14.07.2021

Vánoční požáry v kuchyni a jak se jim vyhnout

Vánoce by měly být časem pohody a klidu. K pohodové náladě ale nepřidá katastrofa v domácnosti, jako je například požár. Jenomže těch je právě v době vánočních svátků poměrně hodně.

Hasičské záchranné složky každoročně vyjíždějí k řadě požárů, které byly způsobené v souvislosti s přípravami na Vánoce. V největší míře jsou to asi požáry od prskavek, svíček, adventních věnců či od vzplanutých seschlých vánočních stromků.

Neméně širokou kategorii požárů tvoří ty, které vzniknou v kuchyni při vánočním pečení či vaření. Vánoční shon, pečení cukroví, balení dárků či úklid někdy vede k únavě, nepozornosti a následné tragédii.

Na co si dát v kuchyni pozor?

Zní to možná jako samozřejmost, ale je dobré si tyto věci před svátky připomenout. Z čeho tedy nejčastěji v kuchyni vznikají požáry?

Trouba a sporák bez dozoru

Podobně jako se nesmí nechávat bez dozoru jakýkoli oheň (například na svíčkách či adventních věncích), neměli byste odcházet ani od zapnuté trouby nebo dokonce sporáku. Nebyli byste totiž první ani poslední, komu se důvěra v kuchyňské spotřebiče vymstila.

Můžete zapomenout, že něco pečete, vaříte či smažíte, a požár může nastat od spáleného pokrmu. Stává se také to, že obsah hrnce či pekáčku vyteče a při kontaktu se zapnutým spotřebičem způsobí oheň. Když člověk nezakročí ihned, může se takový požár rozšířit po celé kuchyni i do dvou minut.

Pozor na pečicí papír

Pečicí papír by měl být samozřejmě bezpečný, ale jen za předpokladu, že se používá správně. Měli byste jej vždy ustřihnout tak, aby z plechu nevyčuhoval. Při přímém kontaktu se zdrojem tepla totiž k požáru dojít může.

Dalším důležitým faktorem je i teplota v troubě. Pečicí papíry by se neměly vystavovat extrémně vysokým teplotám. Ty levnější a méně kvalitní mohou začít hořet už například při 210 stupních. Přesvědčte se proto vždy na obalu, na jak vysoké teploty je papír vyrobený.

Pánev v plamenech

Pánev, ze které šlehají plameny, může být dobrou show v restauraci, kde zkušený kuchař předvádí flambování. Doma vám tato podívaná ale takovou radost nejspíš neudělá.

Silně rozpálený tuk na pánvi vytváří při kontaktu s chladnější vodou hořící emulzi, která je schopná zapálit vše kolem. Proto není vhodné snažit se pánev hasit vodou. Platí tu staré pořekadlo „přilévat olej do ohně“.

Jak si poradit s takovým požárem? Podívejte se na video, které jsme natočili s pomocí profesionálních hasičů.

Neopatrnost při vaření

Poměrně velkou skupinu požárů v kuchyni tvoří i situace, kdy začalo hořet vlivem neopatrnosti. Typické je například vaření ve volném oděvu, který vzplane od hořáku, naklánění se nad hořák s rozpuštěnými dlouhými vlasy, ukápnutí hořlavých surovin na sporák a podobně.

Dávejte si tedy pozor a nesnažte se stíhat víc věcí najednou. Je dost možné, že přehnaná snaha mít vše rychle hotové vás může nakonec stát navíc nejen spoustu času, ale i peněz a nervů.

Co když ale skutečně hoří?

Na závěr pro vás máme malý tahák, co čím můžete hasit, když k požáru přeci jen dojde:

 • požár z adventních věnců, svíček:

 • mokrý hadr, ručník

 • peřina

 • hasicí deka

 • požár jedlých tuků vzniklý při vaření:

 • vlhký ručník nebo utěrka

 • poklička, plech

 • hasicí deka

 • hořící elektronika:

 • práškový hasicí přístroj

 • sněhový hasicí přístroj

 • hasicí deka

Nezapomeňte ale na to, že zvládnout svépomocí je člověk schopný jen velmi malé procento požárů. Volejte tedy raději v takových případech co nejdříve hasiče, kteří mají techniku i schopnosti na to, aby eliminovali škody, co nejvíce to jde. A nezapomeňte si vyřídit pojištění proti požáru.

14.07.2021

Požár od lampičky? Stává se to

 • Přítomnost hořlavých materiálů v blízkosti lampy.

 • Pohyb domácích mazlíčků.

 • Překrytí lampičky látkou.

Lampičky proto mějte v dostatečné vzdálenosti od papírů, knih či polštářů a matrací. Světlo dobře upevněte, aby o něj nešlo jen tak zavadit a aby ho neshodil rozdováděný pes nebo kočka. A při vyprávění strašidelných příběhů si pod peřinu raději vezměte baterku. Myslete vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Zařiďte si pojištění proti požáru a nenechte se dopálit.

Víte, že i notebook může nečekaně vzplanout? Přečtěte si, jak tomu zabránit.

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace