Důvod pro využití požárních hlásičů je nasnadě. Při požárů způsobí podle statistik smrt, nebo vážné zranění jen z jedné třetiny oheň. Dvě třetiny případů pak připadají na nadýchání se kouře. Zplodiny z ohně jsou velmi nebezpečné. Proto by měly mít hlásič ideálně všechny místnosti v domě. Doporučeným minimem jsou však chodby, dílny, garáže a ložnice.
Pokyny pro umístění často dodává přímo výrobce. Obvykle jde o instalaci doprostřed místnosti na strop. Je to z toho důvodu, že zahřáté zplodiny stoupají vzhůru. Hlásiče byste neměli instalovat tam, kde k nim nemá škodlivá látka přístup. Nedávejte je ani do blízkosti klimatizací či topných těles nebo tam, kde je narušené přirozené proudění kouře.
Vždy je lepší problému předcházet, než jej řešit. A proto se vybavte hlásiči a pojištěním proti požáru.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.