Mladí lidé si uvědomují, že spoléhat na to, že vyžijí z penze, kterou jim přidělí stát, je krátkozraké. Proto si i oni začínají spořit na dobu, kdy nebudou ekonomicky aktivní. Jak ukazují statistiky, až dvě pětiny z nich investují na svém běžném nebo spořícím účtu. Asi třetina má uzavřené penzijní pojištění a zhruba každý šestý pak životní pojištění. Jako další způsob spoření mladí lidé uvádějí investice do nemovitostí, kryptoměn či komodit. Vzhledem k tomu, že se zvětšuje nabídka investičních digitálních platforem, na kterých je možné operovat jednoduše prostřednictvím chytrého telefonu, lze předpokládat, že tento způsob spoření bude nabírat na oblíbenosti. Proto jsme se rozhodli vám nabídnout jednoduchého průvodce, který vám ukáže, jak vstoupit na finanční digitální trhy a investovat do akcií, dluhopisů, do valut či kryptoměn.
Jak naznačuje Nicholas Agwuncha, spoluzakladatel @moneymedics, mileniálního start-upu v oblasti finančního managementu, „hlavním účelem investování je snaha pokořit inflaci. Dávat peníze do banky není pro dlouhodobé investice vhodné. Než se pustíte do investování, důkladně prověřte své finance.“
Kontrolní seznam
Než začnete investovat, je třeba provést následující kroky:
Až budete připraveni začít investovat, ověřte si, zda je vámi zvolená digitální investiční platforma schválená příslušným vládním regulačním orgánem. Rozhodně se vyplatí přečíst si nějaké recenze a vyhnout se aplikacím a webům, které garantují zisky.
Při rozhodování o volbě vhodné platformy vám pomohou také informace o jejich renomé v sociální a korporátní oblasti či v přístupu k životnímu prostředí.
Dbejte na to, abyste si vytvořili skutečně originální, komplexní heslo, jaké lze generovat pomocí bezpečných softwarů pro správu hesel, jako třeba LastPass. Rovněž se vyhněte uvádění svého data narození a adresy bydliště na sociálních médiích.
Využívejte webových stránek typu ClearScore nebo Have I Been Pwned a budete tak mít přehled, kdy byla bezpečnost vašich dat narušena nebo kdy byly použity na dark webu.
Investor začátečník
Jste-li na poli investic nováčkem, pak je vhodné využít automatického poradce, který zvolí vhodné fondy a investuje podle vaší prahové hodnoty rizika.
„Tyto platformy vám umožní investovat s nižšími náklady,“ vysvětluje Agwucha. „Jsou skvělé, když si nejste jisti tím co děláte a nemáte času na zbyt. Vytvoří pro vás pasivní portfolio indexových fondů a pravidelně provedou rebalancování portfolia ve váš prospěch.“
Např. aplikace Moneybox zaokrouhlí každý váš nákup a peníze navíc uloží nebo investuje.
Wealthsimple a Nutmeg umožní svým uživatelům investovat do fondů s nízkými poplatky a rozložit rizika investicemi do různých aktiv, zemí a průmyslových odvětví a zvýšit tak možnost návratnosti.
Středně pokročilý investor
Pokud jste si s výběrem fondů jistí, pak zvolte platformy typu AJ Bell, Fidelity nebo Hargeaves Lansdown, které nabízejí také samoobslužnou sekci.
Nemáte-li chuť příliš riskovat, zvažte ve svém portfoliu nejprve investice do většího počtu dluhopisů a teprve později, až budete připraveni podstoupit vyšší riziko, se přesuňte k investicím do většího počtu akcií a fondů obchodovaných na burze.
Jakmile se rozhodnete pro aktivní výběr akcií, mohli byste své dlouhodobé investiční strategie konzultovat s finančním poradcem.
Zkušený investor
I v případě, že jste zkušeným investorem a jste ochotni podstoupit vysokou míru rizika, byste vždy měli investovat pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit.
Rizikovější strategie zahrnují rovněž investice do kryptoměn, tzv. andělské investice, ve kterých podporujete začínající start-upy, investice do cizích měn i alternativní investice, jako třeba crowdfunding nebo investice do zlata či stříbra.
Mobilní bitcoinové peněženky jako Gemini nebo Coinbase vám poskytnou přístup k desítkám kryptoměn a umožní vám nakupovat a prodávat bitcoiny přímo prostřednictvím vašeho telefonu a jeho propojením s vaším bankovním účtem.
Zákonem je penzijní společnosti nařízeno automaticky přesunout všechny naspořené prostředky klienta 5 let před jeho důchodovým věkem do méně rizikového „Povinného konzervativního fondu“, pokud se klient nerozhodne jinak. Je to proto, aby byly naspořené prostředky před důchodem co nejvíce chráněny před případnými výkyvy na finančních trzích. Tento přesun prostředků je označován jako „investiční brzda“.
Investiční brzda se týká pouze nových smluv u účastnických fondů, které lze zakládat od roku 2013, kdy spoříte v rámci doplňkového penzijního spoření. Pokud máte peníze v transformovaném fondu a spoříte si v rámci původního penzijního připojištění, investiční brzda se vás netýká. Peníze máte totiž po celou dobu spoření uložené v konzervativních finančních nástrojích.
O zákonné změně přesunu investic vás informuje penzijní společnost minimálně 60 dní předem. Pokud chcete přijmout vyšší riziko a nechcete své úspory přesunout do Povinného konzervativního fondu, je zapotřebí o tom penzijní společnost písemně informovat, nejdříve však 60 dní před touto změnou. Možnost blokovat zákonnou investiční brzdu však využívá pouze minimum klientů.
U nás v Generali penzijní společnosti si můžete vybrat z nejširší nabídky fondů a spořicích programů:
Spořicí program představuje strategii poskládanou z investic do jednotlivých fondů v průběhu celé doby spoření. V rámci spořicích programů se investuje do totožných fondů jako při výběru individuální strategie spoření. Ta umožňuje sestavit si investiční portfolio přímo na míru. Peníze můžete vkládat pouze do jednoho účastnického fondu, nebo si sestavit investiční mix ze dvou nebo tří účastnických fondů zároveň (dynamického, vyváženého, spořicího).
Spořicí programy se také nazývají jako dlouhodobé „programy životního cyklu“. Důvodem je, že se investiční strategie mění v závislosti na věku klienta. Čím je klient starší, tím se strategie více zkonzervativňuje.
Obecně platí, že čím mladší jsme, tím dynamičtější investici si můžeme zvolit. Čím více se přibližuje náš důchodový věk, tím méně se doporučuje riskovat. Pokud jste mladí a nastal by na trhu vlivem nepříznivého vývoje případný propad, nějaký čas bude hodnota vaší investice klesat. Jedná se však o dočasný stav. V rámci dlouhé doby spoření máte dostatek času a doporučujeme vyčkat, až se s dalším růstem případná ztráta smaže.
Spořicí programy nemají investiční brzdu, protože automaticky dobržďují do Spořicího účastnického fondu. Začíná se uplatňovat od 36 let věku klienta postupným růstem podílu Vyváženého účastnického fondu a později i Spořicího účastnického fondu. Spořicí program má celkem 11 fází, které se automaticky určují věkem, dobou spoření a očekáváním klienta.
Na jednotlivé spořicí programy se podívejte na obrázcích níže.
A co vy? Máte již pro sebe zvolenou vhodnou strategii spoření? S penzijkem si svůj důchod jednoduše užijete!
Přečtěte si také:
Vyplatí se spoléhat jen na státní důchod?
Proč si sjednat penzijní spoření
#PoznejPenzijko - Účastnické fondy
#PoznejPenzijko - Odbytné
TIP - Jak najít své zatoulané penzijko