Jak se zachovat, pokud někde naleznete nevybuchlou munici?

Druhá světová válka je už možná dávno u konce, avšak munice, která byla během ní využívána, se objevuje dodnes. Ročně přitom tato nevybuchlá munice ohrožuje mnoho lidí a je důležité, aby při jejím odstraňování byly dodrženy předem dané postupy. Popíšeme si tedy, jak byste se měli v ideálním případě zachovat, abyste při jejím nálezu neohrozili ani sebe, ani své okolí.

Nevybuchlá munice bývá nejčastěji nalezena při stavebních pracích nebo při toulkách přírodou. Nejčastěji se objevují hlavně různé letecké pumy, dělostřelecké miny nebo granáty. Hlavním problémem je zde především fakt, že ačkoli se munice doteď chovala „bez známek života“, může se neopatrnou manipulací okamžitě spustit a ohrozit tak své okolí.

Jak postupovat, když dojde k podobnému incidentu

S předmětem by rozhodně nemělo být manipulováno, nechte jej v takové poloze, v jaké jste jej nalezli. I zdánlivě neškodná munice může udělat mnoho škod. Doporučujeme, abyste od munice udržovali vzdálenost alespoň 100 metrů, která je považována za relativně bezpečnou. O svém nálezu byste měli ihned informovat buď policii na čísle 158 či zavolat na tísňovou linku na čísle 112. O tom, jak dále postupovat, vás už bude informovat operátor na lince. Pokud se ve vaší blízkosti nachází i další osoby, informujte je o svém nálezu a všichni udržujte doporučenou minimální bezpečnostní vzdálenost.

Munice se v těchto případech, kdy byla nalezena v půdě, vodních útvarech apod., okamžitě stává majetkem státu, který je určen buď k likvidaci nebo deaktivaci. Počet těchto nálezů se přitom každoročně značně zvyšuje. Většinou se jedná o munici z druhé světové války, občas se však najde i nějaká ta „relikvie“ z první světové války.

Co stojí za daným nebezpečím

Největší problém zde představují spouštěcí mechanismy. Většinou jsou nefunkční, v některých případech jsou však vlivem času velmi náchylné na okolní prostředí. K jejich aktivaci dochází především lidskou neopatrností. Rozhodně byste však neměli na ohlášení daného problému zapomenout nebo se mu vyhnout. Volat byste měli i v případech, kdy si daným nálezem nejste na 100 % jisti. O munici se nakonec jednat sice nemusí, ale vy budete mít „klid na duši“.

Kde byste na nevybuchlou munici mohli narazit

Munice samozřejmě nepředstavuje nebezpečí jen pro dospělé, ale i pro děti, které si mnohdy hrají v okolí lesů (např. na vesnicích). Mimo lesy byste ji však nalezli také na polích, na půdách starších domů či ve městech.

Neberte tedy podobné nálezy na lehkou váhu a raději buďte „na chvíli hlupáky“ (pokud se o munici nejedná) než příčinou mnohem většího neštěstí.

 

 

Vyberte kategorii