Hasiči vás při požáru zachrání i z výškové budovy. Mnohdy jsou však omezováni

Hasiči jsou připravení na ledacos. Třeba na chvíle, kdy musí zachraňovat lidi z hořících výškových budov. Jsou na to vyškolení a mají vhodnou výškovou techniku. Pokud se však podobné situaci ocitnete, na nic nečekejte a vydejte se vstříc záchraně skrz únikové cesty. Jak hasičům nekomplikovat záchranu?

V prvé řadě zavolejte pomoc a upozorněte všechny - ne však za cenu ohrožení vlastního života. Snažte se opustit budovu. Pokud to však nebude možné, mávejte v okně a volejte o pomoc nebo bouchejte předměty do stěny. Vyvěsit můžete také světlá prostěradla do oken nebo cokoli, co hasičům ulehčí vaši lokalizaci. 

Na nepříjemné situace ale vždy myslete ještě předtím, než se strhne mela. Dávejte si například pozor na to, kde parkujete. Udržujte průchodné únikové východy a starejte se o viditelné a správné označení těchto cest. Máte vlastní firmu? Nepodceňujte požární školení a zkoušky. Mohou vám a vašim zaměstnancům zachránit životy. A v neposlední řadě si vždy zařiďte také dobré pojištění, abyste se nemuseli zbytečně strachovat z událostí po požáru.

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

 • Požár z adventních věnců, svíček

  • mokrý hadr, ručník
  • peřina

  • hasicí deka

 • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

  • vlhký ručník nebo utěrka

  • poklička, plech

  • hasicí deka

 • Hořící elektronika

  • práškový hasicí přístroj

  • sněhový hasicí přístroj

  • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii