14.07.2021

Jak se orientovat v zakouřeném prostoru?

Tuhle situaci nikdo nechce zažít: kolem vás šlehají plameny a místnost zaplnil kouř. Jste uvěznění, čekáte na hasiče a přemýšlíte, jak se z místa co nejrychleji a nejefektivněji dostat. Co v takové chvíli radí profesionálové?

Pokud už k požáru dorazili hasiči a prostor ještě není zakouřený, snažte se na sebe upozornit. Například otevřete okno a mávejte a volejte. Pokud vás nikdo nevidí a neslyší, pořád u sebe možná máte telefon. Zavolejte na tísňovou linku 150 nebo 112 a nahlaste, kde se nacházíte.

Jenomže jak postupovat, pokud se k vám hasiči nemohou okamžitě dostat a vy jste odkázáni sami na sebe? Nebo pokud se místnost už zaplnila kouřem? Především byste však měli dodržet následující:

  • najděte si bezpečný úkryt, 

  • pohybujte se po objektu při zemi.

Proč se sklonit k zemi? Důvody jsou dva. U země jsou zbytky vzduchu, který se dá dýchat. A je zde lépe vidět. Snažte se proto co nejrychleji odplazit z budovy ven, nebo se ukryjte na bezpečném místě.

Díky těmto krokům ochráníte nejen sebe, ale zároveň tak usnadníte i práci hasičskému sboru, který se bude snažit o vaši záchranu. Když už k nepříjemné události dojde, spolehněte se na pojištění proti požáru, které vám pomůže.

14.07.2021

Požár od lampičky? Stává se to

  • Přítomnost hořlavých materiálů v blízkosti lampy.

  • Pohyb domácích mazlíčků.

  • Překrytí lampičky látkou.

Lampičky proto mějte v dostatečné vzdálenosti od papírů, knih či polštářů a matrací. Světlo dobře upevněte, aby o něj nešlo jen tak zavadit a aby ho neshodil rozdováděný pes nebo kočka. A při vyprávění strašidelných příběhů si pod peřinu raději vezměte baterku. Myslete vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Zařiďte si pojištění proti požáru a nenechte se dopálit.

Víte, že i notebook může nečekaně vzplanout? Přečtěte si, jak tomu zabránit.

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace