V reálném světě byste nenechali dveře domu dokořán nebo odemčené auto s klíčky v zapalování. V online světě musíte být stejně opatrní, pokud jde o ochranu osobních a finančních informací, abyste mohli pracovat, nakupovat, sledovat obsah a hrát hry bezpečně.
„Kyberkriminalita je nesmírně rozšířená – je to velmi výnosný byznys,“ varuje konzultant pro kybernetickou bezpečnost Christopher Morgan. Nedávná prognóza společnosti Cybersecurity Ventures odhadla, že kyberkriminalita bude do roku 2025 stát své oběti po celém světě ohromujících 10,5 bilionů dolarů ročně, což je obrovský vzestup oproti 3 bilionům dolarů v roce 2015.
Přinášíme vám seznam kroků, které můžete podniknout, abyste se chránili před kyberkriminalitou.
CHRAŇTE SVÁ DATA A OSOBNÍ ÚDAJE: „Vytvořte si silná hesla, která nejdou uhodnout, a dbejte na to, abyste je nepoužívali na více platformách,“ říká Morgan. „Při tvorbě hesel nepoužívejte své jméno, jména členů rodiny nebo název firmy. Silná hesla tvořte kombinacemi písmen, číslic a zvláštních znaků a ukládejte je pomocí bezplatných stránek pro správu hesel, jako jsou LastPass nebo Myki.“
ZAKRÝVEJTE WEBKAMERU: Hackeři mohou používat malware, kterým se nabourají do vašeho počítače a získají přístup k vaší webové kameře. Mohou tak sledovat každý váš pohyb. Proto neotvírejte podezřelé e-maily a nestahuje soubory od lidí, které neznáte. „Než kliknete na odkaz, ptejte se: ‚Pochází z legitimního zdroje a je očekávaný?‘,“ říká Morgan.
Snadnější způsob, jak zabezpečit webkameru, je technicky naprosto nenáročný. Napodobte ředitele Facebooku Marka Zuckerberga a kameru na telefonu či počítači přelepte páskou – a sundávejte ji, jen když kameru chcete použít.
POVÍDEJTE SI BEZ OBAV: Hlasem ovládaná zařízení se příjemně používají, ale nesou s sebou bezpečnostní rizika. Jakmile digitálního asistenta aktivujete, zaznamenává a ukládá hlasové příkazy. Je proto dobré změnit oslovení, kterým zařízení „probouzíte“, na slovo, které v běžných konverzacích nepoužíváte, a pravidelně kontrolovat a mazat staré nahrávky v aplikaci propojené se zařízením.
TECHNICKÉ ZABEZPEČENÍ: I když technika má svá bezpečnostní rizika, může vám pomoct ochránit majetek. Bodové kamery aktivované pohybem mohou odradit vetřelce (některé vám odešlou upozornění nebo snímek při každém spuštění). Chytrý domovní zvonek natočí návštěvu, která přichází ke dveřím, a umožní vám otevřít dveře telefonem, pokud nejste doma. Třetí vrstvou ochrany je inteligentní dveřní zámek aktivovaný hlasem nebo zadáním PIN, který se zavře, pokud se někdo snaží dostat dovnitř násilím.
NAKUPUJTE BEZPEČNĚ: Kyberzločinci dovedli rychle využít vzestupu online nakupování v pandemii. Díky svým technickým dovednostem se umí nabourat do webových stránek zpracovávajících platby a kradou údaje o kreditních kartách – této obávané taktice se anglicky říká e-skimming – nebo do webových stránek patřících řádným firmám. Chraňte se proti nim pravidelnou aktualizací svého softwaru a nenakupujte online, když jste připojeni na veřejnou síť Wi-Fi.
„Uvědomte si, že existují falešné stránky, které z vás budou chtít vyloudit finanční informace,“ říká Morgan. „Ty společnosti existují, ale jejich stránky byly nabourány. Přistupujte na ně z důvěryhodných vyhledávačů nebo zadávejte URL adresy ručně.“
HLEDEJTE ZÁMEČEK: Nakupujte pouze na stránkách s SSL (Secure Sockets Layer) šifrováním – jejich adresy začínají HTTPS (ne pouze HTTP) a v adresovém řádku nebo stavovém řádku dole na stránce se zobrazuje ikona zámečku.
PŘEMÝŠLEJTE, NEŽ KLIKNETE: Spamové filtry by vás měly ochránit před phishingovými e-maily, které kromě jiného tvrdí, že jste vyhráli fantastickou částku nebo že váš bankovní účet byl zmrazen, a vybízejí vás ke sdílení finančních informací. Některé tyto zprávy samozřejmě filtrem propadnou a přistanou vám ve schránce doručené pošty. Dávejte si pozor na e-maily, které údajně pocházejí z vaší banky – zbystřete, pokud obsahují překlepy a gramatické chyby, podezřelé adresy, nebo neobsahují vaše celé jméno. To jsou náznaky, že se jedná o podvodný e-mail.
BUĎTE PŘIPRAVENI: Přečtěte si zásady vaší banky o náhradě škod za online podvody. Pokud banka ztráty z podvodných transakcí nekryje, poohlédněte se po jiné. Důležitým doplňkem bezpečnostních opatření je také vhodné pojištění domácnosti, které vás chrání, když dojde k nejhoršímu.
Hledáte inovativní způsoby, jak snížit náklady na energie v domácnosti? Nejste sami. Více než dvě třetiny lidí z celého světa uvádí, že pociťují dopady vzestupu cen potravin a energií na své nákupní zvyklosti. Po rapidním růstu v druhé polovině roku 2021 dosáhly ceny energií v roce 2022 přibližně trojnásobných hodnot. A pokud jde o spotřebu energie, musíme brát v úvahu i krizi v důsledku změny klimatu – i drobné úspory mohou mít velký přínos pro životní prostředí i pro naši peněženku.
Najít způsoby, jak ušetřit, vyžaduje trochu pátrání, ale nemusíte se tím trápit sami: existuje technologie, která to udělá za vás. Stále širší nabídka technologicky vyspělých produktů od chytrých termostatů až po osvětlení napájené solární energií pomáhá výrazně snižovat účty za energie. V tomto průvodci vám představíme 7 chytrých zařízení, s nimiž můžete významně ušetřit.
Propojené elektronické technologie jsou na celém světě na vzestupu a zařízení pro chytrou domácnost nejsou výjimkou. I v České republice vlastní chytrá zařízení téměř polovina domácností. Tato zařízení nám nejen usnadňují život – hlídají bezpečí našeho domova, zapínají topení na dálku nebo poskytují služby hlasového asistenta, ale také mohou významně snižovat náklady na energie.
Možnosti sahají od dlouhodobých a finančně nákladnějších změn, jako jsou chytrá skla a průtokové ohřívače vody, až k produktům, které vyměníte snadno a levně, např. LED žárovky. I když je trh těchto zařízení široký, vytvořit systém chytré domácnosti nemusí být složité – mnoho výrobků lze ovládat pomocí technologie domácího asistenta (například Google Home nebo Amazon Alexa), zatímco jiné jsou dodávány se snadno použitelnými aplikacemi.
Chytrý měřič plynu a elektřiny vám pomůže přesně sledovat spotřebu a výdaje za energie. Můžete tak efektivněji plánovat výdaje na domácnost, protože místo odhadů budete mít k dispozici přesné údaje. Navíc snadno vyhodnotíte, kolik energie spotřebováváte – a uvidíte dopad, když provedete tolik potřebné změny, které sníží náklady. Chytré elektroměry se budou v České republice plošně zavádět v průběhu roku 2024 na základě směrnice Evropské unie.
Regulace teploty v bytě či domě je jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout vysokým účtům za energii, zejména když se potřeba vytápění nebo chlazení během dne mění. Chytrý termostat se dokáže přizpůsobit zvyklostem vaší domácnosti, v případě potřeby upravit teplotu a pomoci vám cíleně snížit spotřebu energie. Často ho lze ovládat pomocí aplikace v telefonu, takže když nejste doma, můžete všechno vypnout a šetřit energii, a nastavit systém tak, aby se znovu spustil až těsně před vaším návratem. Zařízení v hodnotě nižších tisíců korun tak může ušetřit desetitisíce na účtech za energie.
Nastavením chytrého osvětlení v domácnosti si dokážete přizpůsobit atmosféru podle nálady, ale věděli jste, že je to také snadný způsob, jak ušetřit energii? Stačí např. namontovat energeticky úsporné LED žárovky místo těch běžných, přidat chytré vypínače a zavést plán osvětlení řízeného aplikací. Ceny chytrých žárovek se pohybují v řádech stokorun a startovací balíčky, kde kromě žárovek najdete i propojovací zařízení, pořídíte za několik tisíc.
Pokud doma uvažujete o investici do nových oken, proč nezkusit instalaci chytrých skel? Chytrá skla mohou měnit svou průhlednost, aby blokovala teplo a světlo, a to buď pomocí spínače, hlasového příkazu, nebo dokonce v závislosti na venkovní teplotě. To může být obzvláště účinné zejména v ložnicích, kde chytrá skla zajistí optimální teplo pro spánek, nebo ve vyhrazeném kancelářském prostoru, pokud pravidelně pracujete z domova. Chytrá okna už samozřejmě představují investici v desítkách až stovkách tisíc na domácnost, ale z dlouhodobého hlediska mohou přinést významné úspory.
Jednou z nejjednodušších (a cenově nejdostupnějších) forem chytré technologie jsou chytré zásuvky nebo napájecí lišty, které lze zapojit do tradičních zásuvek a přeměnit je na zásuvky, které můžete ovládat pomocí aplikace. Díky tomu je daleko snazší vypnout technologie, jako jsou televizory a stolní počítače, které v důsledku pohotovostního režimu spotřebovávají energii, i když je právě nepoužíváte. Tyto chytré pomocníky pořídíte už za pár stovek korun.
Ačkoli jsou s nimi spojeny určité počáteční náklady, mohou být průtokové ohřívače vody skvělým řešením pro dlouhodobou úsporu energie – podle jedné studie spotřebují až o 34 % méně energie než standardní zásobníkové ohřívače, pokud spotřebujete méně než 150 litrů vody denně. Vzhledem k tomu, že ohřívají vodu okamžitě, odpadá potřeba zásobníku vody, což z nich činí ideální řešení pro menší domácnosti. Jejich cena začíná zhruba na 3 000 Kč.
Pokud jde o snížení nákladů na energii v domácnosti, pomůže každá maličkost – proč se tedy nenaučit používat solární nabíječky a panely namísto tradičních zásuvek? Většina lidí si solárně napájené nabíječky představí jen v souvislosti s kempováním nebo dobrodružstvím v přírodě, ale pokud máte dostatek slunce, není důvod, proč byste je nemohli používat k pravidelnému nabíjení malých zařízení jako jsou telefony, tablety, elektrické zubní kartáčky a bezdrátová sluchátka. Pořídit se dají už od dvou tisíc korun.
Stále hledáte další způsoby, jak ušetřit za energii? Vyzkoušejte tyto rychlé tipy: