Zabouchnuté dveře či vadné spotřebiče: jak jsme na tom u nás v Česku?

Ročně potrápí opravy vadných spotřebičů či nešťastně zabouchnuté domovní dveře tisíce Čechů, možná jste mezi nimi i právě vy. O tom, že se nejedná o ojedinělý problém, vás přesvědčíme v následujícím článku.

Jak to máme s dveřmi

Ačkoli se zabouchnutí dveří přihodí docela běžně, jen málokdo využívá pro vyřešení daného problému asistence pojišťoven – reálně se jedná o pouhá 2 % lidí. Tyto služby jsou přitom ke sjednanému majetkovému pojištění zcela zdarma, lidé o tom však většinou vůbec neví.

Z největší části můžou za zabouchnuté dveře neopatrnost, průvan nebo dokonce děti a zvířata. Lidé v tomto případě většinou sahají po telefonu a jsou rozhodnuti využít služeb zámečníka, nevýhodou tohoto řešení je však to, že jej lidé platí „ze svého“, většinou se jedná o částky od dvou do tří tisíc korun.

Částka se přitom zvyšuje s tím, v jak velkém problému se nacházíte. K příplatkům dochází např. tehdy, pokud jsou dveře nejen zabouchnuté, ale i zamknuté, a navrch třeba i opatřeny bezpečnostním zámkem. Dále také podle toho, kdy o pomoc žádáte – určitě neplatíte stejnou sumu v noci, kdy každý spí, jak během odpoledne. Obdobně to platí i s víkendy.

V Generali Česká pojištovna mají všichni naši klienti danou službu zcela zdarma v rámci asistenčních služeb u pojištění domácnosti. Výhodou je také to, že klient není nikterak omezován v tom, kolikrát může danou službu využít.

Kolik platíme za opravy spotřebičů

„Dříve vydržely domácí spotřebiče klidně i 20 let, dneska skončí záruka a může to jít do šrotu!“

Určitě jste někdy podobnou větu buď slyšeli z úst druhých či ji dokonce sami prohlásili. Musíme říci, že na tom určitě něco je… V Česku je o tom dokonce přesvědčeno přes 80 % lidí. Musíme vás však vyvést z omylu, žádné „kazítko“ ve skutečnosti neexistuje. Za vady přístrojů mohou většinou výrobní postupy či materiály, z nichž jsou dané součástky tvořeny. Nejčastěji si přitom stěžujeme na televizory, notebooky a další zařízení.

Pojišťovna Generali Česká pojištovna je však připravena i na tyto situace, které řeší, stejně jako zabouchnuté dveře, v rámci asistenčních služeb při pojištění domácnosti. Vše je plně hrazeno až do výše 6000 Kč. V případě, kdy výrobek nelze opravit či se jeho oprava zkrátka nevyplatí, je majiteli vyplacena zůstatková cena – této služby pak lze využít u spotřebičů do sedmi let stáří. U vířivých van, čerpadel apod. pak lze využít dané služby až do 10 let stáří přístroje. Nejvíce přitom v českých domácnostech vydrží mikrovlnné trouby, naopak nejčastěji měníme právě notebooky, u kterých dochází spíše k morálnímu zastarání (starší technologie apod.).

Zajímavé je také to, jaké částky jsou Češi ochotni do oprav vkládat. Nejčastěji se pohybují v řádu do dvou tisíc korun, u mikrovlnných troub však výrazně méně.

Češi zkrátka milují nové věci

Z uvedených poznatků vyplívá, že český národ před opravami, ve většině případů, upřednostňuje výměnu zařízení za nový model/kus. Někdy v tom hraje roli i čekací doba, která může být u oprav až příliš vysoká.

 

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

 • Požár z adventních věnců, svíček

  • mokrý hadr, ručník
  • peřina

  • hasicí deka

 • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

  • vlhký ručník nebo utěrka

  • poklička, plech

  • hasicí deka

 • Hořící elektronika

  • práškový hasicí přístroj

  • sněhový hasicí přístroj

  • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii