Loading...

Nevítaná návštěva jménem požár – strašák všech domovů

Oheň – živel, který je na jednu stranu nepostradatelný, ale na druhou dokáže napáchat velké škody. Hořet může začít bohužel kdekoli.


Teplota ohně může vyšplhat na více než 1500 °C

Nejen, že stačí vteřina nepozornosti, aby požár vznikl, ale pak stačí mnohdy pár vteřin také k tomu, aby se rozrostl do ohromných rozměrů.

Během šíření ohně vzniká obrovská teplota, která může v případě hoření běžných látek dosáhnout až 1500 °C. Pokud hoří například chemikálie či plyny, hodnoty mohou být ještě vyšší. Vysoká teplota podporuje vznícení dalších a dalších věcí, což způsobuje řetězovou reakci. K tomu, aby začal hořet celý pokoj, potažmo byt, pak stačí velmi malá doba. Proto je nutné požár dostat pod kontrolu hned v počátku, a tím zabránit jeho šíření.

Jak se vyhnout katastrofě?

Základem úspěšného uhašení požáru je rychlé jednání. Kromě toho musí být člověk na tyto situace dopředu připraven. Každá domácnost by proto měla disponovat několika věcmi, díky nimž je možné nevítané plameny zvládnout:

  • požární hlásič

  • univerzální hasicí přístroj

  • hasicí deka

  • přepěťová pojistka

Když sami, tak správně

Pokud se jedná o malý požár, je možné ho při správném a rychlém jednání hasit i svépomocí.

Je nutné například vědět, jakými prostředky je vhodné daný požár hasit. Na různé typy požárů je totiž nutné volit různé hasicí prostředky.

Volat hasiče není ostuda

Pokud si nejste jistí, že požár zvládnete bez problémů sami, je lepší obrátit se na hasiče. V takovém případě je zavolejte co nejdříve a pokuste se z bytu dostat vše živé a vzácné do bezpečí.

 

Sjednejte si pojištění nemovitosti nebo vybavení domácnosti od Generali a získejte tak komplexní ochranu vašeho domova.

Obsah webu STAČÍ MÁLO byl tvořen v úzké spolupráci s profesionálním hasičským sborem.
Ten zajistil bezproblémový průběh všech realizací, které s sebou nesly jakákoli bezpečnostní rizika.

Další podobné zprávy

Hasit hořící pánev s olejem vodou? Rozhodně ne!

Článek01. 12. 2017

I zkušeným kuchařům se může stát, že jim na sporáku při vaření začne něco hořet, aniž by to byl jejich záměr. Je proto potřeba být na takovou situaci připraven a vědět, jak se v ní zachovat.

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

Článek01. 12. 2017

Adventní věnec, prskavky, svíčky, purpura, františky. To vše přidává rok co rok na vánoční atmosféře v řadě domovů. Při neopatrném zacházení však tyto věci mohou proměnit chvíle vánoční pohody v katas...

Suché vánoční stromečky už způsobily nejeden požár. Zbytečně!

Článek22. 01. 2018

Přežili jste veškeré nástrahy vánočních svátků bez problémů? Gratulujeme! Dejte si ale pozor, aby k vám největší vánoční katastrofa nedorazila třeba až na konci ledna. I to se totiž může stát.

Nejdůležitější telefonní čísla se vyplatí mít na očích!

Článek22. 01. 2018

Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku s těmi nejdůležitějšími kontakty, které se mohou v mnoha situacích hodit všem členům domácnosti.

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace