Článek

Držte si odstup, můžete se vyhnout nehodě

Během jízdy může při nedodržení bezpečných rozestupů snadno dojít nejen k poškození majetku, ale také vašeho zdraví. K tomu, aby se stala nehoda, přitom stačí jediná sekunda nepozornosti.


Počítejte do dvou

Za normální situace se doporučuje, abyste za bezpečnou vzdálenost považovali dvě sekundy. Tyto dvě sekundy v sobě zahrnují průměrnou dobu reakce řidiče i začátek brzdění. Pokud však jedete v noci, za deště či jindy, pak se tato doba ještě významně prodlužuje.

S vyšší rychlostí rostou i metry

Je jasné, že s různými rychlostmi nemůžeme dodržovat stále stejnou bezpečnou vzdálenost, ta se tedy s narůstající rychlostí postupně zvyšuje.

Při 50 km/h by měla být vzdálenost přibližně 28 metrů, u 90 km/h pak už kolem 50 metrů. Problémem jsou zde především samotní řidiči, kteří se rádi „lepí“ na ostatní. Nevyhovující vzdálenost přitom může vyústit nejen v nehodu, ale i dopravní kolony.

V Česku nejsou tresty

Ano, je tomu tak. Za nedodržení bezpečné vzdálenosti u nás nejsou řidiči nijak trestáni, v okolních státech přitom mohou dostat nemalé pokuty. K trestu dochází až v situaci, kdy je problém, tedy nehoda. To by se však mohlo změnit s následujícími léty. Patrně by tak u nás mohl začít platit podobný systém, který znají naši sousedi z Německa. Zde se o podobné záležitosti starají automatizované měřicí systémy.

V roce 2018 se přitom díky tomuto problému událo bezmála 8 000 dopravních nehod a zároveň se tak jedná o čtvrtou nejčastější příčinu havárií.

Pokuta, kterou byste u nás nově mohli za porušení tohoto bezpečnostního opatření získat, by mohla sahat až k 10 000 korun.

Motocykly a nákladní auta

U motocyklů a nákladních aut je tomu ještě zcela jinak. Pokud řídíte motocykl, měli byste se řídit pravidlem, že již při 90 km/h by měla být vzdálenost asi 3,2 sekundy. Pokud jedete rychlostí 130 km/h, pak se doba zvedá na 3,7 sekundy.

Nákladní vozidla jsou na tom asi nejhůře. Jízda v rychlosti 80 km/h by měla být doprovázena bezpečnou vzdáleností o časovém intervalu 2,7 sekundy. Hlavním důvodem je zde především odlišné brzdné zpomalení.

Myslete na své zdraví

Nejčastější komplikací, se kterou se lidé při nárazu potýkají, je poranění krční páteře. Rehabilitace a znovu-zapojení do běžného života je pak většinou otázkou několika měsíců, to v tom lepším případě. Spousta lidí si však mnohdy nese i celoživotní následky. Mnohdy jsou pacienti „pouze“ posílání do léčebných lázní, někdy je však zapotřebí chirurgického zákroku.

Jak se poranění vyvarovat?

Předně tak, že si správně nastavíte hlavovou opěrku – její horní část by měla být v úrovni temene hlavy. Díky správnému nastavení může opěrka poskytnou dostatečnou oporu při nárazu. Správnou volbou může být také pojištění poúrazové péče, které může být sjednáno v rámci autopojištění.

Léčba, která probíhá také za pomoci asistenta přiděleného pojišťovnou, se většinou obejde bez větších čekacích lhůt. Vše je v tomto případě hrazeno pojišťovnou až do výše půl milionu korun.

 

Zjistěte více

Podobné zprávy

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace