01.12.2017

Nevítaná návštěva jménem požár – strašák všech domovů

Oheň – živel, který je na jednu stranu nepostradatelný, ale na druhou dokáže napáchat velké škody. Hořet může začít bohužel kdekoli.

Teplota ohně může vyšplhat na více než 1500 °C

Nejen, že stačí vteřina nepozornosti, aby požár vznikl, ale pak stačí mnohdy pár vteřin také k tomu, aby se rozrostl do ohromných rozměrů.

Během šíření ohně vzniká obrovská teplota, která může v případě hoření běžných látek dosáhnout až 1500 °C. Pokud hoří například chemikálie či plyny, hodnoty mohou být ještě vyšší. Vysoká teplota podporuje vznícení dalších a dalších věcí, což způsobuje řetězovou reakci. K tomu, aby začal hořet celý pokoj, potažmo byt, pak stačí velmi malá doba. Proto je nutné požár dostat pod kontrolu hned v počátku, a tím zabránit jeho šíření.

Jak se vyhnout katastrofě?

Základem úspěšného uhašení požáru je rychlé jednání. Kromě toho musí být člověk na tyto situace dopředu připraven. Každá domácnost by proto měla disponovat několika věcmi, díky nimž je možné nevítané plameny zvládnout:

  • požární hlásič

  • univerzální hasicí přístroj

  • hasicí deka

  • přepěťová pojistka

Když sami, tak správně

Pokud se jedná o malý požár, je možné ho při správném a rychlém jednání hasit i svépomocí.

Je nutné například vědět, jakými prostředky je vhodné daný požár hasit. Na různé typy požárů je totiž nutné volit různé hasicí prostředky.

Volat hasiče není ostuda

Pokud si nejste jistí, že požár zvládnete bez problémů sami, je lepší obrátit se na hasiče. V takovém případě je zavolejte co nejdříve a pokuste se z bytu dostat vše živé a vzácné do bezpečí.

 

Sjednejte si pojištění nemovitosti nebo vybavení domácnosti od Generali Česká pojištovna a získejte tak komplexní ochranu vašeho domova.

27.09.2019

Soused mě díky nehodě poškodil. Kam se obrátit?

V prvé řadě byste se, dle doporučení pojišťoven, měli obrátit na toho, u koho daná pojistná událost vznikla a vzájemně se domluvit na dalším postupu řešení celé situace. Vaší první zastávkou bude tedy přímo váš soused, případně kdokoli, komu daný objekt patří.

 

Vyberte kategorii