Článek

Proč jsou vzdělávací kurzy důležité a na co při jejich výběru myslet?

Snažíme se o to, abychom vám u nás pravidelně předávali nové zajímavé informace, které můžete využít prakticky v každé situaci života. I přes všechnu naši snahu se však jedná jen o „nutné minimum“, které by měl člověk znát. Pro získání podrobnějších znalostí je nutné využít jiných cest, například certifikovaných kurzů.


Kurzy jsou vhodné nejen pro osobní informační obohacení, ale i v situacích, kdy hledáte novou práci nebo když chcete mít náskok před ostatními. Existuje mnoho možností vzdělávání – na internetu byste například mohli nalézt mnoho kurzů z oblastí jako marketing, podnikání, práce s počítačem. Pro „praktické dovednosti“ však budete muset zavítat zřejmě někam jinam.

Proč hledat kurzy s certifikátem

Certifikát je především dokladem toho, že jste pro své vzdělání něco udělali a získáváte tak značný náskok před těmi, kteří „nemají co doložit“. Mimo svůj dobrý pocit tak navíc získáte hezký „módní doplněk“ k vašemu životopisu.

A co lektoři?

To, jak kvalitní budou vaše nové znalosti, přímo úměrně ovlivňují i ti, kteří je předávají – vaši lektoři. Můžete mít skvělý kurz, ale pokud se setkáte s někým, kdo dané informace neumí předat, pak si z něj odnášíte jen polovinu.

Správný lektor by neměl mít pouze informace o dané problematice (oborové), ale i znalosti o vzdělávání jiných (strategie, přístupy, prostředky…) a musí především umět vhodně komunikovat – verbálně i neverbálně.

Lektoři by si měli tyto kompetence umět osvojit a využít je pak následně i v praxi, proto platí, že i samotní lektoři by měli podstupovat nutná školení/kurzy.

Neméně důležitým faktorem je i to, že by měl být lektor „dobrý člověk“ – měl by tedy být čestný ke všem stranám, se kterými přichází do styku. Instituci, pod kterou pracuje, by měl reprezentovat jen v dobrém světle, a to nejen svou profesionalitou, ale i vystupováním na veřejnosti a chováním. Měl by plnit cíle, které si určil a při jejich plnění respektovat přání svých klientů. Nikoho však do práce nemůžete nutit, zvláště pak v tomto případě – lektor by svou práci měl vykonávat s radostí, úsměvem a zkrátka tak, aby školení bavilo nejen jeho, ale i všechny přítomné účastníky.

Vzdělávání je běžná součást našich životů a nemusíme přitom sedět ve školní lavici. Pokud se tedy rozhodujete pro některé z forem vzdělávání, vybírejte takové, které dávají smysl, a které vás budou především bavit.

Nezapomeňte, že za kvalitou daného kurzy stojí také ten, který jej zprostředkovává. Ptejte se na reference, zkušenosti jiných – všechny tyto informace vám mohou při výběru značně pomoci.

 

Zjistěte více

Podobné zprávy

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace