Když zanedbáme údržbu komínů, hrozí nám pořádné problémy. Jde například o rozsáhlé a nebezpečné požáry či otravy kysličníkem uhelnatým. A proto je pravidelné čištění a kontroly všech spalinových cest (spotřebičů, kouřovodů a komínů) důležitou součástí požární bezpečnosti. Ne každý ale ví, co přesně zákon nařizuje. Pojďme si v tom tedy udělat jasno.
1. Které spalinové cesty se musí kontrolovat?
Všechny, které se používají. Nezkontrolované cesty se používat nesmějí.
2. Jak často se musí spalinové cesty kontrolovat a čistit?
Spalinové cesty je nutné udržovat jedenkrát až třikrát za rok, v závislosti na povaze provozu a druhu paliva. O co všechno v takové údržbě jde? O povinnou kontrolu, při níž odborník zhodnotí funkčnost, čištění - tedy o odstranění nečistot ze spotřebiče, kouřovodu a komínu, a vybírání nebo též odstranění nečistot nahromaděných při provozu i při čištění spalinových cest.
3. Co vše se za spalinovou cestu považuje?
Spalinová cesta se skládá ze tří částí: spotřebič, kouřovod a komín.
4. Může si člověk čištění spalinových cest provádět sám?
Je třeba rozlišovat mezi kontrolou, čištěním a vybíráním spalinových cest. Zatímco kontrolu musí provádět firma nebo živnostník v oboru kominictví, čištění a vybírání je možné zařídit svépomocí. Navíc je také rozdíl mezi kontrolou a revizí spalinových cest.
5. Je odborné čištění komínů a spalinových cest drahé?
Údržba komínů a dalších součástí spalinových cest samozřejmě není zadarmo. Dobře fungující komíny ale uspoří za vytápění. Nehledě na to, že vůbec nejdražší je požár, který spolkne celou domácnost.
Sjednejte si pojištění majetku - dům a byt a chraňte se proti všem hrozícím nebezpečím.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.