Proč jsou vzdělávací kurzy důležité a na co při jejich výběru myslet?

Snažíme se o to, abychom vám u nás pravidelně předávali nové zajímavé informace, které můžete využít prakticky v každé situaci života. I přes všechnu naši snahu se však jedná jen o „nutné minimum“, které by měl člověk znát. Pro získání podrobnějších znalostí je nutné využít jiných cest, například certifikovaných kurzů.

Kurzy jsou vhodné nejen pro osobní informační obohacení, ale i v situacích, kdy hledáte novou práci nebo když chcete mít náskok před ostatními. Existuje mnoho možností vzdělávání – na internetu byste například mohli nalézt mnoho kurzů z oblastí jako marketing, podnikání, práce s počítačem. Pro „praktické dovednosti“ však budete muset zavítat zřejmě někam jinam.

Proč hledat kurzy s certifikátem

Certifikát je především dokladem toho, že jste pro své vzdělání něco udělali a získáváte tak značný náskok před těmi, kteří „nemají co doložit“. Mimo svůj dobrý pocit tak navíc získáte hezký „módní doplněk“ k vašemu životopisu.

A co lektoři?

To, jak kvalitní budou vaše nové znalosti, přímo úměrně ovlivňují i ti, kteří je předávají – vaši lektoři. Můžete mít skvělý kurz, ale pokud se setkáte s někým, kdo dané informace neumí předat, pak si z něj odnášíte jen polovinu.

Správný lektor by neměl mít pouze informace o dané problematice (oborové), ale i znalosti o vzdělávání jiných (strategie, přístupy, prostředky…) a musí především umět vhodně komunikovat – verbálně i neverbálně.

Lektoři by si měli tyto kompetence umět osvojit a využít je pak následně i v praxi, proto platí, že i samotní lektoři by měli podstupovat nutná školení/kurzy.

Neméně důležitým faktorem je i to, že by měl být lektor „dobrý člověk“ – měl by tedy být čestný ke všem stranám, se kterými přichází do styku. Instituci, pod kterou pracuje, by měl reprezentovat jen v dobrém světle, a to nejen svou profesionalitou, ale i vystupováním na veřejnosti a chováním. Měl by plnit cíle, které si určil a při jejich plnění respektovat přání svých klientů. Nikoho však do práce nemůžete nutit, zvláště pak v tomto případě – lektor by svou práci měl vykonávat s radostí, úsměvem a zkrátka tak, aby školení bavilo nejen jeho, ale i všechny přítomné účastníky.

Vzdělávání je běžná součást našich životů a nemusíme přitom sedět ve školní lavici. Pokud se tedy rozhodujete pro některé z forem vzdělávání, vybírejte takové, které dávají smysl, a které vás budou především bavit.

Nezapomeňte, že za kvalitou daného kurzy stojí také ten, který jej zprostředkovává. Ptejte se na reference, zkušenosti jiných – všechny tyto informace vám mohou při výběru značně pomoci.

 

Vyberte kategorii