13.07.2021

Co má správně obsahovat evakuační zavazadlo?

Ve chvíli, kdy potřebujeme s evakuačním zavazadlem opustit domov, není čas přemýšlet nad tím, co si sbalit. Připravte se dopředu na nečekané události. Uvažujte nad tím, co byste nejspíš mohli potřebovat. A také myslete na to, že v mnoha krajních situacích je zavazadlo nejspíš to jediné, co vám z domácnosti zůstane.

Jak zabalit evakuační zavazadlo?

Samozřejmě ne při každé evakuaci je možné zabalit tolik věcí, kolik by člověk chtěl. Někdy to jde totiž velmi rychle. Pokud ale máte štěstí v neštěstí, že o evakuaci víte alespoň pár desítek minut předem, dejte si na zabalení co nejvíce záležet.

Člověk by měl mít věci na sbalení snadno a rychle dostupné. A v ideálním případě by evakuační zavazadlo měl mít každý přichystané. Alespoň částečně by mohlo být předbalené a trvale uložené na bezpečném místě. Jednoduše kvůli tomu, že ne vždy je na balení čas a prostor. Hodit se vždycky bude také živelní pojištění.

Pro evakuační zavazadla platí následující zásady:

 • Každá osoba domácnosti by měla mít vlastní zavazadlo.

 • Dospělí by měli mít zavazadlo do 25 kg, děti do 10 kg.

 • Ideální jsou zavazadla, se kterými se dobře manipuluje (kufr na kolečkách, krosna, atd.).

 • Zavazadlo by mělo být opatřeno vaším jménem a adresou.

 • Co nejlépe využijte celý prostor zavazadla (nacpěte věci i do bot, atd.).

Jenomže co když se sbalit nestihnete? Nebojte se. V evakuačním středisku o vás bude postaráno. Na tom, že je lepší mít u sebe vlastní věci, se ale nejspíš shodneme.

Co všechno patří do evakuačního zavazadla?

1. Jídlo, pití a nádobí

 • Trvanlivé, kalorické a dobře zabalené potraviny na 3 dny.

 • Pitná voda.

 • Hrnek, miska, příbor, otvírák na konzervy.

 2. Léky a hygiena

 • Pravidelně užívané léky a léky proti bolesti, horečce.

 • Mýdlo, šampon, pasta na zuby, kartáček, ručník, toaletní papír, kapesníky.

3. Oblečení

 • Náhradní prádlo na 3 dny.

 • Náhradní oblečení a obuv odpovídající ročnímu období.

 • Teplá mikina a bunda navíc.

 • Pláštěnka.

4. Cennosti, doklady, dokumenty

 • Peníze, platební karty, klíče, mobil s nabíječkou, případně cenné šperky.

 • Občanský průkaz, karta zdravotní pojišťovny, pas.

 • Rodný list, oddací list, pojistné smlouvy, další smlouvy, akcie, atd.

5. Přístroje a zábava

 • Baterka, FM rádio (stačí na mobilu) či internet pro zjišťování aktualit, zavírací nůž, šitíčko, psací potřeby, zápalky.

 • Kniha, hračky pro děti.

6. Věci pro přenocování

 • Spací pytel, karimatka či izolační podložka.

7. Věci pro domácí zvíře

 • Krmivo, misky, deka, klec, nádoba, vodítko, zdravotní/očkovací průkaz, atd.

Další rady pro případ evakuace

Při samotné evakuaci nejspíš nebudete mít čas na dokonalé zabalení všeho. Je tedy nutné zvážit priority. Nejdůležitější jsou ty předměty, které vám nikdo nemůže půjčit, nebo se nedají sehnat v místě náhradního ubytování.

Pokud vám při balení naopak zbyde místo a čas, přibalte další věci, které byste byli ochotni v případě potřeby půjčit ostatním, třeba jídlo a oblečení.

Před odchodem z domu nezapomeňte vypnout veškeré elektronické přístroje a zastavit vodu. Vždy dbejte všech pokynů, které budete dostávat od záchranných jednotek či od policie. 

Sjednejte si pojištění majetku - dům a byt a chraňte se proti všem hrozícím nebezpečím, a to včetně pojištění proti pohromám.

07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii