Pokud už k požáru dorazili hasiči a prostor ještě není zakouřený, snažte se na sebe upozornit. Například otevřete okno a mávejte a volejte. Pokud vás nikdo nevidí a neslyší, pořád u sebe možná máte telefon. Zavolejte na tísňovou linku 150 nebo 112 a nahlaste, kde se nacházíte.
Jenomže jak postupovat, pokud se k vám hasiči nemohou okamžitě dostat a vy jste odkázáni sami na sebe? Nebo pokud se místnost už zaplnila kouřem? Především byste však měli dodržet následující:
najděte si bezpečný úkryt,
pohybujte se po objektu při zemi.
Proč se sklonit k zemi? Důvody jsou dva. U země jsou zbytky vzduchu, který se dá dýchat. A je zde lépe vidět. Snažte se proto co nejrychleji odplazit z budovy ven, nebo se ukryjte na bezpečném místě.
Díky těmto krokům ochráníte nejen sebe, ale zároveň tak usnadníte i práci hasičskému sboru, který se bude snažit o vaši záchranu. Když už k nepříjemné události dojde, spolehněte se na pojištění proti požáru, které vám pomůže.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.