Dovolená v karavanu – jaké zvolit pojištění?

Pokud karavan vlastníte

Povinné ručení: zákonná povinnost

I v případě, že používáte karavan během roku jen příležitostně, musíte mít pojistnou smlouvu. Zákon zde mluví jasně: majitel vozu je povinen uzavřít alespoň smlouvu o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla (tedy povinné ručení), a to i v případě, že dané vozidlo zrovna nepoužívá.

Toto pojištění pokrývá náklady za náhrady škody způsobené provozem vozidla třetím stranám, např. poranění řidiče druhého vozu, chodce či spolujezdce, ale také materiální škody.

Upozornění: Škody způsobené řidiči vozu, na které se pojištění vztahuje, nejsou v tomto pojištění zahrnuty. Proto řidič, který utrpěl škodu při řízení vozidla, nemůže očekávat náhradu škody.

Sjednejte si proto některá další doplňková pojištění

Pokud chcete vyrazit na dovolenou s čistou hlavou, je vhodné sjednat si doplňkové pojištění, které případně pokryje i škody způsobené řidiči. Mnohé pojišťovny takové pojištění nabízejí. Pokud jste spokojeni s vaším poskytovatelem povinného ručení, pak se nejprve obraťte na něj. Má k dispozici vaši pojistnou historii a budete u něj schopni pravděpodobně vyjednat lepší nabídku.

K povinnému ručení řada pojišťoven nabízí následující doplňková připojištění:

  • pojištění čelního nebo všech skel ve vozidle,
  • úrazové pojištění osob ve vozidle,
  • pojištění zavazadel,
  • pojištění úhrady nákladů na pronájem náhradního vozidla,
  • připojištění asistenčních služeb,
  • pojištění pro případ živelní události.

Na co nezapomenout: Výše náhrad škod a nabízených záruk se u různých poskytovatelů pojištění liší. Než se vydáte na cestu, zjistěte si proto rozsah náhrad škod, výluky z pojištění a další specifika vaší smlouvy, zvláště pak si ověřte počet oprávněných řidičů a spoluúčast stanovenou pro jednotlivé záruky.  

Pokud si karavan pronajímáte

V takovém případě byste měli mít minimálně pojištění proti škodám způsobeným třetím stranám. Povinné ručení může být poskytnuto majitelem vozu a zahrnuto v ceně pronájmu. Jako pronajímatel máte však právo zvolit si podmínky pojistky na dobu pronájmu vozidla a můžete si zvolit další záruky. Pojistka tak bude lépe odpovídat tomu, jakým způsobem budete karavan používat.

Co pokud se chystáte jít do zahraničí?

S pojištěním karavanu jste kryti:

  • Na území České republiky;
  • V zemích, které jsou na seznamu na zadní straně osvědčení o pojištění, kterému se říká zelená karta. Obecně se jedná o země Evropské unie.

Než se vydáte na cestu, ověřte si, zda je země, kam se chcete vydat, na seznamu zemí, ve kterých je platná vaše zelená karta. Pokud tomu tak není, můžete si na hranicích sjednat hraniční pojištění. Toto pojištění má omezenou platnost na dobu pouhých 15 dnů a na tuto dobu plní funkci běžného povinného ručení sjednaného v České republice.

Upozornění: Zjistěte si také administrativní náležitosti, které je třeba si vyřídit při cestování do té které země. V některých zemích je třeba nutné používat mezinárodní řidičský průkaz. Můžete si ho zařídit osobně na kterémkoliv místním úřadě s rozšířenou platností. Podrobné informace včetně žádosti o vystavení mezinárodního řidičského průkazu najdete na webových stránkách Ministerstva dopravy.

Na co nezapomenout: Zdravotní repatriace a náklady na lékařskou péči zpravidla nebývají v pojištění vozidel zahrnuty. Proto si projděte svou smlouvu a ujistěte se, zda jste pro takový případ kryti. Pokud vaše smlouva tato rizika nezahrnuje, je vhodné si případně sjednat samostatné cestovní pojištění a pojištění repatriace.

Zdroje:

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii