13.07.2021

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

Adventní věnec, prskavky, svíčky, purpura, nebo františky dodávají na vánoční atmosféře v řadě domovů. Stačí ale jiskra a okamžik nepozornosti a sváteční nálada se promění v katastrofu. Jak jí předejít?

5 kroků k Vánocům bez požáru

1. Pojistěte to vhodnými podložkami

Každou svíčku, purpuru či františka postavte na stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby se nepřevrátily svíčky.

2. Držte svíčky daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte ani do průvanu. Sfouknutí plamene je to nejmenší, co by se mohlo stát.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, držte je z dosahu svíček, prskavek a dalších hořících dekorací. 

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Vypadá to hezky, ale dokáže to nadělat pořádnou paseku. Adventní věnec proto nevyrábějte z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle. Riziko, že zapálí své okolí, je vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoliv nehody ihned zakročit.

Nejenom adventní věnce, ale také vánoční světýlka dokážou být pěkně záludná. Přečtěte si, co dělat při zásahu elektrickým proudem. A nezapomeňte si pořídit pojištění domácnosti proti požáru.

14.07.2021

Požár od lampičky? Stává se to

  • Přítomnost hořlavých materiálů v blízkosti lampy.

  • Pohyb domácích mazlíčků.

  • Překrytí lampičky látkou.

Lampičky proto mějte v dostatečné vzdálenosti od papírů, knih či polštářů a matrací. Světlo dobře upevněte, aby o něj nešlo jen tak zavadit a aby ho neshodil rozdováděný pes nebo kočka. A při vyprávění strašidelných příběhů si pod peřinu raději vezměte baterku. Myslete vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Zařiďte si pojištění proti požáru a nenechte se dopálit.

Víte, že i notebook může nečekaně vzplanout? Přečtěte si, jak tomu zabránit.

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace