Chytrá domácnost je dobrý pomocník, ale při nesprávném nastavení může být i hrozbou. Nejčastěji v tom, že nenastavíte dostatečně ochranu pro vzdálený přístup ke kamerám či zvonkům a útočník se může dívat, zda doma nikdo není a také zkoumat, co vlastně domá máte a zda to stojí za ukradení.
Chytré zámky (ale třeba i chytré topení) je zpravidla možné ovládat i na dálku, ať už z větší blízkosti (chytrý zámek) nebo když jste v práci či na cestě (chytré topení). Pokud nebude zámek dostatečně zabezpečený, může ho zloděj odemknout. Chyba v zabezpečení chytrého topení pak může znamenat, že ho útočník na dálku zapne na maximální hodnoty a způsobí tak škody.
Chraňte e-mailové adresy pomocí kterých používáte služby chytré domácnosti, používejte silná unikátní hesla a chraňte si i mobilní telefony, ve kterých máte aplikace pro ovládání chytré domácnosti.
Ověřte si i jak vaše chytrá domácnost dopadne, když vypnou proud a také, když přestane fungovat internetové připojení. Obě situace si můžete snadno nasimulovat.
TIP: Chcete-li vědět víc o rizicích chytré domácnosti, podívejte se do Jak bezpečně používat zařízení v chytré domácnosti? Na co dát pozor u webkamer a dalších udělátek.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.