Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Vhodné oblečení na kolo je důležitější, než si myslíte

Podobně jako nevhodně zvolené kolo, i špatný výběr oblečení a doplňků může vaši vyjížďku výrazně znepříjemnit. Volbu a nákup speciálního oděvu bychom proto před jízdou neměli brát na lehkou váhu. Poradíme vám, na co si dát pozor.

Proč je bezpečí na prvním místě?

Na trhu se objevuje široký sortiment cyklistického oblečení a doplňků, při výběru bychom ale měli myslet převážně na to, zda budeme díky vybavení při jízdě chráněni a dobře vidět.

Neměli bychom zapomenout na reflexní prvky a přemýšlet nad tím, jak nás vidí ostatní účastníci silničního provozu. I když se zrovna vydáváme mimo hlavní silnice, neberme výrazné barvy a materiály odrážející světlo na lehkou váhu. Jsou-li součástí našeho cyklistického outfitu, mohou výrazně přispět k naší bezpečnosti a předcházet nečekaným situacím na cestách obzvláště ve večerních a nočních hodinách.

Helmu mají ze zákona povinnost nosit pouze děti do 18 let, rozumný dospělý cyklista by si ji však měl pořídit také. Cyklistická přilba sice nezabrání pádu, ale můžeme díky ní předejít závažným poraněním hlavy. Abychom zvolili správnou velikost, je dobré si při výběru helmu i vyzkoušet. Nastavitelný systém zapínání pak zajistí, že bude na hlavě sedět pevně a pohodlně. Vždy je ale nutné, aby byla helma při jízdě pod krkem zapnutá, jinak by mohla při brzdění sklouznout a nechránit.

Funkce, pohodlí nebo krása?

Výběr sportovního oblečení může být často náročnou disciplínou. Nabídka je široká a výrobci se předhání v tom, který z jejich kousků bude stylovější. To, jak vypadají, by pro nás ale nemělo být tím hlavním. Před nákupem hodnotíme i následující faktory: 

  • Voděodolnost: Voděodolnost oděvu zajišťuje to, že žádná vlhkost z okolí nepronikne k tělu a materiál je tak nepromokavý. Ideální je proto na delší cesty a při nepřízni počasí. S voděodolností nebo větruvzdorností si ale u cyklistického oblečení nevystačíme, je potřeba aby bylo zároveň i prodyšné.

  • Prodyšnost a paropropustnost: Okolní vlhkost není jediná, se kterou se na svých cestách potýkáme. Důležité je odvádět ji také směrem od těla ven. Pokud zvolíme neprodyšné materiály, hrozí přehřátí organismu, zvlhnutí spodního oděvu potem a následné prochladnutí, jakmile s aktivitou přestaneme. Žádoucí proto je, aby se pot odpařoval již v průběhu cyklojízdy, což zajišťuje paropropustnost materiálu. Paropropustnost je označení vlastnosti materiálu převádět výpary do vnějšího prostředí (dýchat) a udává se v g/m2/24 hod, tedy kolik vlhkosti v g propustí 1m2 látky za den. Čím vyšší hodnota je u oděvu uvedena, tím materiál lépe „dýchá". 

  • Reflexní prvky: Z reflexního materiálu se vyrábí buď celé cyklistické dresy a kombinézy, nebo jsou zakomponovány pouze do jejich částí. Narazit můžeme na speciální švy nebo zipy odrážející světlo, ale také na estetické reflexní obrazce. Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv variantu, je rozhodně doporučeno je zakomponovat a zvýšit tak své bezpečí na cestách.

  • Cyklovložka: Jedním z nejdůležitějších aspektů cyklistických kalhot je správný výběr vložky v sedací části. Ta hraje klíčovou roli při zajišťování pohodlí a v prevenci podráždění během dlouhých cest na kole. Aby vás ale mohla správně chránit, je nutné abyste si pod cyklokalhoty nebrali spodní prádlo, které často způsobuje nepříjemné tření. Cyklovložka je vytvořena na přímý kontakt s pokožkou, tření minimalizuje a často má také antibakteriální funkci. Důležitým aspektem je také tloušťka vložky, která ovlivňuje množství síly, jakou budeme muset u jízdy vynaložit. Během šlapání se naše sedací kosti ponoří do sedla na tom nejtvrdším místě, což nám umožňuje dávat do šlapání co nejvíc síly. Čím silnější vložka bude, tím více se nadřeme.

  • Elasticita a obepnutí: Pro silniční cyklistiku je vhodné zvolit elastické a upnuté oblečení, které těsně přiléhá k tělu. Minimalizuje odpor větru, což vám pomůže dosáhnout vyšších rychlostí. Pro horské cyklisty je vhodnější volnější oblečení, které umožňuje větší volnost pohybu při technicky náročných jízdách v terénu.

  • Termo vlastnosti: V závislosti na počasí bychom měli volit délku i materiál oděvů. V nabídce je celá řada zimních a podzimních cyklodresů z funkčních materiálů, bránících úniku tepla. Ty hravě nahradí více vrstev oblečení, které by mohly opět tvořit nežádoucí tření.

  • Těhotenské cyklistické oblečení: Během těhotenství je důležité zajistit si pohodlnou oporu břicha a zad. V současné době již existují speciální typy oblečení s vložkami a elastickými pásky, které zajišťují stabilizaci a zlepšují celkové pohodlí během jízdy.

Co sbalit na cyklodovolenou?

Stále rostoucí síť cyklostezek nabízí trasy pro začátečníky i zdatné cyklisty u nás i v zahraničí. Dovolená na kole nabízí možnost přizpůsobit program a tempo schopnostem zúčastněných a během krátkého času objet větší množství destinací. Při balení na delší cyklocesty bychom určitě neměli spoléhat na předpověď počasí a počítat se všemi variantami. Ideálním doplňkem jsou pak nepromokavé cyklobrašny, které se dají připevnit ke kolu a můžeme si do nich sbalit vše, co bude potřeba. Přibalit bychom určitě měli také sadu cyklonářadí a sadu na lepení, pro případ, že by nás na cestách zastihlo něco nečekaného. Myslet bychom měli nejen na kolo, ale také na sebe. 

Úrazové pojištění

I když se snažíme být opatrní, může dojít k nehodě a úrazové pojištění nám v takovém případě může výrazně usnadnit život. Generali Česká pojišťovna nabízí úrazové pojištění, které pokrývá náklady na lékařskou péči, hospitalizaci, rehabilitaci a mnoho dalších výdajů spojených s léčbou. Investice do úrazového pojištění vám může přinést nejen klid a jistotu, ale také větší svobodu při cestování na kole.

Cestovní pojištění

Ať už naše cesty míří po stopách závodníků Tour de France nebo se vydáváme jen pár kilometrů za hranice, neměli bychom zapomenout na cestovní pojištění. Částky za lékařskou péči se mohou v zahraničí vyšplhat až na několikanásobek poplatků za ošetření u nás. Správně sjednané pojištění na cesty v zahraničí nám proto může v krizových situacích ušetřit spoustu peněz a dodat nám jistotu do pedálů.

 

Věříme, že díky našemu článku ujedete bezpečně mnoho kilometrů. Ať Vám to šlape!


Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Přečtěte si více o cestovním pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Zajímají vás často kladené otázky k cestovnímu pojištění?

Výpočet cestovního pojištění

13.05.2024

Rizika předčasného ukončení životního pojištění

Důvodů, proč začne člověk uvažovat o předčasném ukončení životního pojištění, existuje celá řada.

Člověk může přijít o práci a tím o stabilní zdroj příjmu. Můžou mu prudce vzrůst životní náklady. Nebo třeba jen dospěje k názoru, že se mu nic špatného nemůže stát.

Lákadlem je zpravidla vidina úspor na pravidelných měsíčních platbách, které mohou být v závislosti na sjednaném pojistném krytí v řádu několika tisíc Kč ale také podstatně vyšší.

Zároveň je však důležité tento případný krok pečlivě zvážit, protože skrývá celou řadu úskalí, říká Miroslav Bíma, senior produktový manažer životního pojištění v Generali Česká pojišťovna.

Ztráta pojistné ochrany

V první řadě ztratí klient předčasným ukončením životního pojištění sjednanou pojistnou ochranu, což může mít velmi vážné dopady pro něj a jeho nejbližší.

Často se také nejedná jen o ztrátu finančního plnění v případě úmrtí, což je jádrem každého životního pojištění, ale také dalších navázaných připojištění pro situace, kdy klient nezemře, ale dočasně nebo natrvalo ztratí schopnost vydělávat.

Podle Bímy se nejvíce pojistných událostí spojených s životným pojištěním – řádově desítky tisíc ročně – týká drobnějších či méně závažných úrazů a průměrná výplata se pohybuje v řádu tisíců Kč.

Vážnějších pojistných událostí s dlouhodobými dopady na klienta a jeho rodinu, jako jsou například vážná onemocnění nebo invalidita, je mnohem méně, leč vyplacené pojistné částky mohou být ve statisících Kč.

Finanční ztráta

Předčasným ukončením životního pojištění se klient také vystavuje riziku finanční ztráty, neboť tzv. odkupné, což je část nespotřebovaného pojištění, kterou mu pojišťovna vrátí, je většinou nižší než zaplacené pojistné.

Podle Bímy mají na výši odkupného vliv zejména jakékoliv nesplacené počáteční náklady spojené se založením pojistné smlouvy, poplatek za předčasné ukončení a aktuální situace na finančních trzích.

U pojištění s investiční složkou, což je státem podporovaný produkt pro zajištění rezervy na dobu po odchodu do starobního důchodu, přistupují další možná negativa, jako je například nízká hodnota podílových jednotek zvolených podkladových fondů v době zrušení pojistky.

Dodatečné zdanění

Pokud klient využil daňových odpočtů, vzniká mu zároveň povinnost zpětného dodanění uplatněných slev na dani. V případě že na pojistnou smlouvu přispíval i zaměstnavatel klienta, musí klient dodanit i tyto příspěvky.

Cena budoucího pojištění

V neposlední řadě musí klient počítat s tím, že cenu jakékoliv budoucí uzavření nové pojistné smlouvy může výrazně ovlivnit jeho aktuální zdravotní stav a vyšší vstupní věk.

„Pokud obecně dojde k předčasnému zrušení smlouvy ve vyšším věku, potom musí klient počítat s tím, že v případě zájmu o nové pojištění nezíská původně sjednané podmínky,“ říká Bíma. „Např. pojistné bude pro vybraná životní pojištění zcela jistě vyšší než to původní. S ohledem na aktuální zdravotní stav může dojít ze strany pojišťovny k uplatnění výluk na již prodělaná onemocnění nebo v krajním případě i odmítnutí přijetí klienta do pojištění.“

Podle indexu životního pojištění publikovaného v roce 2020 poradenskou společností Partners, byla průměrná měsíční cena modelového životního pojištění pro administrativní povolání 1,018 Kč pro dvacetileté , 1,323 Kč pro třicetileté a 2,014 Kč pro čtyřicetileté. Pro dělnické profese pracující v terénu se pak průměrná cena pohybovaly v závislosti na věku od 1,317 Kč do 2,471 Kč měsíčně.

Flexibilní úprava pojištění jako alternativa předčasného ukončení

Podle Bímy tlak na životní pojištění sílí zejména v dobách ekonomických otřesů.

“V Generali České pojišťovně sledujeme zvýšený zájem o úpravu nastavení pojistného krytí, mimořádné výběry z pojištění s investiční složkou nebo o předčasné ukončení pojištění vždy, když dojde ke změně finanční situace našich klientů vlivem změny ekonomického prostředí,“ vysvětluje. „Typicky jde o dopady událostí jako byla např. pandemie COVID-19 nebo propuknutí válečných událostí na Ukrajině.”

„Jednotlivé případy jsou samozřejmě individuální, nicméně nejčastějším důvodem pro ukončení pojištění je ztráta zaměstnání a s tím související zhoršení finanční situace v rodině klienta,“ dodává.

I v takto potenciálně vypjatých situacích se ale nabízí možnost flexibilní úpravy pojištění před jeho ukončením, což moderní pojistné produkty běžně umožňují, říká Bíma.

„Aktivně prodávaná životní pojištění Generali České pojišťovny a.s. představují generaci produktů, které byly od počátku konstruovány tak, aby svým nastavením umožnily reagovat na průběžně se měnící potřeby našich klientů během celého období, na které byly sjednány,“ říká Bíma. „Jednou z takových situací mohou být finanční problémy např. při již zmiňované ztrátě zaměstnání. V takovém případě má klient, po předchozí analýze situace se svým pojišťovacím poradcem, několik možností, jak na nastalou situaci reagovat. Jedná se o možnost úpravy rozsahu pojistného krytí se snížením běžně placeného pojistného nebo (u pojištění s investiční složkou) o přerušení placení pojistného, příp. využití možnosti mimořádného výběru z aktuální kapitálové hodnoty pojištění.“

Vyberte kategorii