Začněte investovat ze svého chytrého telefonu

Mladí lidé si uvědomují, že spoléhat na to, že vyžijí z penze, kterou jim přidělí stát, je krátkozraké. Proto si i oni začínají spořit na dobu, kdy nebudou ekonomicky aktivní. Jak ukazují statistiky,dvě pětiny z nich investují na svém běžném nebo spořícím účtu. Asi třetina má uzavřené penzijní pojištění a zhruba každý šestý pak životní pojištění. Jako další způsob spoření mladí lidé uvádějí investice do nemovitostí, kryptoměn či komodit. Vzhledem k tomu, že se zvětšuje nabídka investičních digitálních platforem, na kterých je možné operovat jednoduše prostřednictvím chytrého telefonu, lze předpokládat, že tento způsob spoření bude nabírat na oblíbenosti. Proto jsme se rozhodli vám nabídnout jednoduchého průvodce, který vám ukáže, jak vstoupit na finanční digitální trhy a investovat do akcií, dluhopisů, do valut či kryptoměn.

Jak naznačuje Nicholas Agwuncha, spoluzakladatel @moneymedics, mileniálního start-upu v oblasti finančního managementu, „hlavním účelem investování je snaha pokořit inflaci. Dávat peníze do banky není pro dlouhodobé investice vhodné. Než se pustíte do investování, důkladně prověřte své finance.“

Kontrolní seznam

Než začnete investovat, je třeba provést následující kroky:

  • Splaťte veškeré dluhy s vysokým úrokem
  • Vytvořte si finanční rezervu
  • Zajistěte si dostatečné pojištění, abyste nemuseli zbytečně sahat do svých finančních rezerv

Až budete připraveni začít investovat, ověřte si, zda je vámi zvolená digitální investiční platforma schválená příslušným vládním regulačním orgánem. Rozhodně se vyplatí přečíst si nějaké recenze a vyhnout se aplikacím a webům, které garantují zisky.

Při rozhodování o volbě vhodné platformy vám pomohou také informace o jejich renomé v sociální a korporátní oblasti či v přístupu k životnímu prostředí. 

Dbejte na to, abyste si vytvořili skutečně originální, komplexní heslo, jaké lze generovat pomocí bezpečných softwarů pro správu hesel, jako třeba LastPass. Rovněž se vyhněte uvádění svého data narození a adresy bydliště na sociálních médiích.

Využívejte webových stránek typu ClearScore nebo Have I Been Pwned a budete tak mít přehled, kdy byla bezpečnost vašich dat narušena nebo kdy byly použity na dark webu.

Investor začátečník

Jste-li na poli investic nováčkem, pak je vhodné využít automatického poradce, který zvolí vhodné fondy a investuje podle vaší prahové hodnoty rizika.

„Tyto platformy vám umožní investovat s nižšími náklady,“ vysvětluje Agwucha. „Jsou skvělé, když si nejste jisti tím co děláte a nemáte času na zbyt. Vytvoří pro vás pasivní portfolio indexových fondů a pravidelně provedou rebalancování portfolia ve váš prospěch.“

Např. aplikace Moneybox zaokrouhlí každý váš nákup a peníze navíc uloží nebo investuje.

Wealthsimple a Nutmeg umožní svým uživatelům investovat do fondů s nízkými poplatky a rozložit rizika investicemi do různých aktiv, zemí a průmyslových odvětví a zvýšit tak možnost návratnosti. 

Středně pokročilý investor

Pokud jste si s výběrem fondů jistí, pak zvolte platformy typu AJ Bell, Fidelity nebo Hargeaves Lansdown, které nabízejí také samoobslužnou sekci.

Nemáte-li chuť příliš riskovat, zvažte ve svém portfoliu nejprve investice do většího počtu dluhopisů a teprve později, až budete připraveni podstoupit vyšší riziko, se přesuňte k investicím do většího počtu akcií a fondů obchodovaných na burze.

Jakmile se rozhodnete pro aktivní výběr akcií, mohli byste své dlouhodobé investiční strategie konzultovat s finančním poradcem.

Zkušený investor

I v případě, že jste zkušeným investorem a jste ochotni podstoupit vysokou míru rizika, byste vždy měli investovat pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit.

Rizikovější strategie zahrnují rovněž investice do kryptoměn, tzv. andělské investice, ve kterých podporujete začínající start-upy, investice do cizích měn i alternativní investice, jako třeba crowdfunding nebo investice do zlata či stříbra.

Mobilní bitcoinové peněženky jako Gemini nebo Coinbase vám poskytnou přístup k desítkám kryptoměn a umožní vám nakupovat a prodávat bitcoiny přímo prostřednictvím vašeho telefonu a jeho propojením s vaším bankovním účtem.

Autor: Lily Canter
19.03.2023

Jak spravovat své finance, když studujete

Když jste student, snadno se vám nahromadí dluhy – pokud nemůžete během studia pracovat, půjčky na studium či bydlení se mohou rychle nasčítat. Mnoho studentů, kteří studují v zahraničí nebo na soukromých vysokých školách, končí studium s výrazným dluhem, který musí splatit. Existují ale způsoby, jak si tuto situaci o něco ulehčit. O tom, jak ušetřit při studiu, jsme hovořili s Davidem Hanksem, finančním poradcem společnosti Improb.

Jak si v mládí osvojit správné finanční návyky

Studentům Hanks radí, aby si vždy uvědomili, že pokud si vzali půjčku, neutrácejí vlastní peníze, a tudíž by se neměli zadlužit příliš. 

A pokračuje: „Chápu, že když jste poprvé pryč od rodičů a můžete vést neomezený společenský život, zdá se, že nastal ideální čas na utrácení, ale raději se držte na uzdě, abyste toho brzy nemuseli hořce litovat.

Hanks také doporučuje sledovat své výdaje: „Než si začnete dávat peníze stranou, musíte vědět, kam jdou, když je utrácíte. Nemá smysl budovat úspory, když nemáte spočítané životní výdaje.

Jak ušetřit peníze při studiu

Jakmile víte, kolik a za co utrácíte, je snazší dávat si peníze stranou na spoření.

„Vždycky začněte alespoň s málem, a jak váš plat poroste, můžete své úspory navyšovat,“ radí Hanks. „Zní to jednoduše a ze začátku vám to může připadat nicotné, ale je úžasné, jak rychle se peníze začnou hromadit, když máte dobrý plán, jak své výdaje udržet v rozumných mezích.

Hanks dodává, že kdo chce začít spořit ještě při studiu, měl by si pokud možno najít práci na částečný úvazek.

Nejlepší aplikace, které vám pomohou splatit dluh

Pro účely spoření Hanks doporučuje aplikace jako Monzo, protože jsou „ideální pro mladé lidi, kteří chtějí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“. 

Umožňují vám stanovit si cíle, ukazují, kolik měsíčně utratíte, a hlavně za co,“ dodává.

Další oblíbenou aplikací, kterou Hanks doporučuje, je ChangEd, která sbírá vaše drobné a používá je na splácení půjček.

Další tipy, jak udržet peníze pod kontrolou

1. Sestavte si rozpočet: Napište si seznam příjmů a výdajů a naplánujte si utrácení tak, abyste se vešli do rozpočtu.

2. Ušetřete peníze na základních věcech: Snažte se šetřit i na nezbytnostech, jako je jídlo a nájemné.

3. Utrácejte méně za jídlo: Nechoďte jíst do restaurací, ale vařte si doma, kupujte levnější potraviny nebo se si rozdělte služby se spolubydlícími a vařte společně pro všechny.

4. Jezděte veřejnou dopravou: Nekupujte si auto, ale jezděte MHD. Ušetříte za pohonné hmoty, údržbu a servis vozidla i parkovné.

5. Omezte výdaje na zábavu: Nechoďte do drahých podniků, raději vyrazte na výlet do přírody nebo na místní akce.

6. Využívejte studentské slevy: Držitelé karet ISIC mají například nárok na slevy na různé zboží a služby, například na vstupenky, nákup elektroniky nebo potravin.

7. Plaťte včas: Opožděné splátky půjček s sebou často nesou poplatky z prodlení, které vám náklady výrazně zvýší.

8. Sledujte, zač utrácíte: Zapisujte si výdaje, abyste viděli, kam vaše peníze jdou a kde můžete ušetřit.

9. Neberte si půjčky: Je-li to možné, vyhýbejte se půjčkám a utrácejte jen peníze, které máte k dispozici.

10. Pracujte na plný úvazek: Pokud to jde, pracujte na plný úvazek o prázdninách nebo ve volném čase, abyste vydělali peníze, které si uložíte do budoucna.

 

Autor: Laura Hampson
Vyberte kategorii