Stačí málo podcast

„U investování je potřeba diverzifikovat, nikdy nesázejte na jednu kartu.“

„U investování je potřeba diverzifikovat, nikdy nesázejte na jednu kartu.“

Vyvážení rizik a výnosů, takové musí být správné investice. Do nového dílu podcastu Stačí málo, který vám přináší Generali Česká pojišťovna, jsme pozvali obchodního ředitele Generali Investments Petra Mederlyho.

Petr Mederly

Společně si povídáme…

  • o tom, že nejlepší investice je do sebe
  • jaká je strategie ukládání peněz na stáří
  • o tom, že si s poradcem kupujeme čas, protože odvede za nás strategii
  • proč nereagovat pod tlakem emocí
  • na co se zaměřují konzervativní investoři
  • jaký produkt sjednat pro děti
  • kolik doporučuje investovat do bitcoinu

Nechte si poradit a nevsázejte všechno na jednu kartu. Zaposlouchejte se do povídání o tom, že stačí málo, a jestliže se chceme o sebe postarat, můžeme toho dosáhnout jednoduše.

Petr Mederly

Jaká byla vaše osobní nejlepší investice?

Když bych to měl trošku zlehčit, tak nejlepší investice je vždycky ta, která je do sebe. Ale když bych to měl vzít v tom pravém slova smyslu, většina lidí si představí největší zhodnocení, což si nemyslím, že je správně, ale většina lidí to tak má. Největší zhodnocení, to zapátrám někde do toho svého středověku a úplných začátků investování, kdy vlastně jsem de facto neinvestoval, ale spekuloval. Dostal jsem nějaký investiční tip, který jsem našel na fóru na internetu, a protože mám ekonomické vzdělání, udělal jsem si tu analýzu a rozhodl jsem se zariskovat. Nakoupil jsem za velmi malou část svých peněz akcii jedné společnosti, která vyráběla nějaké paměťové čipy. Zdálo se mi to jako výborný nápad, během dvou dnů hodnota akcií vyskočila asi na šestinásobek. Povedlo se mi to odprodat. A vlastně zhruba do týdne ta firma zkrachovala, takže proto říkám spekulace. A jestliže se tady bavíme o maximálním zhodnocení, tak to bylo vlastně tady toto a od té doby už jsem nikdy takovou hloupost neudělal.

V podcastu jsme měli šéfku penzijní společnosti Lenku Kejíkovou a bavili jsme, jak se dobře zajistit na důchod. Je lepší investovat, nebo je lepší využít třeba to, že si na ten důchod naspořím?

Tak je to zase podle toho, jak si nadefinujeme slovo spořit. Většina klientů si představí skutečně úložky na nějakých depozitních produktech typu spořicí účty v bance a tak dále. A toto neberu jako investování. Toto je skutečně odkládání si peněz za nějakou hromádku. Jestliže se bavíme už o dlouhodobější, nějaké strategii ukládání si peněz na stáří, tak skutečně záleží, kolik mám času. Ono vlastně dneska i spoření do penzijních produktů je investování.

My se staráme o finanční prostředky i penzijní společnosti například, takže tyto finanční prostředky zhodnocujeme v Generali Investments našim klientům podle toho, jakou strategii si klient zvolí. Ale když se vrátím k té otázce, jestli spořit, nebo investovat, tak čím mám ten investiční horizont delší? Čím mám tu delší dobu, kdy nemusím používat finanční prostředky, nebo za jak dlouho je budu potřebovat? Tím víc to hovoří ve prospěch investování. Ale než začnu, měl bych si udělat základní pravidlo, respektive měl bych si najít finančního poradce, který se se mnou pobaví, projde veškerá úskalí, pobavíme se o moji averzi k riziku, pobaví se o investičním horizontu a pobavíme se o vhodném produktu pro mě, který mi splní ten cíl, takže mě provede vlastně celým tím procesem investování a zjednodušíme tu moji práci jako investora na úplné to minimum.

Pokud se člověk dostane třeba k částce dejme tomu – 100 tisíc. Co bych s tím měla udělat? Nechci, aby mi to leželo na spořicím účtu a nemusím na to třeba 20 let sahat.

20 let je skutečně dlouhá doba a halíře dělají talíře, jak se říká. Aby neplatilo rychle nabyl, rychle pozbyl a skutečně to myslím seriózně, vážně, dlouhodobě na důchod. Určitě bych si měl vybrat společnost nebo poradce, který pracuje pro společnost, které vlastně důvěřuji. Nechci poslat finanční prostředky někam, de buď mi nabízejí úžasné produkce, nebo aspoň na papíře vypadají úžasně, ale které vlastně z podstaty věci nevěřím. Už tady by mělo jako projít nějaký takový průběh v tom rozhodování a potom bych se zase s finančním poradcem měl ujasnit vlastně moje priority – co mi dělá dobře, co mi nedělá dobře a měl bych se rozhodnout, jestli to chci dělat sám a mám na tu část, mám na to kapacitu a zvládnu to. A i odborně, protože samozřejmě, musel bych si dělat sám vlastní analýzy a další věci, ale pro mě je dlouhodobě a udržitelně je jasná volba zkontaktovat se s finančním poradcem, kde projdeme všechny nástrahy investování v uvozovkách. Říkám nástrahy, protože je to skutečně o tom zvolit si ten nejvhodnější produkt anebo mix těch produktů podle mých vlastních potřeb tak, aby mi to maximálně vyhovovalo a zároveň, aby to splnilo ten cíl, který by mělo.

Existuje na to jednoduchá odpověď, co mám prostě se sto tisíci dělat? Že byste mi řekl, kupte zlato?

Já osobně tady hovořím za investiční společnost. I když teďka vystoupím z role a budu se bavit jako skutečně investor, i pro mě jako osobně jsou nejvhodnější naše produkty a teď se nebavím jenom o Generali Investments, teď se bavím o investičních fondech obecně, protože ony už z podstaty své věci a spoustu věcí dělají za klienta: diverzifikují, je tam odborná správa, celé analytické týmy, nejenom analytici, risk, manažeři, portfolio manažeři, jsou tam nějaké procesy, bezpečnost dat a další. To máme vryté v DNA? Takže určitě bych šel touto cestou. A jaký ten produkt, jestli konzervativní, vyvážený, dynamický, záleží, co mi dělá dobře, a co ne, ale na obecně se dá říci, že čím je delší horizont, tím si můžu dovolit zvolit dynamičtější formou investování. A jestliže mi vyjde v investičním dotazníku, že jsem dynamický investor a skutečně vím, že teďka zainvestuju 15–20 let to nebudu dívat, v posledních 5 let už si řeknu ano, už se mi ten důchod blíží, už se těším na peníze, podívám se, co tam vlastně mám. A tak by se dalo říct, že můžeme volit jako skutečně ty akciové fondy a dynamické fondy. A kdybych to měl zase zjednodušit: jednoduchý, globálně diverzifikovaný fond, který má v sobě akcie největších společností světa?

Generali Česká pojišťovna

Měla bych těch sto tisíc dát najednou do jednoho, či více fondů, nebo bych měla nejdřív dát dvacet a pak pravidelně posílat?

Je to o zkušenostech, které ten daný investor má. Jestli je začátečník, zkušený, jestli je konzervativní nebo vyvážený, odvážnější a jaké má znalosti. To se skutečně liší případ od případu, zde by měl svojí práci odvést finanční poradce, se kterým tyto věci řeším a projednáváme. Já jsem velmi ze své podstaty velmi konzervativní člověk, a ač pracuju pro investiční společnost, tak mám tendenci sám vnitřně jít k tomu, že bych měl zainvestovat část finančních prostředků hned a část z těch 100 000, třeba dalších po částech posílat měsíčně. Takhle si to rozdělit. Toto určitě bude mít spoustu protinázorů a spoustu i faktů, které dokazují, že když zainvestuji na takto dlouhou dobu jednorázově hned, s vysokou pravděpodobností na konci budu mít vyšší zhodnocení. To je prostě fakt, ale zase na druhou stranu spousta klientů nemusí ustát v prvních měsících nebo letech určité propady na tom svém majetkovém účtu na těch svých financích. Takže proto já volím tento konzervativnější způsob.

Ty propady, to je důležitá věc. Lidé kolem mě se liší na dvě skupiny: teď kupuju, je to skvělé, ti druzí to radši zrušili. Můžete nám k tomu vysvětlit, že teď se má kupovat, když to padá?

Tak to je úplně jednoduché, protože když se vás zeptám, kdy chodíte do obchodu nakupovat oblečení, boty, auto? Chcete to kupovat za ty maximální ceny, nebo si počkáte na to, kdy ceny půjdou dolů. Je to vlastně takový paradox. Když rostou ceny na akciových trzích, tak všichni v hospodě si říkají, hele, to je super, já jsem na tom vydělal. Ale když začnou finanční trhy padat, tak spousta lidí říká, ono to spadlo jako hrůza, ale nedívají se na to tu investiční optikou. Vždyť to je přece příležitost, měl bych zainvestovat. V případě, že jsem dlouhodobým investor, tak bych měl říct, no a co, takových propadů tady bude spousta, co čtyři a půl roku zhruba nastává dvacetiprocentní a větší propad. Desetiprocentní propady jsou tady každý rok, rok a půl. Je to úplně standardní normální chování finančních trhů. Mám svoji nějakou strategii, mám nějaké potřeby a mám nějaký finanční cíl, a to by pro mě mělo být to nejdůležitější. Jestliže začnu zmatkovat, lepší je zavolat svému poradci, který mi hned řekne, jak se zachovat. Nejpravděpodobněji uslyším odpověď, hele, vždyť jsme si přece řekli, že to jsou peníze až na důchod až za 20 let. Takže on by mě provedl touto obtížnou situací...

  • Pusťte si celý díl s Petrem Mederlym.

Nejposlouchanější

Vyberte kategorii