Každý hasičský sbor má své vyšetřovatele. Tito specialisté dorazí na místo po uhašení požáru a zjišťují důvod vzniku požáru. Vše důkladně zaevidují a zaznamenají. Na základě této dokumentace pak vytvoří spis. Pojišťovna do spisu o požáru může nahlédnout. Má k dispozici také dokumentaci, kterou hasiči na místě pořizují.
Pořiďte si dobré pojištění majetku a ušetřete si zbytečný stres při řešení následků požáru či dalších mimořádných události.
Po odjezdu hasičů od požáru je nutné počkat na vyšetřovatele, který si pořídí důležité informace na místě, všechno zaeviduje a zhodnotí. V případě vytopení na vyšetřovatele čekat nemusíte. To ale neznamená, že je dobré si vyhrnout rukávy a hned se pustit do úklidu.
Vždy si udělejte fotky a případně pořiďte i video. Nafoťte si i menší požáry, ke kterým nevyjížděli hasiči. V tomto případě platí, že čím víc situaci zdokumentujete, tím lépe. Teprve poté se můžete vrhnout na úklid. Ze všeho nejdřív si ale pořiďte dobré pojištění domácnosti, které vám ušetří spoustu starostí.
Řešení pojistných událostí se účastní mnoho subjektů, jedním z nich je také mobilní technik, který vyjíždí na dané místo a dokumentuje jej.
Po důkladném zdokumentování probíhá soupis všech škod. Tento soupis je pak nadále posílán směrem k likvidátorovi, který se už o vyřízení dané pojistné události stará „od stolu“.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.