Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Osobní chování v době krize

Nikdo nemá bezednou zásobárnu sil, a přestože je právě vaše podnikání v krizi, je důležité myslet i na sebe. Mozek i tělo potřebují čas na regeneraci, ať je to hodinka na kole, procházka, nebo jen relax s lahví červeného. O tom, jak je důležitý odpočinek, ať se děje cokoliv, si povídal známý restauratér a kuchař Filip Sajler s Miroslavem Singerem, předsedou dozorčí rady Generali České pojišťovny.

28.02.2024

Příspěvek zaměstnavatele na penzijko

V dnešní době čím dál tím více zaměstnavatelů nabízí svým zaměstnancům ke mzdě či platu ještě něco navíc. Vědí totiž, že to jsou právě benefity, které dokážou významným způsobem ovlivnit spokojenost stávajících zaměstnanců, ale i zahýbat trhem práce. Mohou být dokonce jedním z kritérií pro rozhodování, jestli zůstat ve stávajícím zaměstnání nebo se poohlédnout jinde.

Mezi nejčastější výhody poskytované zaměstnavatelem patří příspěvek na stravování, kulturu, vzdělávání či sportovní aktivity. Stále oblíbenější je však i příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření. Ten se totiž vyplatí oběma stranám.

Pro zaměstnance je příspěvek na penzijko skvělou příležitostí:

  • Zvyšuje úspory na penzijku. Příspěvek zaměstnavatele se zhodnocuje stejně jako vlastní vklady zaměstnance na penzijní spoření. I kdyby si zaměstnanec vkládal na penzijko jen malou částku, s příspěvkem zaměstnavatele může mít našetřeno podstatně více.
  • Je výhodnější než navýšení mzdy. Na rozdíl od mzdy příspěvek zaměstnavatele do výše 50 000 Kč ročně nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění ani dani z příjmů. Příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření je proto pro zaměstnance výhodnější než navýšení mzdy o stejnou částku. Například příspěvek zaměstnavatele na penzijko ve výši 1 000 Kč znamená pro zaměstnance čistý příjem o celých 1 000 Kč vyšší.

Pro zaměstnavatele je příspěvek také výhodný:

  • Příspěvek na penzijko je výhodnější než navýšení mzdy. Příspěvek zaměstnavatele do výše 50 000 Kč ročně nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění ani dani z příjmů. To představuje významnou úsporu mzdových nákladů oproti vyplácení příspěvku do mzdy.
  • Firemní benefit, který zaměstnanci oceňují. Příspěvek na penzijní spoření je považován za příjemný a smysluplný benefit, který může přispět k větší spokojenosti zaměstnanců. Právě celková spokojenost má vliv na fluktuaci pracovníků.

 

Generali penzijní společnost

 

Jak si příspěvek na penzijko od zaměstnavatele zajistit?

Poradíme vám, jak na to:

  1. Informujte se u svého zaměstnavatele, zda přispívá na penzijní spoření. Dobrým pomocníkem při hledání informací může být firemní intranet. Benefity jsou také součástí důležitých dokumentů, jako pracovní smlouvy, kolektivní smlouvy a vnitřní předpisy. Pokud si ani tak nejste jisti, obrátit se můžete na personální oddělení, které bude mít o benefitech pro zaměstnance jistě přehled.
  2. Nárok na příspěvek většinou nevzniká automaticky. Zaměstnanec by měl o příspěvek zaměstnavatele oficiálně požádat. Nejčastěji tyto žádosti o příspěvek na penzijní spoření zpracovává mzdová účtárna.
  3. Dejte nám vědět, že vám zaměstnavatel bude na penzijko přispívat. Příspěvek zaměstnavatele si můžete ve smlouvě aktivovat prostřednictvím Klientského portálu v sekci Změna smlouvy. Nebo nás informujte e-mailem na info@generalipenze.cz.
  4. Následně vám vystavíme Potvrzení ke smlouvě, které obsahuje i platební údaje, které předložíte svému zaměstnavateli.

Pokud váš zaměstnavatel příspěvek na penzijní spoření nabízí, ale své penzijko zatím nemáte, promyslete jeho sjednání co nejdříve, abyste o příspěvky od zaměstnavatele nepřicházeli. Na spoření ke spokojené budoucnosti tak nebudete sami.

 

Více informací o příspěvku zaměstnavatele se dozvíte zde.

Vyberte kategorii