Mladí lidé si uvědomují, že spoléhat na to, že vyžijí z penze, kterou jim přidělí stát, je krátkozraké. Proto si i oni začínají spořit na dobu, kdy nebudou ekonomicky aktivní. Jak ukazují statistiky,dvě pětiny z nich investují na svém běžném nebo spořícím účtu. Asi třetina má uzavřené penzijní pojištění a zhruba každý šestý pak životní pojištění. Jako další způsob spoření mladí lidé uvádějí investice do nemovitostí, kryptoměn či komodit. Vzhledem k tomu, že se zvětšuje nabídka investičních digitálních platforem, na kterých je možné operovat jednoduše prostřednictvím chytrého telefonu, lze předpokládat, že tento způsob spoření bude nabírat na oblíbenosti. Proto jsme se rozhodli vám nabídnout jednoduchého průvodce, který vám ukáže, jak vstoupit na finanční digitální trhy a investovat do akcií, dluhopisů, do valut či kryptoměn.

Jak naznačuje Nicholas Agwuncha, spoluzakladatel @moneymedics, mileniálního start-upu v oblasti finančního managementu, „hlavním účelem investování je snaha pokořit inflaci. Dávat peníze do banky není pro dlouhodobé investice vhodné. Než se pustíte do investování, důkladně prověřte své finance.“

Kontrolní seznam

Než začnete investovat, je třeba provést následující kroky:

  • Splaťte veškeré dluhy s vysokým úrokem
  • Vytvořte si finanční rezervu
  • Zajistěte si dostatečné pojištění, abyste nemuseli zbytečně sahat do svých finančních rezerv

Až budete připraveni začít investovat, ověřte si, zda je vámi zvolená digitální investiční platforma schválená příslušným vládním regulačním orgánem. Rozhodně se vyplatí přečíst si nějaké recenze a vyhnout se aplikacím a webům, které garantují zisky.

Při rozhodování o volbě vhodné platformy vám pomohou také informace o jejich renomé v sociální a korporátní oblasti či v přístupu k životnímu prostředí. 

Dbejte na to, abyste si vytvořili skutečně originální, komplexní heslo, jaké lze generovat pomocí bezpečných softwarů pro správu hesel, jako třeba LastPass. Rovněž se vyhněte uvádění svého data narození a adresy bydliště na sociálních médiích.

Využívejte webových stránek typu ClearScore nebo Have I Been Pwned a budete tak mít přehled, kdy byla bezpečnost vašich dat narušena nebo kdy byly použity na dark webu.

Investor začátečník

Jste-li na poli investic nováčkem, pak je vhodné využít automatického poradce, který zvolí vhodné fondy a investuje podle vaší prahové hodnoty rizika.

„Tyto platformy vám umožní investovat s nižšími náklady,“ vysvětluje Agwucha. „Jsou skvělé, když si nejste jisti tím co děláte a nemáte času na zbyt. Vytvoří pro vás pasivní portfolio indexových fondů a pravidelně provedou rebalancování portfolia ve váš prospěch.“

Např. aplikace Moneybox zaokrouhlí každý váš nákup a peníze navíc uloží nebo investuje.

Wealthsimple a Nutmeg umožní svým uživatelům investovat do fondů s nízkými poplatky a rozložit rizika investicemi do různých aktiv, zemí a průmyslových odvětví a zvýšit tak možnost návratnosti. 

Středně pokročilý investor

Pokud jste si s výběrem fondů jistí, pak zvolte platformy typu AJ Bell, Fidelity nebo Hargeaves Lansdown, které nabízejí také samoobslužnou sekci.

Nemáte-li chuť příliš riskovat, zvažte ve svém portfoliu nejprve investice do většího počtu dluhopisů a teprve později, až budete připraveni podstoupit vyšší riziko, se přesuňte k investicím do většího počtu akcií a fondů obchodovaných na burze.

Jakmile se rozhodnete pro aktivní výběr akcií, mohli byste své dlouhodobé investiční strategie konzultovat s finančním poradcem.

Zkušený investor

I v případě, že jste zkušeným investorem a jste ochotni podstoupit vysokou míru rizika, byste vždy měli investovat pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit.

Rizikovější strategie zahrnují rovněž investice do kryptoměn, tzv. andělské investice, ve kterých podporujete začínající start-upy, investice do cizích měn i alternativní investice, jako třeba crowdfunding nebo investice do zlata či stříbra.

Mobilní bitcoinové peněženky jako Gemini nebo Coinbase vám poskytnou přístup k desítkám kryptoměn a umožní vám nakupovat a prodávat bitcoiny přímo prostřednictvím vašeho telefonu a jeho propojením s vaším bankovním účtem.

Autor: Lily Canter
27.11.2022

Pět tipů, které vylepší energetickou náročnost vašeho domu

V důsledku energetické krize se stala snaha o energetické úspory zcela zásadním tématem. Data ukazují, že mnohé budovy i rodinné domy vykazují překvapivě vysoké úniky tepla. Okny a stěnami uniká až 30 % a střechou až 15 % tepla.

Plýtvání teplem přitom není pouze zátěží pro vaši peněženku, ale také pro planetu. Čím více energie totiž spotřebováváme, tím více škodlivých emisí se při jejich výrobě uvolňuje do atmosféry. 

Proto vlády po celé Evropě v současnosti motivují občany prostřednictvím dotačních titulů ke stavebním úpravám, které povedou ke snížení energetické náročnosti rodinných či bytových domů, jakožto i k nákupu k energeticky méně náročnému způsobu vytápění. V České republice se jedná především o dotační tituly vypsané v programu Zelená úsporám.

Abychom vám pomohli zefektivnit vytápění vašeho domu, rozhodli jsme se vám poskytnout alespoň několik tipů. Ty méně náročné budete schopni realizovat svépomocí a budou vás řádově stát maximálně do několika málo tisíc. Ty složitější je třeba zadat u profesionální firmy a je u nich nutné počítat s vysokými vstupními investicemi, které se vám však díky následné energetické úspoře brzy vrátí. Pomůžete tak nejen sobě, ale také životnímu prostředí.


Pět tipů, které vylepší energetickou náročnost vašeho domu

1. Těsnění proti průvanu

Průvan způsobuje únik tepla ven a vnikání studeného vzduchu dovnitř. Často k němu dochází pod parapety a okolo oken, ale také kolem vstupních či balkonových dveří.

Snadným řešením, doslova za pár korun, je použití samolepící izolační pásky, kterou snadno aplikujete na rám oken či dveří. Od věci není ani používání těžkých závěsů nebo textilních ucpávek do meziokenních prostor, které využívaly už naše babičky.

Pokud se nechcete pouštět do náročnějších stavebních úprav, pak může pomoci také termoizolační fólie na sklo. Ty obyčejné lze koupit v běžných hobby marketech a stojí řádově pár stovek za 1 m2. Případně se lze obrátit na profesionální firmy, které disponují kvalitnějšími druhy fólií a zajistí i samotnou aplikaci. Zde je však nutné počítat s cenami od cca 1000 Kč za 1 m2.

Chytrým a finančně méně náročným řešením je instalace žaluzií, které jsou schopny snížit náklady na topení až o 30 %. Zde je však nutné již počítat s náklady v řádech desetitisíců korun.

2. Zateplení půdy

Většina domů má sice zateplenou půdu, ale bohužel tloušťka izolace dosahuje často jen 140 mm. Energeticky úsporná izolace musí však mít tloušťku alespoň 200 mm, jinak i nadále dochází ke zbytečným tepelným únikům. 

Pokud mluvíme o zateplení půdy, bavíme se o zateplení podlahy mezi šikminami střechy. Pro zvolení vhodného způsobu zateplení je nejprve nutné posoudit stav stropní konstrukce. Je třeba se ujistit, že není vlhká a není napadená nějakou dřevokaznou houbou. Dále je třeba zjistit, kolik prostoru máme k dispozici mezi podlahou a šikminami střechy. Důležité je také, zda chceme, aby byla podlaha půdy pochozí a zda ji budeme používat ke skladování různých věcí. Všechny tyto faktory jsou při volbě vhodné techniky a materiálu podstatné, proto se vyplatí oslovit profesionály, kteří vám zpracují řešení přímo na míru.

Cena se bude odvíjet od použitého materiálu, kterým může být minerální vata, polystyren či foukaná pěnová izolace. Řádově se bavíme o částkách od 300 do cca 1500 Kč za 1 m2. K dispozici jsou již také přírodní materiály typu konopná a lněná izolace či izolace z ovčí vlny, které jsou finančně nákladnější, ale zajistí vám zdravé bydlení a dobrý pocit z využití udržitelných materiálů, které šetří planetu.

3. Zateplení stěn

U domů bez dostatečného  či žádného zateplení uniká fasádou až 35 % tepla. Problematické jsou především starší stavby, kde mohou být úniky ještě vyšší.

I zde lze využít různých druhů izolačních materiálů, od minerální vaty, různých druhů polystyrenů až po stříkanou izolaci. I zde je možné volit dražší přírodní varianty. V případě fasádního polystyrenu se cena za m2 pohybuje v současné době zhruba od 950 - 1150 Kč bez DPH. V případě minerální vaty se pak jedná cca o 1100 až 1500 Kč bez DPH za 1 m2. Celkovou cenu ovlivňuje nejen použitý materiál, ale také členitost fasády.

U některých domů však fasádní izolaci nemůžeme použít. Jedná se zpravidla o starší budovy třeba s památkově chráněnou fasádou. V takovém případě je třeba zvolit vnitřní zateplení. Nejčastějším způsobem je použití tzv. předstěny, použití izolantu (na bázi polystyrenu nebo minerální vlny) s následnou aplikací parozábrany na vnitřním povrchu. Vše je pak zaklopeno sádrokartonovými deskami.

Variantou může být také pěnosklo, kapilárně neaktivní materiál, který neabsorbuje páru ani vlhkost. Na povrchu lze použít omítku nebo sádrokartonové desky.

Dalším řešením jsou tepelně izolační omítky. Jedná se o klasický omítkový systém, ve kterém je v omítce použito tepelně izolační plnivo. Vzhledem k tomu, že tento typ omítky má 3,5krát nižší izolační vlastnosti než klasické izolanty, nelze toto řešení považovat za dostatečné vnitřní zateplení.

4. Vyměňte okna

Stará netěsnící okna způsobují ztráty tepla až ve výši 35 %. Teplo uniká nejen skly, ale také rámem okna. Výměna oken za moderní typ s dvojitým či trojitým zateplením přinese proto zásadní energetickou úsporu. 

Cenu okna tvoří mnoho parametrů, počínaje rozměrem okna, přes počet křídel, atypičnost tvaru, typ profilu a počet komor, zasklení, barvu dekoru, kování, komplikovanost montáže, až po celkovou velikost zakázky.

5. Instalujte chytrý termostat

Klasické termostaty mají časový spínač, který nastaví dobu topení podle striktně stanoveného rozvrhu. Topení spíná bez ohledu na to, zda jste či nejste doma, vytápí i místnosti, které zrovna nepoužíváte.

Oproti tomu vám chytrý termostat umožní ovládat topení dle vašich aktuálních potřeb. Prostřednictvím svého telefonu si tak můžete nastavit, kdy se topení zapne a na jakou teplotu se má ta která místnost vytopit. Navíc sleduje aktuální spotřebu energie a upozorní na vznik průvanu.

Vyberte kategorii