Pokud děti doma neustále žadoní o kočku nebo psa, sežeňte jim místo toho virtuální domácí zvířátko! Podívejte se na aplikace Toca Life Pets nebo My Virtual Pet, které dětem umožňují vychovávat, krmit a učit digitální zvířátka a hrát si s nimi přímo v telefonu nebo tabletu. Tato zvířátka vyžadují téměř tolik pozornosti a péče jako živí mazlíčci, díky čemuž budou děti během jízdy zaneprázdněné, a navíc se naučí, jak důležitá je zodpovědnost.
Aplikace SquiggleFish oživí dětské kresby! Stačí nakreslit a vybarvit rybičku, vyfotit ji a můžete sledovat, jak rybka ožije a začne plavat ve virtuálním akváriu. Digitální omalovánky rozvíjí kreativitu dětí a zabaví je na dlouhé hodiny.
Existuje mnoho aplikací, které nabízejí učení prostřednictvím her. Hledáte-li něco jazykově zaměřené, zkuste aplikaci od Tribal Nova. Pokud se zajímáte o matematiku, čtení či vědu pro začátečníky, vyzkoušejte aplikaci ABCMouse.
Poslech vhodných audioknih může dětem zkrátit dlouhou cestu a zároveň rozvíjet jejich představivost. Bývá-li vašim dětem v autě nevolno, jsou audioknihy skvělou alternativou tištěných knížek a obrazovek. Po poslechu můžete o knížkách společně diskutovat.
Cesty autem můžete využít i k tomu, abyste konečně dostali děti od obrazovek. Zahrajte si nějakou hru nebo si společně zazpívejte karaoke. Předcházejte ponorkové nemoci pravidelnými zastávkami každé dvě hodiny, aby si děti mohly protáhnout nohy a odskočit si na záchod. Vyvarujete se nehod v autě a také dáte dětem příležitost vyběhat potlačovanou energii!
Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný.
Povolení lékaře a mírné tempo
Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.
Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma
Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství.
Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny
Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.
Tipy a doporučení na závěr:
vždy poslouchejte doporučení lékařů
přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské
upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla
na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"
nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo
vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí
jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga
pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění
Může vás zajímat: