Kam v domě umístit požární hlásiče?

Kam s ním? To je naprosto zásadní otázka při umisťování požárních hlásičů. Od roku 2008 musí být v každé novostavbě. Jejich místo ale záleží na konkrétním typu.

Důvod pro využití požárních hlásičů je nasnadě. Při požárů způsobí podle statistik smrt, nebo vážné zranění jen z jedné třetiny oheň. Dvě třetiny případů pak připadají na nadýchání se kouře. Zplodiny z ohně jsou velmi nebezpečné. Proto by měly mít hlásič ideálně všechny místnosti v domě. Doporučeným minimem jsou však chodby, dílny, garáže a ložnice.

Pokyny pro umístění často dodává přímo výrobce. Obvykle jde o instalaci doprostřed místnosti na strop. Je to z toho důvodu, že zahřáté zplodiny stoupají vzhůru. Hlásiče byste neměli instalovat tam, kde k nim nemá škodlivá látka přístup. Nedávejte je ani do blízkosti klimatizací či topných těles nebo tam, kde je narušené přirozené proudění kouře.

Vždy je lepší problému předcházet, než jej řešit. A proto se vybavte hlásiči a pojištěním proti požáru.

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

 • Požár z adventních věnců, svíček

  • mokrý hadr, ručník
  • peřina

  • hasicí deka

 • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

  • vlhký ručník nebo utěrka

  • poklička, plech

  • hasicí deka

 • Hořící elektronika

  • práškový hasicí přístroj

  • sněhový hasicí přístroj

  • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii