Mladí lidé si uvědomují, že spoléhat na to, že vyžijí z penze, kterou jim přidělí stát, je krátkozraké. Proto si i oni začínají spořit na dobu, kdy nebudou ekonomicky aktivní. Jak ukazují statistiky, až dvě pětiny z nich investují na svém běžném nebo spořícím účtu. Asi třetina má uzavřené penzijní pojištění a zhruba každý šestý pak životní pojištění. Jako další způsob spoření mladí lidé uvádějí investice do nemovitostí, kryptoměn či komodit. Vzhledem k tomu, že se zvětšuje nabídka investičních digitálních platforem, na kterých je možné operovat jednoduše prostřednictvím chytrého telefonu, lze předpokládat, že tento způsob spoření bude nabírat na oblíbenosti. Proto jsme se rozhodli vám nabídnout jednoduchého průvodce, který vám ukáže, jak vstoupit na finanční digitální trhy a investovat do akcií, dluhopisů, do valut či kryptoměn.
Jak naznačuje Nicholas Agwuncha, spoluzakladatel @moneymedics, mileniálního start-upu v oblasti finančního managementu, „hlavním účelem investování je snaha pokořit inflaci. Dávat peníze do banky není pro dlouhodobé investice vhodné. Než se pustíte do investování, důkladně prověřte své finance.“
Kontrolní seznam
Než začnete investovat, je třeba provést následující kroky:
Až budete připraveni začít investovat, ověřte si, zda je vámi zvolená digitální investiční platforma schválená příslušným vládním regulačním orgánem. Rozhodně se vyplatí přečíst si nějaké recenze a vyhnout se aplikacím a webům, které garantují zisky.
Při rozhodování o volbě vhodné platformy vám pomohou také informace o jejich renomé v sociální a korporátní oblasti či v přístupu k životnímu prostředí.
Dbejte na to, abyste si vytvořili skutečně originální, komplexní heslo, jaké lze generovat pomocí bezpečných softwarů pro správu hesel, jako třeba LastPass. Rovněž se vyhněte uvádění svého data narození a adresy bydliště na sociálních médiích.
Využívejte webových stránek typu ClearScore nebo Have I Been Pwned a budete tak mít přehled, kdy byla bezpečnost vašich dat narušena nebo kdy byly použity na dark webu.
Investor začátečník
Jste-li na poli investic nováčkem, pak je vhodné využít automatického poradce, který zvolí vhodné fondy a investuje podle vaší prahové hodnoty rizika.
„Tyto platformy vám umožní investovat s nižšími náklady,“ vysvětluje Agwucha. „Jsou skvělé, když si nejste jisti tím co děláte a nemáte času na zbyt. Vytvoří pro vás pasivní portfolio indexových fondů a pravidelně provedou rebalancování portfolia ve váš prospěch.“
Např. aplikace Moneybox zaokrouhlí každý váš nákup a peníze navíc uloží nebo investuje.
Wealthsimple a Nutmeg umožní svým uživatelům investovat do fondů s nízkými poplatky a rozložit rizika investicemi do různých aktiv, zemí a průmyslových odvětví a zvýšit tak možnost návratnosti.
Středně pokročilý investor
Pokud jste si s výběrem fondů jistí, pak zvolte platformy typu AJ Bell, Fidelity nebo Hargeaves Lansdown, které nabízejí také samoobslužnou sekci.
Nemáte-li chuť příliš riskovat, zvažte ve svém portfoliu nejprve investice do většího počtu dluhopisů a teprve později, až budete připraveni podstoupit vyšší riziko, se přesuňte k investicím do většího počtu akcií a fondů obchodovaných na burze.
Jakmile se rozhodnete pro aktivní výběr akcií, mohli byste své dlouhodobé investiční strategie konzultovat s finančním poradcem.
Zkušený investor
I v případě, že jste zkušeným investorem a jste ochotni podstoupit vysokou míru rizika, byste vždy měli investovat pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit.
Rizikovější strategie zahrnují rovněž investice do kryptoměn, tzv. andělské investice, ve kterých podporujete začínající start-upy, investice do cizích měn i alternativní investice, jako třeba crowdfunding nebo investice do zlata či stříbra.
Mobilní bitcoinové peněženky jako Gemini nebo Coinbase vám poskytnou přístup k desítkám kryptoměn a umožní vám nakupovat a prodávat bitcoiny přímo prostřednictvím vašeho telefonu a jeho propojením s vaším bankovním účtem.
Účet v bance, plyn a elektřina nebývá to jediné, co si člověk na své jméno během života sjedná. Proto se v tomto článku podíváme na to, jak je to s penzijním spořením v případě úmrtí klienta.
V Česku si na penzi dobrovolně spoří téměř 4 miliony lidí. Je tedy pravděpodobné, že pokud vyřizujete pozůstalost, i váš blízký penzijko během života měl. Možná vám o něm dokonce řekl. Pokud to však nevíte jistě, můžete to zjistit následujícími způsoby.
Penzijní spoření umožňuje připravit se i na tyto životní situace předem. Smlouva zaniká úmrtím klienta, ale nemusíte se bát, úspory na penzijním účtu se nikam neztratí, jen si o ně musí pozůstalý požádat. Co se tedy dále děje s penězi na smlouvě?
Penzijní spoření umožňuje klientovi určit si ve smlouvě tzv. určenou nebo oprávněnou osobu (podle typu smlouvy), které v případě úmrtí klienta vzniká nárok na vyplacení příslušné dávky. Pokud taková osoba ve smlouvě uvedena je, bez čekání na ukončení dědického řízení si o ně může požádat. Pokud ve smlouvě není uvedena, stávají se peníze součástí dědického řízení, což může výplatu peněz značně prodloužit.
Určenou nebo oprávněnou osobou může být jakákoli fyzická osoba – manžel/ka, dítě, nebo třeba přítel/kyně. Stačí, když ji do smlouvy klient za doby svého života uvede a bude mít jistotu, že se peníze dostanou do správných rukou. Osob může být více a je třeba předem určit, v jakém poměru si peníze rozdělí. V průběhu trvání smlouvy klient může určenou/oprávněnou osobu kdykoli zdarma změnit.
Určeným osobám či dědicům budou prostředky z penzijního spoření vyplaceny v první případě jako odbytné. To jsou vložené peníze na smlouvě včetně výnosů, bez státních příspěvků. Nebo jako jednorázové vyrovnání včetně připsané státní podpory, pokud zesnulý klient splnil všechny podmínky, tedy mu bylo alespoň 60 let a spořil po dobu minimálně 60/120 měsíců v závislosti na podmínkách smlouvy.
Jestliže zemřelý stihl před svou smrtí čerpat pravidelnou penzi, dostane určená osoba nebo dědic jednorázově vyplacený zbytek dosud nevyplacených dávek.
Pozůstalí by měli o úmrtí klienta penzijního spoření informovat penzijní společnost, u které měl zesnulý smlouvu sjednanou. Pro vyplacení naspořených peněz je třeba doložit úmrtní list a prokázat se svým dokladem totožnosti, například občanským průkazem.
Oprávněná, určená osoba nebo dědic podají žádost o výplatu dávky z penzijního spoření zemřelého u penzijní společnosti. Pokud je těchto osob více, je potřeba, aby každá z nich vyplnila vlastní formulář. Dědicové k žádosti doloží navíc usnesení soudu o dědictví s určením, kdo nabývá prostředky naspořené v rámci penzijního spoření.
Navštivte nás na kterémkoliv obchodním místě, kde vám se sepsáním žádosti pomůžeme.
Na vypořádání penzijního spoření mají penzijní společnosti zákonnou lhůtu až 3 měsíce, u nás v Generali PS se ale snažíme vyřídit žádosti rychleji.
✅ Zjistěte, zda měl zesnulý penzijní spoření
✅ Ověřte, zda ve smlouvě uvedl určenou nebo oprávněnou osobu
✅ Připravte si potřebné dokumenty
✅ Podejte žádost o výplatu
Život přináší mnohdy nečekané situace a je důležité být na ně připraven. Sjednání oprávněné nebo určené osoby na vlastní smlouvě pro případ úmrtí je jednoduchý krok, který může vašim blízkým výrazně usnadnit vyřízení pozůstalosti a zajistit, že vaše peníze budou předány přesně tak, jak si přejete.
Stačí navštívit kterékoliv z obchodních míst, kde vám s doplněním do smlouvy rádi pomůžeme. Sjednání určené či oprávněné osoby si můžete kdykoli zkontrolovat i na Klientském portále.
Přečtěte si:
5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří
Jak se finančně zajistit na penzi
Rizika předčasného ukončení životního pojištění
Nebo si poslechněte podcast: „Bavme se s našimi blízkými také o tom, jak chtějí umřít.“