15.02.2018

Požár na sporáku už zaskočil nejednoho z nás. Víte, jak na něj?

To, že vám náhle vzplane olej na pánvi, není nic neobvyklého. Naopak – velká část požárů v domácnostech vzniká právě v kuchyni při vaření. Může se to stát zkrátka každému, nezávisle na tom, jestli se jedná o zkušeného kuchaře či někoho, kdo u sporáku stojí potřetí v životě.

Každý by měl být proto na takovou situaci připravený a vědět, jak ji vyřešit. Sepsali jsme pro vás 5 nejčastějších způsobů, ke kterým lidé při hašení pánve přistupují. Některé z nich jsou správné, jiné však mohou způsobit velkou tragédii. Pojďme se tedy podívat na to, jak ano a jak rozhodně ne. Prvním krokem je vždy vypnutí sporáku (zamezení dalšího přístupu tepla).

 

Jak správně hasit hořící pánev?

1. Poklička, plech

Nejjednodušším způsobem, jak dostat hořící pánev pod kontrolu, je přiklopit ji padnoucí pokličkou, případně plechem. Tím zabráníte přístupu vzduchu k ohni, čímž ho uhasíte.

2. Mokrý hadr

Pokud nemáte k dispozici dobře padnoucí pokličku, která by pokryla celý plech, oheň na pánvi je možné poměrně efektivně uhasit také pomocí mokrého hadru, ručníku či utěrky.

3. Hasicí deka

Pro hašení menších požárů různého druhu je skutečně výborným pomocníkem hasicí deka. Dokáže je totiž zavčasu „zadusit“ a zabránit tak jejich šíření. Poradí si tedy samozřejmě i s hořící pánví.

 

Ve všech třech případech je třeba nechat pánev přikrytou delší dobu – pokličku, hadr ani deku nesundávat.


 

Jak v žádném případě hořící pánev nehasit?

1. Voda

Hasit oheň vodou je poměrně instinktivní záležitost. Když vám ale hoří pánev s olejem, zapomeňte na ni. Kontakt vody s hořícím olejem dopadá skutečně špatně – vzniká totiž emulze, která dokáže zapálit další věci kolem dokola.

2. Mouka a další sypké materiály

Zkoušeli jste někdy hasit hořící pánev moukou? Pokud ano, už asi víte, že to bylo špatné rozhodnutí. Pokud ne, ani to nezkoušejte. Hašení ohně moukou či podobným sypkým materiálem může být totiž nebezpečné.

 

Sjednejte si pojištění majetku - dům a byt a chraňte se proti všem hrozícím nebezpečím.

07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace