce s počítačem. Pro „praktické dovednosti“ však budete muset zavítat zřejmě někam jinam.

Proč hledat kurzy s certifikátem

Certifikát je především dokladem toho, že jste pro své vzdělání něco udělali a získáváte tak značný náskok před těmi, kteří „nemají co doložit“. Mimo svůj dobrý pocit tak navíc získáte hezký „módní doplněk“ k vašemu životopisu.

A co lektoři?

To, jak kvalitní budou vaše nové znalosti, přímo úměrně ovlivňují i ti, kteří je předávají – vaši lektoři. Můžete mít skvělý kurz, ale pokud se setkáte s někým, kdo dané informace neumí předat, pak si z něj odnášíte jen polovinu.

Správný lektor by neměl mít pouze informace o dané problematice (oborové), ale i znalosti o vzdělávání jiných (strategie, přístupy, prostředky…) a musí především umět vhodně komunikovat – verbálně i neverbálně.

Lektoři by si měli tyto kompetence umět osvojit a využít je pak následně i v praxi, proto platí, že i samotní lektoři by měli podstupovat nutná školení/kurzy.

Neméně důležitým faktorem je i to, že by měl být lektor „dobrý člověk“ – měl by tedy být čestný ke všem stranám, se kterými přichází do styku. Instituci, pod kterou pracuje, by měl reprezentovat jen v dobrém světle, a to nejen svou profesionalitou, ale i vystupováním na veřejnosti a chováním. Měl by plnit cíle, které si určil a při jejich plnění respektovat přání svých klientů. Nikoho však do práce nemůžete nutit, zvláště pak v tomto případě – lektor by svou práci měl vykonávat s radostí, úsměvem a zkrátka tak, aby školení bavilo nejen jeho, ale i všechny přítomné účastníky.

Vzdělávání je běžná součást našich životů a nemusíme přitom sedět ve školní lavici. Pokud se tedy rozhodujete pro některé z forem vzdělávání, vybírejte takové, které dávají smysl, a které vás budou především bavit.

Nezapomeňte, že za kvalitou daného kurzy stojí také ten, který jej zprostředkovává. Ptejte se na reference, zkušenosti jiných – všechny tyto informace vám mohou při výběru značně pomoci.

 

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii