14.07.2021

Co znamená, pokud slyšíte varovnou sirénu?

Na první středu v měsíci už si nejspíš většina z nás zvykla. Co když se ale ozve siréna jindy? Udělejte si pořádek v tom, kdy jde o test a kdy o opravdový poplach, protože nezareagovat na sirénu by mohlo mít vážné následky.

Sirény jsou ve většině případů využívány pro ohlášení mimořádné události. Jde o všeobecnou výstrahu, která má obyvatele varovat před nebezpečím. Tento signál může mít mnoho podob a pokaždé určuje jinou situaci. Kolísavý tón má délku 140 sekund a může zaznít až třikrát za sebou v intervalu 3 minut.

Zkouška sirén, která probíhá každou první středu v měsíci, má specifický zvuk. Jde o 140 sekund dlouhý nekolísavý tón, díky kterému si hasiči ověří, zda všechno funguje tak, jak má. Existuje také tón, který svolává hasiče k zásahu. Jde o klesající zvuk dlouhý 1 minutu. 

Poslechněte si ukázky různých tónů sirén a nechte se odborníkem ve videu vysvětlit, co které znamení ohlašuje. Přečtěte si také, jak správně ohlásit mimořádnou událost.

14.07.2021

Požár od lampičky? Stává se to

  • Přítomnost hořlavých materiálů v blízkosti lampy.

  • Pohyb domácích mazlíčků.

  • Překrytí lampičky látkou.

Lampičky proto mějte v dostatečné vzdálenosti od papírů, knih či polštářů a matrací. Světlo dobře upevněte, aby o něj nešlo jen tak zavadit a aby ho neshodil rozdováděný pes nebo kočka. A při vyprávění strašidelných příběhů si pod peřinu raději vezměte baterku. Myslete vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Zařiďte si pojištění proti požáru a nenechte se dopálit.

Víte, že i notebook může nečekaně vzplanout? Přečtěte si, jak tomu zabránit.

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace