Každá pomoc může být v případě naléhavé situace vítána. Základem je, aby hasiči věděli, kde mají vůbec zasahovat – je tedy důležité na sebe nějakým způsobem upozornit.
Když hasiči přijíždí na místo požáru, vždy na sebe upozorněte, aby věděli, kam zamířit a kde hoří. Po zastavení auta vyhledejte velitele zásahu. Toho poznáte většinou podle reflexní vesty nebo pásky na levé paži. Pokud se vám nepodaří velitele najít, oslovte jakéhokoli jiného hasiče nebo policistu.
Co hasiče zajímá? Počet lidí, které by požár mohl zasáhnout, přítomnost nebezpečných látek a umístění hlavních uzávěrů energií. Pak se schovejte do bezpečí a buďte k dispozici profesionálům pro případné další dotazy.
Rozhodně nezačínejte záchranné akce na vlastní pěst, vždy počkejte na příjezd hasičů, kteří umí danou situaci zajistit. Rychlost předání informací a jejich přesnost výrazně ovlivňují celkový průběh záchranné akce. Vždy poslouchejte pokyny hasičů, kteří ví, jak dané situace řešit.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.