11.10.2018

Revize komínů – kdy a proč je nutné ji provádět?

Revize a kontrola komínů neznamenají to samé. Kontrola a čištění komínů se provádí pravidelně, zatímco revize jen v určitých případech.

Kdy je povinné zajistit revizi komínu?

Revizi komínů musí provádět podle zákona specialista – kominík, a to v následujících případech:

  • před uvedením nové spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komínu
  • při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv
  • před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty
  • před výměnou spotřebiče paliv s výjimkou výměny spotřebiče stejného druhu, typu, provedení a výkonu za podmínky, že způsobilost spalinové cesty je potvrzena zprávou o provedení čištění a kontroly spalinové cesty
  • po komínovém požáru, nebo při vzniku trhlin u používané spalinové cesty, jakož i při důvodném podezření na výskyt trhlin u používané spalinové cesty

Ne vždy je tedy nutné objednávat přímo revizi komínů, v mnoha případech postačí pouze kontrola a čištění. Pokud si necháte udělat místo kontroly přímo revizi, zaplatíte samozřejmě zbytečně moc peněz.

Jak často se má komín čistit a kontrolovat?

Kontrolu a čištění sezónních komínů, přesněji řečeno spalinových cest (= spotřebiče, kouřovody, komíny), by člověk měl nechat provést alespoň jednou do roka, ideálně mezi dvěma topnými sezónami. Pokud se jedná o zařízení využívané celoročně, čištění spalinových cest se doporučuje provádět dvakrát až třikrát za rok. To se týká komínů a spalinových cest napojených na kotle, kamna a krby spalující pevná či kapalná paliva, ale i zemní plyn.

Jestliže kominík zjistí nějaké problémy, například trhliny ve spalinových cestách, vyzve k jejich odstranění. Následně bude pravděpodobně požadována právě revize, protože už se jedná o znovuuvedení spalinových cest do provozu.

Komíny, které nejsou používané, se kontrolovat nemusí. Musí být ale jasně označeny za nefunkční a musí být chráněny před deštěm.

Co hrozí, pokud čištění, kontrolu a revizi podceníme?

Pokud komín zkontrolovat (případně zrevidovat) nenecháte, nemusí se samozřejmě nic stát. Jestliže se ale stane, přijde vás taková havárie hodně draho. Riskujete nejen pokutu, ale i to, že pojišťovna neuhradí vzniklou škodu, která byla způsobena nezkontrolovaným zařízením. Pokud však hasiči zjistí závadu na zrevidovaném zařízení, nenesete již zodpovědnost vy.

I kdyby vám ale na financích nezáleželo, myslete alespoň na své zdraví. Ucpaný komín může způsobit otravu oxidem uhelnatým.

Dobré je také nenechávat kontrolu spalinových cest až na poslední chvíli, než chcete začít topit. Mohlo by se vám stát, že než se dočkáte kontroly, případné opravy a revize, zažijete několik krušných chladných dní bez topení.

Sjednejte si pojištění nemovitosti nebo vybavení domácnosti od Generali Česká pojištovna a získejte tak komplexní ochranu vašeho domova.

14.07.2021

Požár od lampičky? Stává se to

  • Přítomnost hořlavých materiálů v blízkosti lampy.

  • Pohyb domácích mazlíčků.

  • Překrytí lampičky látkou.

Lampičky proto mějte v dostatečné vzdálenosti od papírů, knih či polštářů a matrací. Světlo dobře upevněte, aby o něj nešlo jen tak zavadit a aby ho neshodil rozdováděný pes nebo kočka. A při vyprávění strašidelných příběhů si pod peřinu raději vezměte baterku. Myslete vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Zařiďte si pojištění proti požáru a nenechte se dopálit.

Víte, že i notebook může nečekaně vzplanout? Přečtěte si, jak tomu zabránit.

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace