To, že vám náhle vzplane olej na pánvi, není nic neobvyklého. Naopak – velká část požárů v domácnostech vzniká právě v kuchyni při vaření. Může se to stát zkrátka každému, nezávisle na tom, jestli se jedná o zkušeného kuchaře či někoho, kdo u sporáku stojí potřetí v životě.
Každý by měl být proto na takovou situaci připravený a vědět, jak ji vyřešit. Sepsali jsme pro vás 5 nejčastějších způsobů, ke kterým lidé při hašení pánve přistupují. Některé z nich jsou správné, jiné však mohou způsobit velkou tragédii. Pojďme se tedy podívat na to, jak ano a jak rozhodně ne. Prvním krokem je vždy vypnutí sporáku (zamezení dalšího přístupu tepla).
Nejjednodušším způsobem, jak dostat hořící pánev pod kontrolu, je přiklopit ji padnoucí pokličkou, případně plechem. Tím zabráníte přístupu vzduchu k ohni, čímž ho uhasíte.
Pokud nemáte k dispozici dobře padnoucí pokličku, která by pokryla celý plech, oheň na pánvi je možné poměrně efektivně uhasit také pomocí mokrého hadru, ručníku či utěrky.
Pro hašení menších požárů různého druhu je skutečně výborným pomocníkem hasicí deka. Dokáže je totiž zavčasu „zadusit“ a zabránit tak jejich šíření. Poradí si tedy samozřejmě i s hořící pánví.
Ve všech třech případech je třeba nechat pánev přikrytou delší dobu – pokličku, hadr ani deku nesundávat.
Hasit oheň vodou je poměrně instinktivní záležitost. Když vám ale hoří pánev s olejem, zapomeňte na ni. Kontakt vody s hořícím olejem dopadá skutečně špatně – vzniká totiž emulze, která dokáže zapálit další věci kolem dokola.
2. Mouka a další sypké materiály
Zkoušeli jste někdy hasit hořící pánev moukou? Pokud ano, už asi víte, že to bylo špatné rozhodnutí. Pokud ne, ani to nezkoušejte. Hašení ohně moukou či podobným sypkým materiálem může být totiž nebezpečné.
Sjednejte si pojištění majetku - dům a byt a chraňte se proti všem hrozícím nebezpečím.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.