Nezapomněli jste na kontrolu spalinových cest?

Kontrolu, případně revizi (pokud si to okolnosti žádají – viz článek "Revize komínů – kdy a proč je nutné ji provádět?"), spalinových cest by měl člověk zajistit před zahájením topné sezóny, a to nejen doma, ale i například na chalupě či dalších objektech, které se v zimě využívají.

Mezi kontrolou a revizí spalinových cest je rozdíl. Ten nejdůležitější pro každého majitele kontrolované budovy spočívá v tom, že kontrolovat by se měly cesty alespoň jednou ročně. Odborník zjednodušeně řečeno posoudí, zda všechno funguje tak, jak má a zda jsou cesty průchodné. Revize je náročnější a vykonává ji kvalifikovaný profesionál. Většinou se provádí po uvedení komína do provozu, při změně paliva či při vzniku trhlin.  

Podceněná kontrola? Nemusí se nic stát, ale tato možnost hrozí. Pokud dojde k jakémukoli problému, hrozí vám pokuta a pojišťovna pravděpodobně odmítne proplatit škody. A to je pořád ta lepší varianta. Nezkontrolované spalinové cesty totiž mohou způsobit požár nebo dokonce ohrozit přítomné otravou oxidem uhelnatým.


Přečtěte si, které spalinové cesty kontrolovat a jak často. A nezapomeňte si sjednat pojištění majetku.

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

 • Požár z adventních věnců, svíček

  • mokrý hadr, ručník
  • peřina

  • hasicí deka

 • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

  • vlhký ručník nebo utěrka

  • poklička, plech

  • hasicí deka

 • Hořící elektronika

  • práškový hasicí přístroj

  • sněhový hasicí přístroj

  • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii