Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

10 zvyků, které vás ochrání před viry

Nové respirační viry se objevují pravidelně. Proto bychom měli dodržovat zdravotní opatření a chránit tak sebe i svou rodinu. Díky jednoduchým pravidlům předejdete vlastní nákaze škodlivým virem a snížíte riziko onemocnění u starších osob, dětí a lidí se zdravotními problémy. Nové respirační viry se objevují pravidelně. Proto bychom měli dodržovat zdravotní opatření a chránit tak sebe i svou rodinu. Díky jednoduchým pravidlům předejdete vlastní nákaze škodlivým virem a snížíte riziko onemocnění u starších osob, dětí a lidí se zdravotními problémy.

Těchto 10 zvyků může být základním kamenem péče o vaše zdraví a to nejen v průběhu pandemie.

1. Umývejte si ruce a noste s sebou dezinfekci na ruce

V první řadě si pravidelně umývejte ruce mýdlem a vodou – a dělejte to důkladně. Myjte si hřbety rukou, prostory mezi prsty a pod nehty nejméně 20 sekund a následně si ruce opláchněte v teplé vodě. Umývejte si ruce pokaždé, když přijdete domů, kýchnete nebo zakašlete a dotýkáte se různých předmětů.

Pokud se pohybujete venku, vodu s mýdlem nemusíte mít vždy po ruce. Mějte u sebe malou lahvičku dezinfekce na ruce a pravidelně ji používejte. Prokázalo se, že tyto přípravky účinně zabíjejí mikroby a navíc se lehce skladují.

 

2. Zakrývejte si ústa i nos

Když se vám chce zakašlat nebo kýchnout, nezapomínejte si zakrýt ústa i nos, například předloktím. Pomůžete předcházet šíření mikrobů kapénkovou infekcí.

Jestli na vás něco leze, vyhýbejte se kontaktu s jinými lidmi. Pokud se tomu však nedá zabránit, nasaďte si roušku nebo respirátor, abyste ochránili ostatní. I kdyby to už nebylo povinné z důvodu protipandemických opatření, prokážete tím svému okolí laskavost.

 

3. Snažte se nedotýkat své tváře

Dotýkání se vlastní tváře je jednoduchý způsob přenosu mikrobů z rukou na sliznici. Proto se nedotýkejte hlavně očí, úst a nosu. Pokud musíte, důkladně si předtím umyjte ruce nebo je rovnou dezinfikujte.

 

4. Věnujte zvýšenou pozornost čistotě doma a na pracovišti

Většina z nás nedezinfikuje povrchy (nebo zařízení) dostatečně dobře. Saháme na ně velmi často a mohou být živnou půdou pro mikroorganismy. Používejte dezinfekční sprej a povrchy čistěte pravidelně. Pozornost věnujte i mobilním telefonům, notebookům a dálkovým ovládáním.

 

5. Posilujte svou imunitu

Pokud se virem přece jenom nakazíte, odolný imunitní systém vás dokáže ochránit. Proto posilujte obranyschopnost zdravým jídlem, dostatečnou hydratací organismu, pohybem a vydatným spánkem.

 

6. Cestujte s opatrností

Při cestování prostředky hromadné dopravy se snažte dodržovat dostatečnou vzdálenost od jiných lidí a nedotýkejte se povrchů. Po cestě si vždy umyjte ruce nebo použijte dezinfekci.

Pokud často cestujete do zahraničí, udržujte se v dobré kondici. Své cestovní plány raději odložte, pokud se necítíte fit nebo dokonce nečekaně onemocníte. Neohrozíte tak zdraví své a svých spolucestujících a dalších osob, se kterými na cestách přijdete do kontaktu. Pozorně sledujte situaci ve své cílové lokalitě a při zvýšeném riziku nákazy svou cestu raději odložte.

 

7. Berte ohled na starší lidi

Pandemie koronaviru nám ukázala, jak moc je tato skupina lidí zranitelná. Proto je velmi důležité být maximálně opatrný a vyhýbat se osobnímu kontaktu, když jste nemocní. Na starší populaci však netřeba zapomínat. Je nutné jim ochotně pomáhat a udržovat pravidelný kontakt, ať už osobní nebo telefonický.

 

8. Poraďte se s lékařem

Pokud máte ze svých symptomů obavy, co nejdříve se poraďte se svým lékařem. Jakmile máte projevy nakažlivého onemocnění, zůstaňte raději doma a se svým lékařem se co nejdříve spojte telefonicky. To poslední, co chcete, je nést zodpovědnost za šíření viru na jiné lidi.

 

9. Starejte se o své duševní zdraví

Sociální izolace a strach o sebe i své blízké způsobil nárůst depresí a úzkostlivých stavů. Pandemie koronaviru zvýraznila stresové faktory, se kterými jsme žili dříve a přinesla i nové. Mnozí začali chodit na pravidelné procházky v přírodě a věnují se novým koníčkům, aby si pročistili hlavu. Pro duševní zdraví jsou relax, čas sám na sebe a tvořivé koníčky velmi důležité.

Pokud je toho příliš a vaše problémy vám nadmíru zasahují do života, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Tělesné a duševní zdraví jdou totiž ruku v ruce. Abyste byli fit, je důležité být i v duševní pohodě.

 

10. Buďte ohleduplní

V neposlední řadě, buďte k sobě a ke svému okolí laskaví a ohleduplní. Je na nás všech, abychom zabránili šíření nebezpečného onemocnění. Chovejme se zodpovědně. Stačí řídit se několika jednoduchými pravidly.

 

ZDROJE

https://primar.sme.sk/c/20922434/sest-rad-ktore-vas-mozu-ochranit-pred-chripkou.html

 

20.03.2024
5 minut

Výběr správného turistického vybavení do chladného počasí

Základ oblečení pro turistiku v chladném počasí: VRSTVENÍ

Správná technika vrstvení je zásadní pro pohodlný přechod mezi různými teplotními podmínkami. Existují tři základní vrstvy, které slouží k udržení teploty při objevování přírody v chladném počasí. Pojďme se společně podívat na to, jak vrstvit oblečení, aby nám při turistice nebyla zima.

První vrstva: funkční tričko nebo termoprádlo. První vrstva by měla být elastická, rychleschnoucí a příjemná na dotek. Ideální je funkční tričko nebo termoprádlo. Tato vrstva je navržena tak, aby odváděla pot od těla, udržovala teplo a minimalizovala vlhkost.

Druhá vrstva: druhá vrstva je hřejivá a izolační. Pro tuto vrstvu jsou vhodné materiály, jako jsou fleecové mikiny nebo izolační bundy, které zachycují teplo a jsou lehké na nošení.

Třetí vrstva: vnější plášť, který je nepromokavý a prodyšný. Klíčové je vybrat správnou bundu, která chrání před větrem a srážkami.

Jaké materiály jsou vhodné pro turistiku v chladném počasí? 

Při výběru materiálů se dává přednost těm, které zachycují teplo a jsou lehké na nošení. Umělá vlákna jako je polyester, jsou skvělou volbou, protože udržují teplo i za mokra. Dalším vhodným materiálem je fleece nebo mikrofleece, který výborně izoluje a chrání před větrem a vlhkostí.

Výběr bundy

Bunda je základem pro turistiku v chladném počasí. Jak si z tolika možností vybrat tu správnou bundu, která nás ochrání před větrem a srážkami? 

První vlastností, kterou by měla bunda vhodná do chladného počasí mít, je termoregulace. Termoregulační bunda dokáže dýchat, odvádět přebytečné teplo a vlhkost. Taková bunda nevytváří takzvaný "igelitový efekt", ale přirozeně zadržuje teplo. Další vlastností je nepromokavost. V případě chladného počasí je v přírodě přirozená vlhkost, při turistice se také může vyskytnout lehký déšť. Je proto důležité, aby bunda byla nepromokavá. Měla by být také větruvzdorná. Tuto funkci plní bundy vyrobené z materiálů, jako jsou pevně tkané materiály, softshelly a membrány.

Kalhoty na turistiku v chladném počasí

Jaký spodní díl zvolit pro turistiku v zimním období? Existuje mnoho možností. Jednou z nich je kombinace lehkých legín s nepromokavými kalhotami. Dále to mohou být lyžařské kalhoty, které jsou speciálně zateplené a také nepromokavé. V sušším období v chladnějších měsících postačí zateplené legíny s návleky. Důležitá je však vždy nepromokavost.

Turistická obuv

Obuv je úplným základem při turistice. Při designu je třeba dbát především na funkčnost. Jaké jsou vhodné turistické boty a co by měly obsahovat? Turistické boty by měly být nepromokavé s dobrou přilnavostí a tepelnou izolací. Materiál by měl být přizpůsoben pro pohodlný pohyb v chladném terénu. Nezbytným prvkem je kvalitní a pevná podrážka, nejlépe z materiálu Vibram Titus. Tento materiál zvládne i náročné túry v horském terénu. Zbytek boty by měl být vyroben z nepromokavého materiálu. Ideální je kůže v kombinaci se semišem s membránou Gore-Tex. Tento materiál je odolný a poskytuje ochranu před přírodními živly. 

Ponožky na turistiku

Jak zajistit, aby se nám nohy nepotily, aby mohly dýchat a zároveň zůstaly v teple? 

Pro turistiku v zimě nejsou vhodné bavlněné ponožky. Naopak ideální jsou merino ponožky, které udržují teplo a odvádějí vlhkost. Vhodné jsou také termoponožky, které jsou speciálně navrženy tak, aby odváděly pot od nohy.

Turistické rukavice

Výběr správných rukavic je také důležitý. Měly by být odolné vůči vlhkosti a zároveň chránit před chladem. 

Při nákupu vybavení je klíčová kvalita. Investice do vyšší kvality znamená větší odolnost vůči nepříznivým podmínkám, a zároveň zpravidla takové oblečení déle vydrží. Funkčnost výstroje, jako je prodyšnost a schopnost odvádět vlhkost, by měla být také nejvyšší prioritou.

Čepice

Hodně tepla nám uniká i hlavou. Abychom si toto teplo udrželi a nebyla nám zima, musíme při túrách v chladném počasí nosit čepici nebo jinou ochranu hlavy. Vhodné jsou také čelenky, nebo šátky z lehkého materiálu, který neškrábe a zakrývá uši.

 

Tipy na doplňkové vybavení

Aneb, co nesmíte zapomenout na túry v chladném počasí?

Turistické sluneční brýle

Turistické brýle jsou důležitou součástí turistické výbavy z několika důvodů:

  1. Ochrana před slunečním zářením: Počas turistiky, obvykle v horských oblastech, bývá sluneční záření intenzivnější. To je způsobeno odrazem slunečních paprsků (nejčastěji od sněhu). Je důležité nosit turistické brýle s UV ochranou. Ty chrání vaše oči před škodlivými slunečními paprsky a zabraňují tak možnému poškození zraku.
  2. Ochrana proti větru: Turistické brýle chrání oči před větrem, prachem a nečistotami, které se vyskytují v horském prostředí.
  3. Lepší vidění: speciálně navržené turistické brýle zlepšují vidění v různých světelných podmínkách, což může být užitečné v různých terénech a za různých povětrnostních podmínek. Jedná se zejména o nadstavbový polarizační filtr.

Viditelnost, kterou poskytují turistické brýle, a jejich schopnost chránit oči před škodlivými vlivy prostředí, z nich činí důležitou součást vybavení pro bezpečnou a příjemnou turistiku v chladném počasí.

Čelovka

Všichni dobře víme, že v zimných měsících se stmívá o několik hodin dříve než v létě. Proto je čelovka nedílnou součástí turistického vybavení. Poskytuje praktické osvětlení při horských výstupech nebo v omezených světelných podmínkách. Čelovka umožňuje turistům bezpečnější a pohodlnější pohyb na stezkách, v lesích nebo v jeskyních. Je nepostradatelná při aktivitách v noci nebo za zhoršených světelných podmínek v horách v zimě. Zajišťuje dostatečnou viditelnost, která je zásadní nejen pro orientaci, ale i pro bezpečnost.

Jednou z dalších výhod čelovky je její všestrannost. Lze ji použít nejen k osvětlení cesty, ale i k dalším praktickým účelům, například k opravě vybavení. Její praktická hodnota a schopnost přispívat k bezpečnosti a pohodlí činí z čelovky nezbytný doplněk turistické výbavy.

Co dalšího nezapomenout?

  • Náhradní oblečení

  • Nápoje (teplý čaj, kakao)

  • Jídlo (svačina, snack nebo čokoláda) 

  • Lékárnička

  • Zapalovač, zápalky

Posilte své zdraví turistikou v chladném počasí a vydejte se za poznáním do přírody. Turistika v Česku navíc nabízí širokou škálu krásných a rozmanitých lokalit, kde můžete objevovat krásnou přírodu a zažít skutečné dobrodružství.



Vyberte kategorii