28.08.2019

Zabouchnuté dveře či vadné spotřebiče: jak jsme na tom u nás v Česku?

Ročně potrápí opravy vadných spotřebičů či nešťastně zabouchnuté domovní dveře tisíce Čechů, možná jste mezi nimi i právě vy. O tom, že se nejedná o ojedinělý problém, vás přesvědčíme v následujícím článku.

Jak to máme s dveřmi

Ačkoli se zabouchnutí dveří přihodí docela běžně, jen málokdo využívá pro vyřešení daného problému asistence pojišťoven – reálně se jedná o pouhá 2 % lidí. Tyto služby jsou přitom ke sjednanému majetkovému pojištění zcela zdarma, lidé o tom však většinou vůbec neví.

Z největší části můžou za zabouchnuté dveře neopatrnost, průvan nebo dokonce děti a zvířata. Lidé v tomto případě většinou sahají po telefonu a jsou rozhodnuti využít služeb zámečníka, nevýhodou tohoto řešení je však to, že jej lidé platí „ze svého“, většinou se jedná o částky od dvou do tří tisíc korun.

Částka se přitom zvyšuje s tím, v jak velkém problému se nacházíte. K příplatkům dochází např. tehdy, pokud jsou dveře nejen zabouchnuté, ale i zamknuté, a navrch třeba i opatřeny bezpečnostním zámkem. Dále také podle toho, kdy o pomoc žádáte – určitě neplatíte stejnou sumu v noci, kdy každý spí, jak během odpoledne. Obdobně to platí i s víkendy.

V Generali Česká pojištovna mají všichni naši klienti danou službu zcela zdarma v rámci asistenčních služeb u pojištění domácnosti. Výhodou je také to, že klient není nikterak omezován v tom, kolikrát může danou službu využít.

Kolik platíme za opravy spotřebičů

„Dříve vydržely domácí spotřebiče klidně i 20 let, dneska skončí záruka a může to jít do šrotu!“

Určitě jste někdy podobnou větu buď slyšeli z úst druhých či ji dokonce sami prohlásili. Musíme říci, že na tom určitě něco je… V Česku je o tom dokonce přesvědčeno přes 80 % lidí. Musíme vás však vyvést z omylu, žádné „kazítko“ ve skutečnosti neexistuje. Za vady přístrojů mohou většinou výrobní postupy či materiály, z nichž jsou dané součástky tvořeny. Nejčastěji si přitom stěžujeme na televizory, notebooky a další zařízení.

Pojišťovna Generali Česká pojištovna je však připravena i na tyto situace, které řeší, stejně jako zabouchnuté dveře, v rámci asistenčních služeb při pojištění domácnosti. Vše je plně hrazeno až do výše 6000 Kč. V případě, kdy výrobek nelze opravit či se jeho oprava zkrátka nevyplatí, je majiteli vyplacena zůstatková cena – této služby pak lze využít u spotřebičů do sedmi let stáří. U vířivých van, čerpadel apod. pak lze využít dané služby až do 10 let stáří přístroje. Nejvíce přitom v českých domácnostech vydrží mikrovlnné trouby, naopak nejčastěji měníme právě notebooky, u kterých dochází spíše k morálnímu zastarání (starší technologie apod.).

Zajímavé je také to, jaké částky jsou Češi ochotni do oprav vkládat. Nejčastěji se pohybují v řádu do dvou tisíc korun, u mikrovlnných troub však výrazně méně.

Češi zkrátka milují nové věci

Z uvedených poznatků vyplívá, že český národ před opravami, ve většině případů, upřednostňuje výměnu zařízení za nový model/kus. Někdy v tom hraje roli i čekací doba, která může být u oprav až příliš vysoká.

 

07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii