Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Inovativní nositelná elektronika pro lepší kondici

Nositelná elektronika, nebo-li wearables, jsou miniaturizovaná elektronická zařízení, navržená tak, aby se dala nosit přímo na těle. Díky nim můžeme získat lepší kontrolu nad svými životy a aktivně pečovat o své zdraví. Některé inovativní novinky nám pomáhají lépe chápat náš zdravotní stav a poskytují nám zajímavé podněty jak pečovat o svou fyzickou i duševní kondici i jak předcházet nemocem. Tato kategorie se dynamicky rozvíjí, a proto jsme se rozhodli vám některé z těchto technologií představit.

 

Pomocníci v každodenní péči o zdraví a celkovou pohodu

Kvalitní spánek, minimum stresu a pravidelný pohyb jsou základem pro dobrou fyzickou i duševní kondici. Dnešní doba na nás klade vysoké nároky, a tak nebývá někdy jednoduché tento jednoduchý recept dodržet. A právě tady nám může nositelná elektronika prokázat skvělou službu. Např. chytrý náramek Alta od Fitbit monitoruje spánek a poskytuje důležité osobní informace. Chytrý šperk Leaf Urban umí sledovat naši každodenní aktivitu, monitorovat spánek a pohlavní zdraví a dokonce upozornit na blížící se stres. Chytrý náramek Mio Slice neustále sleduje srdeční činnost a umí sestavit individualizovaný tréninkový plán, který odpovídá našemu tělesnému typu a věku.

Nositelné technologie pro preventivní péči

Prevence je vždy lepší než léčba, a proto byla i na poli wearables vyvinuta řada užitečných technologií. V prevenci rozvinutí kardiovaskulární onemocnění nám mohou velmi dobře posloužit hrudní pásy. Pomáhají sledovat srdeční tepovou frekvenci a je možné je propojit s vaším mobilním telefonem nebo třeba chytrými hodinkami. Firma Omron třeba nabízí širokou škálu tlakoměrů. Kůže je největším orgánem lidského těla, a proto je také nezbytné ji chránit. Zde může být nápomocna technologie UV Sense od L'Oreal. Díky malému UV senzoru, který můžete umístit téměř kamkoliv, získáte aktuální informace o intenzitě slunečního záření a informace o tom, které L'Oreal produkty poskytnou adekvátní ochranu pro váš typ pleti. Senzor zároveň monitoruje délku pobytu na slunci a hlídá, jestli nejste nadměrně vystaveni působení UV zářeni. Pomáhá vám tak snížit riziko vzniku rakoviny kůže či jiných kožních onemocnění.

Život s podlomeným zdravím

Výrobci technologií nezapomněli ani na pacienty, kteří trpí chronickým či dlouhodobým onemocněním. Např. diabetikům mohou usnadnit život chytré hodinky Ionic Fitbit, ve kterých je v rámci mobilní aplikace možné vkládat a sledovat údaje o hladině cukru v krvi. Pacienti s diabetem tak mohou lépe sledovat svůj zdravotní stav a hlídat svou životosprávu. Výrobci rovněž slibují, že brzy budou na trh uvedeny chytré hodinky, které budou schopny monitorovat hladinu cukru v krvi neinvazivní metodou. Tuto funkci by měly nabídnout např. chystané Apple Watch Series 7. Vynikajícím pomocníkem pro lidi po mrtvici je Rapeeal Smart Glove. Jedná se o chytrou rehabilitační rukavici, která pomáhá stimulovat a posilovat svaly na rukou a pomáhá tak obnovit jejich hybnost. 

Mnoho dalších technologií je stále ve vývoji, třeba iTBra, která slibuje, že pomůže odhalit první příznaky rakoviny prsu, nebo Cognition Kit, která nám pomůže lépe chápat zdravotní stav našeho mozku. 

Nositelná elektronika nám pomáhá se aktivně starat o své zdraví a být fit. 

 

13.05.2024

Rizika předčasného ukončení životního pojištění

Důvodů, proč začne člověk uvažovat o předčasném ukončení životního pojištění, existuje celá řada.

Člověk může přijít o práci a tím o stabilní zdroj příjmu. Můžou mu prudce vzrůst životní náklady. Nebo třeba jen dospěje k názoru, že se mu nic špatného nemůže stát.

Lákadlem je zpravidla vidina úspor na pravidelných měsíčních platbách, které mohou být v závislosti na sjednaném pojistném krytí v řádu několika tisíc Kč ale také podstatně vyšší.

Zároveň je však důležité tento případný krok pečlivě zvážit, protože skrývá celou řadu úskalí, říká Miroslav Bíma, senior produktový manažer životního pojištění v Generali Česká pojišťovna.

Ztráta pojistné ochrany

V první řadě ztratí klient předčasným ukončením životního pojištění sjednanou pojistnou ochranu, což může mít velmi vážné dopady pro něj a jeho nejbližší.

Často se také nejedná jen o ztrátu finančního plnění v případě úmrtí, což je jádrem každého životního pojištění, ale také dalších navázaných připojištění pro situace, kdy klient nezemře, ale dočasně nebo natrvalo ztratí schopnost vydělávat.

Podle Bímy se nejvíce pojistných událostí spojených s životným pojištěním – řádově desítky tisíc ročně – týká drobnějších či méně závažných úrazů a průměrná výplata se pohybuje v řádu tisíců Kč.

Vážnějších pojistných událostí s dlouhodobými dopady na klienta a jeho rodinu, jako jsou například vážná onemocnění nebo invalidita, je mnohem méně, leč vyplacené pojistné částky mohou být ve statisících Kč.

Finanční ztráta

Předčasným ukončením životního pojištění se klient také vystavuje riziku finanční ztráty, neboť tzv. odkupné, což je část nespotřebovaného pojištění, kterou mu pojišťovna vrátí, je většinou nižší než zaplacené pojistné.

Podle Bímy mají na výši odkupného vliv zejména jakékoliv nesplacené počáteční náklady spojené se založením pojistné smlouvy, poplatek za předčasné ukončení a aktuální situace na finančních trzích.

U pojištění s investiční složkou, což je státem podporovaný produkt pro zajištění rezervy na dobu po odchodu do starobního důchodu, přistupují další možná negativa, jako je například nízká hodnota podílových jednotek zvolených podkladových fondů v době zrušení pojistky.

Dodatečné zdanění

Pokud klient využil daňových odpočtů, vzniká mu zároveň povinnost zpětného dodanění uplatněných slev na dani. V případě že na pojistnou smlouvu přispíval i zaměstnavatel klienta, musí klient dodanit i tyto příspěvky.

Cena budoucího pojištění

V neposlední řadě musí klient počítat s tím, že cenu jakékoliv budoucí uzavření nové pojistné smlouvy může výrazně ovlivnit jeho aktuální zdravotní stav a vyšší vstupní věk.

„Pokud obecně dojde k předčasnému zrušení smlouvy ve vyšším věku, potom musí klient počítat s tím, že v případě zájmu o nové pojištění nezíská původně sjednané podmínky,“ říká Bíma. „Např. pojistné bude pro vybraná životní pojištění zcela jistě vyšší než to původní. S ohledem na aktuální zdravotní stav může dojít ze strany pojišťovny k uplatnění výluk na již prodělaná onemocnění nebo v krajním případě i odmítnutí přijetí klienta do pojištění.“

Podle indexu životního pojištění publikovaného v roce 2020 poradenskou společností Partners, byla průměrná měsíční cena modelového životního pojištění pro administrativní povolání 1,018 Kč pro dvacetileté , 1,323 Kč pro třicetileté a 2,014 Kč pro čtyřicetileté. Pro dělnické profese pracující v terénu se pak průměrná cena pohybovaly v závislosti na věku od 1,317 Kč do 2,471 Kč měsíčně.

Flexibilní úprava pojištění jako alternativa předčasného ukončení

Podle Bímy tlak na životní pojištění sílí zejména v dobách ekonomických otřesů.

“V Generali České pojišťovně sledujeme zvýšený zájem o úpravu nastavení pojistného krytí, mimořádné výběry z pojištění s investiční složkou nebo o předčasné ukončení pojištění vždy, když dojde ke změně finanční situace našich klientů vlivem změny ekonomického prostředí,“ vysvětluje. „Typicky jde o dopady událostí jako byla např. pandemie COVID-19 nebo propuknutí válečných událostí na Ukrajině.”

„Jednotlivé případy jsou samozřejmě individuální, nicméně nejčastějším důvodem pro ukončení pojištění je ztráta zaměstnání a s tím související zhoršení finanční situace v rodině klienta,“ dodává.

I v takto potenciálně vypjatých situacích se ale nabízí možnost flexibilní úpravy pojištění před jeho ukončením, což moderní pojistné produkty běžně umožňují, říká Bíma.

„Aktivně prodávaná životní pojištění Generali České pojišťovny a.s. představují generaci produktů, které byly od počátku konstruovány tak, aby svým nastavením umožnily reagovat na průběžně se měnící potřeby našich klientů během celého období, na které byly sjednány,“ říká Bíma. „Jednou z takových situací mohou být finanční problémy např. při již zmiňované ztrátě zaměstnání. V takovém případě má klient, po předchozí analýze situace se svým pojišťovacím poradcem, několik možností, jak na nastalou situaci reagovat. Jedná se o možnost úpravy rozsahu pojistného krytí se snížením běžně placeného pojistného nebo (u pojištění s investiční složkou) o přerušení placení pojistného, příp. využití možnosti mimořádného výběru z aktuální kapitálové hodnoty pojištění.“

Vyberte kategorii