Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak správně umýt auto

Ke svému autu míváme často téměř osobní vztah, je naším parťákem, naší pýchou i radostí, ale také naší vizitkou. I proto je důležité ho udržovat v čistotě. Dobře umyté auto vypadá skvěle a pravidelná očista navíc prodlužuje jeho životnost. Ačkoliv se zdá, že se jedná o zcela banální záležitost, mnozí řidiči dělají při mytí chyby, které napáchají víc škody než užitku. Proto jsme se pro vás rozhodli připravit podrobný návod a upozornit na nešvary, kterých byste se měli vyvarovat.

Dříve než začneme, je třeba se připravit. Budete potřebovat dva kbelíky vody. Jeden pouze s čistou vodou, ve kterém vždy houbu nebo mikroutěrku vypláchnete a pak ji ve vedlejším kbelíku s čistou vodou a šamponem zbavíme také jemnějších nečistot. Velkou jemnou houbu nebo raději žínku s mikrovlákny k mytí karoserie a ještě jednu k mytí kol. Dále je třeba si připravit starý zubní kartáček, který nám pomůže dostat se i do hůře dostupných míst, mikroutěrku na mytí předního skla a oken, hadřík na čištění palubní desky a interiérových plastů a utěrku na sušení a leštění karoserie. Samozřejmě je třeba vybrat také vhodné čistící prostředky. Jejich výběru se budeme věnovat v jednotlivých bodech. V neposlední řadě si před započetím mytí nezapomeňte sundat prstýnky a hodinky a ujistěte se, kde máte zipy. Stačí jediný neopatrný pohyb a můžete ošklivě poškodit lak. A ještě jedna dobrá rada: Pro mytí auta si vždy vybírejte stinné místo, jelikož na přímém slunci voda i čistící prostředky příliš rychle zaschnou a zanechávají na laku mapy.

Předmytí je základ

Nejprve je třeba auto důkladně předmýt. Kdybychom se pustili rovnou do mytí, pevné nečistoty by mohly poškrábat lak. Špínu na autě je třeba rozpustit. K tomu ideálně poslouží aktivní pěna, kterou naneseme pomocí kartáčového nástavce na wapce a která se dostane i do hůře přístupných míst. Lze však použít i jiné aktivní přípravky, které na auto jednoduše nastříkáme a necháme působit. Zvláštní pozornost věnujeme ráfkům, za kterými se často drží větší nános nečistot. Tady si můžeme pomoci zubním kartáčkem nebo měkkým štětcem. Následně auto ostříkáme proudem vody wapkou nebo hadicí. Postupujeme od střechy směrem dolů. Nesmíme zapomenout na podběhy, kde se drží velké množství nečistot, které mohou především u starších vozů způsobovat předčasnou korozi. 

S důkladným mytím začínáme u kol

Nános prachu z brzdových destiček a další nečistoty mohou snížit životnost a výkon kol, a proto si zaslouží samostatnou péči. Při mytí kol dochází k nastříkání špíny na lak vozu, a je proto vhodné začít právě od nich. Budeme potřebovat velkou houbu nebo žínku, starý kartáček na zuby, dva kbelíky vody a speciální čistič na kola. Při výběru je důležité dbát na to, aby neobsahoval kyselé roztoky, které mohou kola poškodit. Čistič naneseme po celém obvodu kola a necháme několik minut působit. Pomocí houby nebo žínky důkladně omyjeme celou pneumatiku a kartáčkem očistíme silnější nánosy špíny či těžko dostupná místa. Následně kolo opláchneme proudem vody. 

Upozornění: Houbu či žínku, kterou jsme použili na mytí kol nemůžeme použít na mytí karoserie! Prach z brzdových destiček totiž obsahuje pevné části, které se v houbě či žínce mohou uchytit a mohly by výrazně poškodit lak.

Čelní sklo, boční a zadní okna

K mytí oken a čelního skla potřebujeme speciální čistič na mytí skel aut a mikroutěrku nebo hadřík. Běžné prostředky na mytí oken v domácnosti nejsou vhodné, jelikož mohou poničit zabarvení skel a vysušit gumové těsnění. Jednoduše nastříkáme roztok na skla vozidla a suchým hadříkem je krouživými pohyby vytřeme do sucha.

Při mytí čelního skla opatrně zvedneme stěrače. Nastříkáme čistič na jednu polovinu čelního skla a krouživými pohyby vytřeme do sucha. Stejný postup opakujeme na druhé polovině. Následně čistým hadříkem sklo vyleštíme.

Mytí karoserie

Toto je nejuspokojivější část celého procesu! Je třeba používat speciální auto šampon, protože domácí prostředky mohou způsobit poškození laku. Každý výrobek je jiný, a proto je důležité si před použitím pečlivě přečíst návod k použití. Obecně se dá říci, že šampon smícháme s teplou vodou a omyjeme auto houbou či utěrkou s mikrovláknem. Následně auto opět opláchneme proudem vody.

Častou chybou je nechávat auto samovolně uschnout. Na povrchu pak zůstávají viditelné mapy. Proto je důležité karoserii vysušit a ideálně ještě opatřit ochranným voskem, který důkladně rozleštíme.

Sedadla a palubní deska

Čištění interiéru je jednoduché. Nejprve vyndáme rohožky a uklidíme veškeré pevné nečistoty a odpadky. Pak v autě vysbíráme všechny odpadky a větší pevné nečistoty. Následně omyjeme palubní desku a plastové části vozu, včetně volantu, vlažnou vodou a následně ošetříme přípravkem na obnovu plastů. Pro umytí oken zevnitř opět použijeme čistič na skla aut. Nakonec vše, včetně rohožek, důkladně vysajeme vysavačem. Nesmíme zapomenout na mezery mezi sedačkami. Čalounění pak vyčistíme tepovačem a ještě jednou důkladně vysajeme.  

Pečlivé umytí auta vyžaduje čas a energii a těch se často nedostává. Proto je dobré si usnadnit práci tím, že se čistotě auta budeme věnovat každý den. Stačí mít po ruce vlhčené ubrousky a sáček na odpadky. Dobrou službu nám prokáže i občasná návštěva automyčky. Ručnímu mytí se však nic nevyrovná.

 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii