13.07.2021

Pravidelná kontrola komínů snižuje riziko vzniku požáru

Zákon nám říká, že kontrola komínů je povinná. Má k tomu velmi dobrý důvod: pravidelnými prohlídkami můžeme předejít tragickým událostem a nebezpečným požárům. Víte, na co si dát pozor a jak udělat pro bezpečí lidí a majetku maximum?

Když zanedbáme údržbu komínů, hrozí nám pořádné problémy. Jde například o rozsáhlé a nebezpečné požáry či otravy kysličníkem uhelnatým. A proto je pravidelné čištění a kontroly všech spalinových cest (spotřebičů, kouřovodů a komínů) důležitou součástí požární bezpečnosti. Ne každý ale ví, co přesně zákon nařizuje. Pojďme si v tom tedy udělat jasno.

1. Které spalinové cesty se musí kontrolovat?

Všechny, které se používají. Nezkontrolované cesty se používat nesmějí.

2. Jak často se musí spalinové cesty kontrolovat a čistit?

Spalinové cesty je nutné udržovat jedenkrát až třikrát za rok, v závislosti na povaze provozu a druhu paliva. O co všechno v takové údržbě jde? O povinnou kontrolu, při níž odborník zhodnotí funkčnost, čištění - tedy o odstranění nečistot ze spotřebiče, kouřovodu a komínu, a vybírání nebo též odstranění nečistot nahromaděných při provozu i při čištění spalinových cest.

3. Co vše se za spalinovou cestu považuje?

Spalinová cesta se skládá ze tří částí: spotřebič, kouřovod a komín.

4. Může si člověk čištění spalinových cest provádět sám?

Je třeba rozlišovat mezi kontrolou, čištěním a vybíráním spalinových cest. Zatímco kontrolu musí provádět firma nebo živnostník v oboru kominictví, čištění a vybírání je možné zařídit svépomocí. Navíc je také rozdíl mezi kontrolou a revizí spalinových cest.

5. Je odborné čištění komínů a spalinových cest drahé?

Údržba komínů a dalších součástí spalinových cest samozřejmě není zadarmo. Dobře fungující komíny ale uspoří za vytápění. Nehledě na to, že vůbec nejdražší je požár, který spolkne celou domácnost.

Sjednejte si pojištění majetku - dům a byt a chraňte se proti všem hrozícím nebezpečím.

14.07.2021

Požár od lampičky? Stává se to

  • Přítomnost hořlavých materiálů v blízkosti lampy.

  • Pohyb domácích mazlíčků.

  • Překrytí lampičky látkou.

Lampičky proto mějte v dostatečné vzdálenosti od papírů, knih či polštářů a matrací. Světlo dobře upevněte, aby o něj nešlo jen tak zavadit a aby ho neshodil rozdováděný pes nebo kočka. A při vyprávění strašidelných příběhů si pod peřinu raději vezměte baterku. Myslete vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Zařiďte si pojištění proti požáru a nenechte se dopálit.

Víte, že i notebook může nečekaně vzplanout? Přečtěte si, jak tomu zabránit.

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace