V reálném světě byste nenechali dveře domu dokořán nebo odemčené auto s klíčky v zapalování. V online světě musíte být stejně opatrní, pokud jde o ochranu osobních a finančních informací, abyste mohli pracovat, nakupovat, sledovat obsah a hrát hry bezpečně.
„Kyberkriminalita je nesmírně rozšířená – je to velmi výnosný byznys,“ varuje konzultant pro kybernetickou bezpečnost Christopher Morgan. Nedávná prognóza společnosti Cybersecurity Ventures odhadla, že kyberkriminalita bude do roku 2025 stát své oběti po celém světě ohromujících 10,5 bilionů dolarů ročně, což je obrovský vzestup oproti 3 bilionům dolarů v roce 2015.
Přinášíme vám seznam kroků, které můžete podniknout, abyste se chránili před kyberkriminalitou.
CHRAŇTE SVÁ DATA A OSOBNÍ ÚDAJE: „Vytvořte si silná hesla, která nejdou uhodnout, a dbejte na to, abyste je nepoužívali na více platformách,“ říká Morgan. „Při tvorbě hesel nepoužívejte své jméno, jména členů rodiny nebo název firmy. Silná hesla tvořte kombinacemi písmen, číslic a zvláštních znaků a ukládejte je pomocí bezplatných stránek pro správu hesel, jako jsou LastPass nebo Myki.“
ZAKRÝVEJTE WEBKAMERU: Hackeři mohou používat malware, kterým se nabourají do vašeho počítače a získají přístup k vaší webové kameře. Mohou tak sledovat každý váš pohyb. Proto neotvírejte podezřelé e-maily a nestahuje soubory od lidí, které neznáte. „Než kliknete na odkaz, ptejte se: ‚Pochází z legitimního zdroje a je očekávaný?‘,“ říká Morgan.
Snadnější způsob, jak zabezpečit webkameru, je technicky naprosto nenáročný. Napodobte ředitele Facebooku Marka Zuckerberga a kameru na telefonu či počítači přelepte páskou – a sundávejte ji, jen když kameru chcete použít.
POVÍDEJTE SI BEZ OBAV: Hlasem ovládaná zařízení se příjemně používají, ale nesou s sebou bezpečnostní rizika. Jakmile digitálního asistenta aktivujete, zaznamenává a ukládá hlasové příkazy. Je proto dobré změnit oslovení, kterým zařízení „probouzíte“, na slovo, které v běžných konverzacích nepoužíváte, a pravidelně kontrolovat a mazat staré nahrávky v aplikaci propojené se zařízením.
TECHNICKÉ ZABEZPEČENÍ: I když technika má svá bezpečnostní rizika, může vám pomoct ochránit majetek. Bodové kamery aktivované pohybem mohou odradit vetřelce (některé vám odešlou upozornění nebo snímek při každém spuštění). Chytrý domovní zvonek natočí návštěvu, která přichází ke dveřím, a umožní vám otevřít dveře telefonem, pokud nejste doma. Třetí vrstvou ochrany je inteligentní dveřní zámek aktivovaný hlasem nebo zadáním PIN, který se zavře, pokud se někdo snaží dostat dovnitř násilím.
NAKUPUJTE BEZPEČNĚ: Kyberzločinci dovedli rychle využít vzestupu online nakupování v pandemii. Díky svým technickým dovednostem se umí nabourat do webových stránek zpracovávajících platby a kradou údaje o kreditních kartách – této obávané taktice se anglicky říká e-skimming – nebo do webových stránek patřících řádným firmám. Chraňte se proti nim pravidelnou aktualizací svého softwaru a nenakupujte online, když jste připojeni na veřejnou síť Wi-Fi.
„Uvědomte si, že existují falešné stránky, které z vás budou chtít vyloudit finanční informace,“ říká Morgan. „Ty společnosti existují, ale jejich stránky byly nabourány. Přistupujte na ně z důvěryhodných vyhledávačů nebo zadávejte URL adresy ručně.“
HLEDEJTE ZÁMEČEK: Nakupujte pouze na stránkách s SSL (Secure Sockets Layer) šifrováním – jejich adresy začínají HTTPS (ne pouze HTTP) a v adresovém řádku nebo stavovém řádku dole na stránce se zobrazuje ikona zámečku.
PŘEMÝŠLEJTE, NEŽ KLIKNETE: Spamové filtry by vás měly ochránit před phishingovými e-maily, které kromě jiného tvrdí, že jste vyhráli fantastickou částku nebo že váš bankovní účet byl zmrazen, a vybízejí vás ke sdílení finančních informací. Některé tyto zprávy samozřejmě filtrem propadnou a přistanou vám ve schránce doručené pošty. Dávejte si pozor na e-maily, které údajně pocházejí z vaší banky – zbystřete, pokud obsahují překlepy a gramatické chyby, podezřelé adresy, nebo neobsahují vaše celé jméno. To jsou náznaky, že se jedná o podvodný e-mail.
BUĎTE PŘIPRAVENI: Přečtěte si zásady vaší banky o náhradě škod za online podvody. Pokud banka ztráty z podvodných transakcí nekryje, poohlédněte se po jiné. Důležitým doplňkem bezpečnostních opatření je také vhodné pojištění domácnosti, které vás chrání, když dojde k nejhoršímu.
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?