Nejen, že stačí vteřina nepozornosti, aby požár vznikl, ale pak stačí mnohdy pár vteřin také k tomu, aby se rozrostl do ohromných rozměrů.
Během šíření ohně vzniká obrovská teplota, která může v případě hoření běžných látek dosáhnout až 1500 °C. Pokud hoří například chemikálie či plyny, hodnoty mohou být ještě vyšší. Vysoká teplota podporuje vznícení dalších a dalších věcí, což způsobuje řetězovou reakci. K tomu, aby začal hořet celý pokoj, potažmo byt, pak stačí velmi malá doba. Proto je nutné požár dostat pod kontrolu hned v počátku, a tím zabránit jeho šíření.
Základem úspěšného uhašení požáru je rychlé jednání. Kromě toho musí být člověk na tyto situace dopředu připraven. Každá domácnost by proto měla disponovat několika věcmi, díky nimž je možné nevítané plameny zvládnout:
požární hlásič
univerzální hasicí přístroj
hasicí deka
přepěťová pojistka
Pokud se jedná o malý požár, je možné ho při správném a rychlém jednání hasit i svépomocí.
Je nutné například vědět, jakými prostředky je vhodné daný požár hasit. Na různé typy požárů je totiž nutné volit různé hasicí prostředky.
Pokud si nejste jistí, že požár zvládnete bez problémů sami, je lepší obrátit se na hasiče. V takovém případě je zavolejte co nejdříve a pokuste se z bytu dostat vše živé a vzácné do bezpečí.
Sjednejte si pojištění nemovitosti nebo vybavení domácnosti od Generali Česká pojištovna a získejte tak komplexní ochranu vašeho domova.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.