11.10.2018

Revize komínů – kdy a proč je nutné ji provádět?

Revize a kontrola komínů neznamenají to samé. Kontrola a čištění komínů se provádí pravidelně, zatímco revize jen v určitých případech.

Kdy je povinné zajistit revizi komínu?

Revizi komínů musí provádět podle zákona specialista – kominík, a to v následujících případech:

  • před uvedením nové spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komínu
  • při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv
  • před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty
  • před výměnou spotřebiče paliv s výjimkou výměny spotřebiče stejného druhu, typu, provedení a výkonu za podmínky, že způsobilost spalinové cesty je potvrzena zprávou o provedení čištění a kontroly spalinové cesty
  • po komínovém požáru, nebo při vzniku trhlin u používané spalinové cesty, jakož i při důvodném podezření na výskyt trhlin u používané spalinové cesty

Ne vždy je tedy nutné objednávat přímo revizi komínů, v mnoha případech postačí pouze kontrola a čištění. Pokud si necháte udělat místo kontroly přímo revizi, zaplatíte samozřejmě zbytečně moc peněz.

Jak často se má komín čistit a kontrolovat?

Kontrolu a čištění sezónních komínů, přesněji řečeno spalinových cest (= spotřebiče, kouřovody, komíny), by člověk měl nechat provést alespoň jednou do roka, ideálně mezi dvěma topnými sezónami. Pokud se jedná o zařízení využívané celoročně, čištění spalinových cest se doporučuje provádět dvakrát až třikrát za rok. To se týká komínů a spalinových cest napojených na kotle, kamna a krby spalující pevná či kapalná paliva, ale i zemní plyn.

Jestliže kominík zjistí nějaké problémy, například trhliny ve spalinových cestách, vyzve k jejich odstranění. Následně bude pravděpodobně požadována právě revize, protože už se jedná o znovuuvedení spalinových cest do provozu.

Komíny, které nejsou používané, se kontrolovat nemusí. Musí být ale jasně označeny za nefunkční a musí být chráněny před deštěm.

Co hrozí, pokud čištění, kontrolu a revizi podceníme?

Pokud komín zkontrolovat (případně zrevidovat) nenecháte, nemusí se samozřejmě nic stát. Jestliže se ale stane, přijde vás taková havárie hodně draho. Riskujete nejen pokutu, ale i to, že pojišťovna neuhradí vzniklou škodu, která byla způsobena nezkontrolovaným zařízením. Pokud však hasiči zjistí závadu na zrevidovaném zařízení, nenesete již zodpovědnost vy.

I kdyby vám ale na financích nezáleželo, myslete alespoň na své zdraví. Ucpaný komín může způsobit otravu oxidem uhelnatým.

Dobré je také nenechávat kontrolu spalinových cest až na poslední chvíli, než chcete začít topit. Mohlo by se vám stát, že než se dočkáte kontroly, případné opravy a revize, zažijete několik krušných chladných dní bez topení.

Sjednejte si pojištění nemovitosti nebo vybavení domácnosti od Generali Česká pojištovna a získejte tak komplexní ochranu vašeho domova.

07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii